5 причини за лош сон

Здравство И Медицинскиот Видео: ***Carp Fishing Tv*** Edges Volume 5! (Март 2019).

Anonim

Спиењето е од витално значење за секој човек и да го игнорира него понекогаш опасно за здравјето. Според медицинска статистика, разни нарушувања на спиењето се јавуваат кај 45% од возрасната популација.

Најчестите нарушување во спиењето - несоница. Причините за спиење нарушувања може да се постави. Значи, несоница може да се предизвикани од одредени болести, алкохол, цигари, дрога и одредени лекови, емоционален стрес, разни надворешни фактори.

Не се стави со несоница, особено поради тоа што може да се лекува. Вие треба само да ги направат потребните промени во вашиот животен стил и да се откаже лоши навики и да се избегне петте најчести фактори кои може да доведе до непроспиени ноќи.

надворешните фактори

Фенер светлината со улични прослави во бучни соседи погоре, постојан телефонски повици - сето ова може да набрчкани човек кој не може да спие.

Спиење целосно вклучени во електрична енергија, телевизори, компјутери може само луѓе со многу силни нерви или пијан. Така лесно да се заспие и се будам, ќе треба да се грижи за вашиот удобно спиење.

Удобен кревет, цврсто zapnuti завеси, исклучен телефонот и договор со бучни соседи се обезбеди мирен сон.

информации бум

Современото општество не е чудно социолози повик информации. Неконтролираниот проток на информации континуирано се примени од страна на лице преку комуникацијата и преку Интернет, особено на социјалните медиуми, телевизија, радио, и разни печатени медиуми.

Мирно да спие и не се дизајнира кошмарите пресрет гледа на телевизија, во своите соништа, едноставно да се ограничи пристапот до информации.

Се разбира, се користи на интернет или гледање телевизија никој не забранува, но траат до доцна во ноќта се уште не се: време е подобро потрошени за спиење.

емоционален стрес

Стресот најмногу страда од светската популација. Избегнувајте емоционален стрес е многу тешко: никој не е безбеден од сообраќај, виша сила на работа или ненадејна болест на детето.

Меѓутоа, ако на стресот не спие, не се сфати на спиење. Психолозите препорачуваат релаксирачка спиење земе топла бања со етерични масла од лаванда или нане пијалок ноќ мед и млеко, да се откажат од гледање телевизија и не спијам долго да се чека.

лоши навики

Постои заблуда дека алкохолот и никотинот има смирувачки и релаксирачки ефект, а со тоа може да се промовира мирен сон.

Всушност, и никотин, и алкохол стимулира нервниот систем преку стимулирање на активноста на мозокот и зголемување на крвниот притисок. Затоа, луѓето често ги користат кофеин, никотин и алкохол, пореметувања на сонот - честа појава.

неухранетост

Познато е дека човечкото тело дури biorhythms се забави. Дигестивниот систем, исто така, не работи со полн капацитет, за разлика од утрински и попладневни часови, бидејќи во текот на ноќта стомакот тешко да се вари масна и тешка храна. Во овој случај, на мирен сон може да се смета.

Нема потреба да се организира на крајот на вечера, а ако сакаат да јадат, може да се јаде високо јогурт или овошје со растителни влакна.

5 причини за лош сон
Категорија На Медицински Проблеми: Болести