3 производ помош им даде сила на косата и сјај

Здравство И Медицинскиот Видео: Morning Routine Life Hacks - 35 Life Hacks And Diy Projects You Need To Try! (Март 2019).

Anonim

1) Ореви и семки. Бразил ореви се еден од најдобрите природни извори на селен, кој е важен минерал за здравјето на скалпот. Еден дел од ореви вклучуваат алфа-линоленска киселина, омега киселини, исто така позитивно влијаат на состојбата на косата. Одлични извори на цинк се cashews, pecans и бадеми. Недостаток на цинк може да предизвика губење на косата, па не заборавајте редовно да го надополнува своите резерви во телото.

2) Заменете колбаси и посно филети живината. Пилешкото и мисиркиното месо се многу добри за здравјето на косата поради тоа што содржи високо-квалитетни протеини - една од клучните компоненти на силна и здрава коса пополнети. Без соодветни протеини приход или нејзиниот дефицит ќе имаат слаб кршливи коса, додека дефицитот на длабока протеини може дури и да доведе до губење на бојата на косата - велат нутриционистите.

3) Забелешка јајца! Кога станува збор за здрава коса, тоа не е важно дали ви се допаѓа завртка јајца, пржени или пржени јајца. Во секој случај, јајцето е еден од најдобрите извори на протеини кои можат да се најдат само на планетата. Тие се исто така богата со биотин и витамин Б12.

3 производ помош им даде сила на косата и сјај
Категорија На Медицински Проблеми: Совети