9 најдобрите начини да се справат со болки во грбот

Здравство И Медицинскиот Видео: The Problem Of Evil: Crash Course Philosophy #13 (Март 2019).

Anonim

Многумина од нас не знаеше од прва рака состојба каде назад "брои" во грбот "камен" и реагира на секое движење "удар" по должината на грбот и главата. Понекогаш болката е и колку е силна парализирачки состојба која може да се карактеризира "не се врати кај мене, не се наведнуваат, не се исправи." Причините можат да вклучуваат траума, ефектите од кревање тежина или спие во непријатна позиција. Ова често се повредува не само назад - често "prostrilyuye" сите цервикалниот рбет, zaschemlyayuchy нерв во торакалниот регион. Овие списоци симптоми може да се должи на многу болести, а само експерт може да се утврди нивната природа и соодветен третман.

Но, овие едноставни совети ќе ви помогнат да ја задржите вашиот грб во "работна" состојба:

1) Тоа треба да биде можно да се движат повеќе. Најсериозен непријател на рбетот - седентарен начин на живот. Запомни - пршлени и интервертебралните дискови често треба да се обучуваат и месете. 2) Се препорачува како често колку што е можно да се пумпа мускулите што го држат рбетот и да биде силна и обучени. Покрај тоа, исто така, треба да биде добро "пумпа" стомачните мускули, така што тие ќе се чуваат и да не даде премногу дисторзии во грбот, мускулите на градите, рацете и нозете.

3) Многу корисни екстензии. Запомни - вашите мускули треба не само за обука, но, исто така, се протега. Во овој случај на најдобар асистент - е јога. Одлична помош и пилатес вежби - збир на вежби специјално за проучување на мускулите на грбот. Пливањето е исто така одлична протега на рбетот.

4) Бидете сигурни дека за да се види држење на телото. Рамената треба да се исправи и назад - исправен. Запомнете, колку повеќе ние zhynayemosya, толку потешко гребен. И - да се креваат тешки предмети. Ние не смее да се навали од половината и се наведнуваат вашите колена и да ја задржите вашиот грбот исправен.

5. Тоа е важно да се види вашата тежина. Очигледно е дека вишокот тежина - дополнителен товар на рбетот.

6) Хронични болки во грбот уште посета на специјалист. Лекарот ќе им даде на индивидуални препораки и режимот на денот, како и степенот на физичка активност, врз основа на индивидуалните карактеристики на вашата болест е, ќе се најде соодветен програма за вежбање.

7) Тоа треба да се направи флексибилност. Премногу мускулната тензија и набивање може да предизвика болки во грбот. Една голема вежба за да се подобри флексибилноста, седи на работ од креветот, се повлече на една нога, а другата да се спушти на подот. Започнете бицепс водат на колковите, потпирајќи се напред, додека одржување на грбот исправен.

8) Обидете се да се применуваат мраз и топлина. Наизменични ладни облоги и греење влошки за да го ублажи состојбата кога грбот "клин". Повеќето лекари препорачуваат употреба на мраз за првите 48 часа по повредата - особено ако постои оток - а потоа преминете на топлина.

9) Бидете сигурни да спијам правилно. Запомни - спиењето е многу важно и исто така важно надвор, каде што ќе се одморат. Ако спиете на грб, да бидат сигурни дека го става перница под колената. Ако спиеш на ваша страна, ние се направи перница помеѓу колената на рбетот чуваат во лер. Спиење на стомак води до неприродна виткање на вратот и главата, што пак може да предизвика непотребно стрес на вашиот грб.

9 најдобрите начини да се справат со болки во грбот
Категорија На Медицински Проблеми: Совети