Ултрасонографија на абдомен

Здравство И Медицинскиот Видео: Ендобронхијалната Ултрасонографија (Ебус) (Март 2019).

Anonim

Што испитуваат со ултразвук, кои се индикациите и контраиндикациите за оваа постапка, видете на ултразвук на абдоменот.

Ултрасонографија (САД) на абдоменот - неинвазивен студија од страна на користење на ултразвучни бранови. Во моментов оваа дијагностичка метода е широко се користат не само во терапија, но, исто така, во хирургија, урологија, онкологија, итн

Ултрасонографија на стомакот: Метод на добрите

 • висока содржина на информации;
 • олеснување на студии;
 • безопасни за пациентот;
 • безболно;
 • не бара посебна подготовка на пациентот;
 • ефтин.

начинот

Во срцето ултразвук на абдоменот е принципот на донесување ултразвучни бранови се емитираат од ултразвучна сонда преку човечки ткива и органи.

Така, во зависност од густината и структурни карактеристики на овие ткива е апсорпција или рефлексија на ултразвук и заробени специјален приемник (исто така се наоѓаат во ултразвучен сензор).

После тоа, во реално време декодирање на примените сигнал се јавува со формирање на сликите на екранот се скенираат тела. Што треба да се добие слика на некој орган.

Што испитуваат со ултразвук на абдоменот

Најмногу се користи ултразвук за да се утврди состојбата на црниот дроб и жолчката, панкреасот, слезината и големите крвни садови.

Исто така, кога постојат посебни читања достапни за истражување на ултразвук лимфни јазли, делови на дебелото црево, желудникот и дуоденумот, присуството на слободни течност во абдоминалната празнина, итн

Кои информации се достапни на ултразвук на абдоменот

Ултразвук Лекарот проучува обликот, големината, положбата и структурата на стомакот, како и некои од нивната функционалност. На пример, за да се разјаснат статус на функцијата контрактилен на жолчното кесе, спроведе истражување, прелиминарна работа prostymulyuvavshy мочниот меур choleretic појадок.

Покрај тоа, кога е индицирано лекар:

 • спровеле студија на протокот на крв во главните органи и структури (црниот дроб, слезината, итн);
 • одредува присуството (или отсуство) на аномалии на органи и ткива, постоперативна промени (ако се врши операција), трауматски повреди, туѓи тела, итн;
 • откривање на промени карактеристика на разни болести, бенигни и малигни тумори.

Исто така, ултразвук на абдоменот водичи:

 • во рамките на подготовките за планираната операција;
 • да се контролира по операции;
 • за евалуација и потребно прилагодување на третманот;
 • Жените кои планираат бременост;
 • луѓето ангажирани во екстремни спортови;
 • за проценка на здравствената состојба на вработените во опасна работа лица (кои работат на хемиски фабрики, итн);
 • аплицирање за работа со посебни барања за здравје (работа во спроведување на законот, за итни случаи, итн.)

контраиндикација

За ултразвук на абдоменот постојат апсолутни контраиндикации. Сепак, се верува дека е неопходно да се ограничи бројот на извршени инспекции и нивното времетраење на:

 • ретинална аблација (или на опасност од оваа состојба);
 • нормална бременост (се препорачува само во одредени услови).

специјална обука

Ултрасонографија на стомакот најчесто се врши на празен стомак. На пациентот му се препорачува да се јаде најмалку 7-10 часа пред почетокот на студијата. Ултразвук попладне дозволено лесно утро доручек (особено важно за дијабетичари).

На приемот редовно се користи дрога и можноста за поништување на истражување ден треба да се консултирате со вашиот лекар или лекар ултразвук.

Во тешки тенденција да надуеност (гасови, надуеност) 2-3 дена пред ултразвук не се препорачува да се јаде грав, свежа растителна храна, млечни производи, леб и црна боја. За време на оброк пожелно да се ензими (mezim, празнични, итн), и помеѓу оброци 3-4 пати на ден - 2-3 таблети на активен јаглен.

Ултрасонографија на абдомен
Категорија На Медицински Проблеми: Болести