8 начини да се користи од лимон за убавина и здравје

Здравство И Медицинскиот Видео: Paradise Or Oblivion (Март 2019).

Anonim

1. Во хиперпигментација: Лимонот содржи природни состојки за кожата осветлување. За осветлување се користи маска со 1 лажичка сок од лимон, јогурт и мед, тоа мора да се нанесува на кожата еднаш на ден за 20 минути. Дамки Отстранување - бавен процес кој ќе потрае некое време. Бидете сигурни да се користи како средство за сончање лимони прават кожата чувствителни на светлина.

2. третман на акни и лузни од акни, антибактериски својства на цитруси (лимони имаат ниска pH) ги прави ефективно средство за уништување на пропионска бактерии.

3. Да се ​​зајакне и бели нокти, впие ноктите во сок од лимон за неколку минути и измијте си ги рацете. Потоа нанесете крем за да се спречи сушењето на кожата.

4. Третман на првут со користење на коса маска врз основа на две состојки - сок од лимон и јогурт. Можете исто така да додадете таму мед или бадемово масло за да се спречи сува коса. По миење на косата маска треба да се фаќа во скалпот и оставете 10-15 минути. Повторете 2-3 пати неделно.

5. лимон помага избелите забите, да ги отстраните дамките од вино, кафе или никотин. Земете сок од 1/4 лимон и некои додадете 2 лажици јаболков оцет. Нанесете ја оваа смеса да се четка своите заби, натопете минути, а потоа исплакнете ја устата и. Вишокот киселина може да го уништи забната глеѓ, па не се занесувај!

6. Лимон подобрува варењето на храната, сок од половина лимон во чаша со топла вода наутро на празен стомак, го стимулира варењето на храната, со што се спречува запек.

7. за отстранување на симптомите на настинка и болки во грлото. Лимони содржат високи количини на витамин Ц, кој го зајакнува имунолошкиот систем и го забрзува опоравувањето од инфекции. Можете да додадете лимон и мед чај за ублажување на симптомите на настинки и болки во грлото. Пијте ладна пијалок на 3-4 пати на ден.

8. камења во бубрезите. Луѓето кои страдаат од камења во бубрезите, може да го намали ризикот од повторна појава на формирање на оксалат, пиење многу вода со сок од лимон.

8 начини да се користи од лимон за убавина и здравје
Категорија На Медицински Проблеми: Совети