10 од најдобрите методи за да останат будни на работа, кога "уморни" во текот на викендот

Здравство И Медицинскиот Видео: Gastritis (Zapaljenje Ili Oštećenje Tkiva Želuca) - As Medicus Biorezonanca (Март 2019).

Anonim

Во текот на викендот, сите ангажирани во разни професии кои се одмори, и кој - да работи. Се разбира, празникот се поврзани пред се со чистење на куќата, патувања во земјата и орање градината, перење, пеглање, шопинг и на пазарот.

Но, што ако на викендот многу уморен и не се во можност да се вклучите во работа? Експертите сугерираат десет совети кои ефикасно ќе ви помогне да се бори против замор и поспаност во работното место:

1. Вода, при што е потребно не само да се пие во големи количини, но за да го измие. На пример, што седат на маса во предниот дел на компјутер на работа, ќе се чувствуваат дека се работи за tyknete носот во тастатура, а потоа да се нагоре и се мијат со ладна вода, да пијат една чаша чиста вода - бодрост ќе веднаш.

2. пауза мора да одат надвор во свеж воздух, полн со кислород до мозокот. Се разбира, времето во Украина е сосема стари, нема сонце, но по дожд воздухот е свежа и чиста. Ако не може да ја напушти работата, а потоа прозорците широко отворени, за да во воздухот и вентилација област.

3. Застанете или седнете и postrybayte неколку пати на стол назад и да се врати во стоечка положба, овие вежби брзо ќе ве доведе во чувство.

4. Јадете кисело овошје или било свеж зеленчук, мал број на грозје или зелена салата. Лесно храна не ви дозволуваат да потоне во состојба на апатија, но тешка, мрсна храна во големи количини влијае на телото во обратен редослед, што го прави лицето да се чувствува замор и поспаност.

5. Секогаш се портокал или лимон работа откако ќе почнат да доза исклучен, само сече парче на овошје и дишам неговата арома, тогаш јадат парче. Тие ви помогне брзо да се разбудам.

6. Ако имате можност уште да спијам, додека седи, а потоа да спие на здравјето, само 15 минути ќе биде доволно. Будејќи се, пијат кафе, а сега ќе спијам до вечерта едноставно не сакаат.

7. Разговор со колегите се јавите на семејството и да разговараат со нив. Уште подобро posmiytesya од срце, само неколку навистина забавно и смешно шеги инспирира во вас бодрост.

8. За да ја дополните - закуска. Најдобрите Јадете ореви, тие ги содржи сите есенцијални витамини и минерали кои се полнат енергетскиот биланс во телото.

9. Земете тешка ментална работа, особено ако тоа е вашата должност. Zavantazhytesya на работа и никогаш не ќе спијам.

10. Ако ситуацијата е прилично напната карактер влезе, а потоа да се одврати од работа, се движат на цел на маса и околу твојата маса.

10 од најдобрите методи за да останат будни на работа, кога "уморни" во текот на викендот
Категорија На Медицински Проблеми: Совети