5 cposob да се ослободи од лошиот здив

Здравство И Медицинскиот Видео: Samadhi Movie, 2017 - Part 1 - "Maya, The Illusion Of The Self" (Март 2019).

Anonim

Никој не го сака кога зборува со устата непријатен мирис - тоа може да се создаде многу непријатна прв впечаток. Но, таму е добра вест: постојат неколку едноставни начини за да се ослободи од.

Во повеќето случаи лошиот здив - гас произведени од страна на колонии на бактерии во устата, на непцата, забите и јазикот. Многу од овие гасови кои содржат сулфур, што им дава непријатен мирис.

На едноставен и очигледен начин да се ослободи од овој проблем - миеш забите и да го користите забен конец, исто така се погодни за оваа намена стругалка јазик.

Но, постојат пет многу ефективни начини за да се справи со овој проблем:

1. Посетете го вашиот стоматолог

Стоматолог Лондон Chetan Keyher верува дека постојано лош здив е најдобро да се однесуваат на стоматолог. Некои видови на бактерии може да се акумулира на забите во прекумерни количини за да се формира чир, но професионална може да ги отстрани.

Овие рани може да се направи забите кршливи - во забите на пукнатини и мирис доаѓа од устата.

Видете исто така: Како мирисаат ustranyt ISO PTA

Мирисот може да дојде со повеќето пукнатини и расипани заби, па затоа е важно да се исклучат овие можности.

2. Проверете носот

Уште една голема причина за лош здив е распределбата на носната пасуси. Bad производи инфекција или бактериите во носот или параназалните синуси.

Решавање на проблемот со користење на носната солена вода за наводнување. Ако проблемот продолжи, после тоа, треба да ја посетите Лора.

3. осигурувачи во крајници

Крајниците - топки на лимфните ткива во задниот дел на грлото - не сосема мазни и круг како шекерче. Наместо тоа, тие се како сливи, и тие исто така може да се акумулира бактерии.

Ако крајниците се акумулира премногу бактерии и остатоци што може да предизвика метеж, понекогаш многу непријатен мирис. Сепак, приклучоци може да се отстрани со помош на уред наречен "Waterpik", кој vpryskuye во амигдалата вода под притисок.

Меѓутоа, ако лицето крајниците се доволно големи, плута можат да ги формираат постојано, а потоа да се размислува за нивно отстранување.

4. Следење на вашата исхрана

Храна, како што ги кромидот и лукот може да предизвика лош здив, а не само затоа устата останува собрани од нив. Ако, на пример, со лук хемикалии од храната се вари крвни клетки и да си одат низ белите дробови.

Така, лош здив го има, а не само на устата. Во овој случај, нема друг избор освен да се користи freshing дишење или миење на устата.

5. Проверете стомакот сврте на лекар

Ако ниту еден од горенаведените методи не работат, и здив не исчезнува, тоа е подобро да се консултираат со лекар. Во некои случаи, причината за мирис може да биде стомачни проблеми.

Желудникот може да предизвика лош здив поради киселина рефлукс - состојба во која киселина и други содржини стомакот излезе преку хранопроводот. Тоа може да се третира со антациди и други лекови.

5 cposob да се ослободи од лошиот здив
Категорија На Медицински Проблеми: Совети