7 најдобрите пријатели на вашиот имунитет

Здравство И Медицинскиот Видео: What Makes A Good Life? Lessons From The Longest Study On Happiness | Robert Waldinger (Март 2019).

Anonim

Есен-зима сезона е традиционално сериозен предизвик за нашиот имунолошки систем. За да го издржат напади на патогени вируси и бактерии и одржување на здравјето, што треба да се грижи за зајакнување на одбраната на телото однапред. Ова може да се направи на различни начини, детали од кои - во нашата член.

Имунолошкиот систем почнува да се формира во процесот на развојот на фетусот, како и доживотно минува низ различни фази на зрелост.

Коскената срцевина, широка мрежа на лимфниот и слезината - овие агенции се одговорни за нашата заштита од негативните ефекти на патолошки организми.

За жал, на воспоставениот систем може да предизвика неуспех. Виновниците влошување на имунитет може да биде на различни фактори, кои се движат од негативните зависности на животната средина и крај. И не ги спречи честите болести, ниска ефикасност и лоша здравствена состојба.

За да се вратите назад во процесот и да се избегнат можните имунолошкиот проблеми во иднина, може да се јавите за помош седум најдобри пријатели на нашиот имунолошки систем.

1. Мирна

Една од главните непријатели на имунитет - стрес. Ова подмолно и невидлив непријател на чекање за нас насекаде: на работа, дома, во јавниот превоз.

Според Националниот институт за здравство, бавен хроничен стрес го зголемува ризикот од дебелина, срцеви заболувања, рак и неколку други болести и значително ја ослабува имунолошкиот систем.

За вашата благосостојба треба да вложи максимални напори за да се спротивстави на стрес. Омилен хоби, спорт, дружење со пријателите, медитација - сето тоа може многу пати се зголеми стресот и поволен начин да влијаат на состојбата на имунитетот.

2. Физичка активност

Дури и нашите предци знаеше дека движењето - е живот. И современите лекари целосно ја поддржува оваа идеја и да ја даде научна оправданост.

Овие бројни истражувања покажуваат дека редовното вежбање го намалува бројот на болнички денови и недостаток на вежбање, пак, придонесува за развој на многу болести, вклучувајќи хронична.

Затоа, вежбање е ефикасен начин за зајакнување на имунолошкиот систем и, следствено, здравје.

3. Добар сон

Здравјето е невозможно без одмор. И трае мирен сон - нејзината главна компонента. Само неколку дена на лишување од сон е во состојба да ја заврши негативен ефект врз имунолошкиот систем.

Просечната возрасни треба да добие 7 до 8 часа спиење секоја ноќ, иако некои луѓе треба само 5 часа, а некои - колку што е 10 часа.

4. исхрана

Зајакнување на имунолошкиот систем значително придонесува за правилна исхрана. Да се ​​зајакне одбрана потребно да се прилагоди вашата дневна мени и да ја зголемат уделот на производите со immunostimulatory својства.

зголемување одбрана на промовирање на супстанции како цинк, селен, јод, влакна, Bifidobacterium, антиоксиданси, витамини различни групи испарливи и незаситени масни киселини.

Овие природен имунитет катализатор богата со свежо овошје и зеленчук, морска риба, ореви, житарици, млечни производи.

5. Immunomoduliruyuschye адитиви

Меѓу производите кои се особено "вкус" на нашиот имунолошки систем, може да обезбеди голем број на оние во кои концентрацијата на хранливи материи е особено голема.

Во природата, постојат голем број Superfud - најдобрите растенија и билки за поддршка и зајакнување на имунитетот.

  • amalaki - плод на ова растение содржи 30 пати повеќе витамин Ц од портокалите, и 1,5 пати повеќе од колковите. Поради својот уникатен состав на фабриката зафаќа водечките позиции во антиоксиданс, тонирање и имуномодулаторни својства.
  • Huttuiniya - Фабриката е роден во Кина е природен антибиотик. Има анти-воспалителни и диуретик и го зајакнува имунолошкиот систем.
  • noni - тропско овошје се смета за најсилен антиоксиданс. Нормализира нервна дејност и крвниот притисок, го намалува нивото на шеќер во крвта, го поддржува имунолошкиот, кардиоваскуларни и дигестивниот систем и го забавува развојот на ракот.

Сепак согласност мени што вклучува голем број на често егзотични и затоа недостапен рускиот производи за широка потрошувачка, adaptogens и адитиви, е тешко.

излез од ситуацијата може да биде добредојден специјално дизајнирани билни препарати за подобрување на имунитетот, содржи во својата структура одеднаш сите овие корисни компоненти.

6. Умереноста

Познато е дека прекумерното пиење нарушува имунолошкиот одбрана, слабеење на телото. Сепак, изненадувачки, лекарите велат дека умереното конзумирање на алкохол има корисни ефекти врз имунолошкиот систем.

Се разбира, мора да знаете кога да престане - не повеќе од една чаша вино во износ den.Rehulyarnoe оваа доза значително ја намалува отпорноста на телото на бактерии и вируси.

Умереноста исто така, треба да бидат присутни во земањето на храна. Дневен прејадување заканува не само неестетски наборите на масти, но, исто така, ја поткопа имунитет, затоа што сите енергија на телото ќе оди на варењето на храната, а не да се борат вируси и бактерии.

Дури и вежба може да предизвика штета ако дејствува глупаво. Во секој тренинг важно воздржаност. Тоа треба да претпочитаат умерен, но редовно вежбање, не премногу интензивен, кои можат да ја поткопаат одбрана.

7. стврднување

Сезоната на важност, не мора доказ. Ова е една од најпопуларните и ефективни методи за зајакнување на имунолошкиот систем и одржување на адекватно ниво во двете деца и возрасни.

Zahartovuvatysya може да биде на различни начини. Најчестите разлика третман на вода, воздух бањи, сунѓер, зимски пливачки (за напредно).

7 најдобрите пријатели на вашиот имунитет
Категорија На Медицински Проблеми: Болести