8 совети како да се преживее денот по непроспиени ноќе

Здравство И Медицинскиот Видео: Кирилл Павлов. Старцы (Март 2019).

Anonim

Ако во текот на ноќта не можев да спијам, и да се нагоре во раните утрински часови, ние ви нудиме совети за тоа како да се преживее на ефектите од непроспиени ноќе.

Не возете

Не е мал процентот на несреќи се случуваат поради тоа што возачот заспал на воланот. По монотон и здодевен потези "тапа" и ја повлекува затворете ги очите за неколку секунди.

Тоа е подобро да го напушти автомобилот на сите и да користат јавен превоз, во екстремни случаи - такси.

работа

Обидете се да не се сфати значењето на многу текстови или здодевни не седат долго време пред мониторот. Ако се уште се избегне повторувачки работа не може, што е можно почесто се земе во паузите или промени активност.

Спиј

Обидете се да легне најмалку 1,5 часа. Целиот циклус на спиење е поделена на 1.5-часовен интервал, и ако успее да се одмори барем еден циклус, сигурно ќе се чувствувам наплив на сила.

се одмори

Пауза ден на пауза и 10 минути за да изберете лесна дремка. Ако навистина сакате да спие лошо, овој пат на телото е доволно да се движи во фаза на бавно спиење.

По будењето, ќе се чувствувам наплив на сила. Но, не се занесувај поспаност. Не се зголеми на 10 минути до 40, тогаш ќе го добиете во право, спротивен ефект.

Светлата

Во светлина спијат помалку шанси. Светлина го намалува спиење хормон - мелатонин. Стиснете ја отвори завеси и да се сврти на светлината.

Се истуширам и да донесе освежување натопи

Разбуди помош douches (наизменични топла и ладна вода). Ако е можно да се бања целосно не - исплакнете со ладна вода лицето и вратот. Не се топли бањи, тие повеќе ќе rozmorylo.

пијат кафе

кофеин за полнење трае 3-4 часа. Ако поради некоја причина не пијат кафе може да се пие една чаша ладна вода на секои половина час.

снек

Да не perepratsovuvaty телото подобро јадат нешто светло (јогурт, јаболко салата). Храна стабилизира шеќерот во крвта. Не јадете масна, слатка или тешки оброк. Нејзиното тело варењето трошат многу енергија и ќе сакаат да спијат повеќе. Ако не постои можност да се јаде, џвакање гума за џвакање, тешко тело да спијам со нешто во устата.

И запомнете, здрав сон - 7-8 часа на ден.

8 совети како да се преживее денот по непроспиени ноќе
Категорија На Медицински Проблеми: Совети