Абдоминална хернија, симптоми и третман

Здравство И Медицинскиот Видео: Д-Р Ален Јовчевски - Тема: Причини, Симптоми И Третман На Хернија (Кила, Брух) (Март 2019).

Anonim

Се што треба да знаете за абдоминална хернија, нивните видови, компликации и прогноза и третман.

Што е хернија

Хернија - потег, принудувајќи внатрешните органи, одржување на школка преку слаба точка во ѕидот на соседните празнина.

Обично терминот "хернија" дома децимален подразбира абдоминална хернија, иако постојат хернијација на мозокот, мускулите, белите дробови, па дури и herniated диск.

Абдоминална хернија: што е тоа

Абдоминална хернија (вентрална хернија) - надвор од стомачната празнина низ дупка во абдоминалниот ѕид да се формира џеб bryushynnoy школка.

На отворањето на ѕидот на абдоменот може да биде од природно потекло (на пр умбиликална хернија) или абнормални (постоперативна хернија). Нормално стомачниот ѕид има "слаби" места низ кои перитонеумот (абдоминална мембрана) може prodavlyuvatysya под притисок.

За да се зголеми абдоминална притисок може да предизвика:

  • прекумерно вежбање (укинување)
  • вирус за време на породувањето (честа причина кај жените)
  • тенденција на запек или тешкотии мокрењето (честа абдоминална вирус)
  • па дури и хронично болна кашлица.

Во сите овие случаи, обично тоа е фактор во слабост на сврзното ткиво, кои можат да имаат и други манифестации (на пример, проширени вени).

Абдоминална хернија: симптоми

Првиот и главен симптом е појава на стомачни хернија под кожата мека, флексибилни образование, како тумор. Од тумор тоа е опремен со драматичен изглед, кратко време по тригер фактори (кревање тежина, кашлање, смеење, итн.)

Во моментот на појава може да биде поврзана со непријатност, се должи на фактот што се формирале на хернија хернија protyskuyetsya лево, се протега и rozsuvayuchy околното ткиво.

Самиот првото хернија е обично не се болни, лесно да се намали. Ова се нарекува хернија vpravimoy.

Но со секое отворање хернија пуштање во абдоминалниот ѕид (хернија порта) станува се повеќе и напори издаденост треба помалку. Потоа hernial црево стекнува поткожното атхезии и престанува да се практикуваат (nevpravymaya хернија).

Поголемиот дел од содржината хернија станува поголема оментум, една масна обвивка, која опфаќа предниот дел на нашите црева. Но hernial црево може да влезе во јамка и цревата.

Од промоцијата на содржината на цревата во овој случај е комплицирано, пациентот може да има знаци на интестинална опструкција. Со оглед на фактот дека снабдувањето со крв на содржината хернија нарушен, а во случај на проблеми - целосно запира strangulated хернија опасни компликации како што се некроза (некроза) на ѕидот на дебелото црево. Тоа е причината зошто ограничување е итна хернија хирургија болест, која е предмет на непосреден хируршки третман.

Третман на абдоминална хернија

По откривање на пациентите абдоминална хернија немаат долгорочна болест од особено значење во надеж дека на хернија ќе остане во својата оригинална форма, мали и безболна, се до неговата смрт.

Никогаш абдоминална хернија има обратен развој, тоа е само во текот на повеќе години, освен, се разбира, не се ограничи на хернија портата и итна операција е завршена. За да се избегне сериозни последици (ограничување, некроза, опструкција и перитонитис) се најде хернија подобра рачка рутински.

Рутински третман може да се изврши интервенција под локална анестезија, без големи резови и без висок ризик од компликации.

Покрај тоа, во последните 20 години се развива и воведе лапароскопската методи минимално инвазивен третман, дозволувајќи им да се работи преку мали дупки во стомакот без резови.

Иако во текот на годините на обемот на лапароскопија во третманот на хернија значително намалена, планирани операции остане најатрактивните во третманот на хернија.

Но пациентите не. Обидувајќи се да се повлече до последен момент на работа, повеќето пациенти сакаат да носат завои и pelota - уред кој е притиснато хернија портата надвор.

Во пракса, сите овие трикови не ги спаси луѓето од тешкотии. Па се обидуваат да се спречи овој проблем кој е познат да биде многу полесно.

Абдоминална хернија, симптоми и третман
Категорија На Медицински Проблеми: Болести