Болки во стомакот кај дете

Здравство И Медицинскиот Видео: 0М+ Причини За Болка Во Стомакот Кај Децата (Март 2019).

Anonim

Болки во стомакот кај децата на училишна возраст се многу чести и имаат различни причини. Но, секогаш е алармантна, се бара не само родителите внимание, но на медицински преглед.

Постојат многу болести, каде што симптомите се болки во стомакот. Постојат две главни категории: еднокреветни болка (акутна) и болки во грбот (хронична).

Кога тешки болки во стомакот мора прво да се исклучи можноста од операцијата. Нема потреба да се обиде да се утврди причината и повеќето особено да произведе било терапевтски мерки (грејач, клизма, земајќи лекови против болки и лаксативи).

Важно! Ние не може да го понуди на бебето храна или пиење пред посетата на лекар.

Ако болката е акутна и трае повеќе од еден час - два, итната потреба да се јавите на лекар!

Абдоминална болка во дете: Можни причини и симптоми

- Кога воспаление на слепото црево болка локализирана во центарот на стомакот, веднаш над папокот. Неколку часа подоцна, таа се пресели во долниот дел на стомакот (површина на дебелото црево, каде додатокот). Детето се обидува да се избегне движења при одење, тој не може да се исправи, држете го на долниот дел на стомакот. Често има дијареа, треска.

Кожата бледо, детето брзо ослабе, одбива да јаде.

Критички опасно! Зголемена болка, повраќање може да сигнализира излив додаток, состојбата е крајно опасно, бидејќи тоа може да доведе до перитонитис (воспаление на ткивото поставата на стомакот).

Воспаление на слепото црево се јавува кај еден од шест деца, отстранување на слепото црево - еден од најчестите операции.

- цревна инфекција (гастроентеритис) започнува со повраќање, дијареа, треска, пароксизмална болка. Типични надуеност, движејќи се по должината на цревата. Се утврди потребата за хоспитализација може да биде лекар.

Воспаление на бубрезите често се гледа кај девојчињата и започнува со болка во страна или назад. Во овој вид на болки во стомакот кај дете што се треска, децата често мокрење, има гадење и повраќање.

Што! На лекар со дополнителни совети уролог.

- Акутен и хроничен гастритис и gastroduodenitis се најчестите болести во детството и училишна возраст. Во изминатите 10 години се забележува раст на овие болести, заедно со развојот на повеќе ерозии и чиреви.

Причините за појава на гастритис и gastroduodenitis лежат во ред и неурамнотежен исхрана, јадат во брзање, ладна храна. Децата лишени од родителска контрола во текот на денот, често земајќи многу мрсна, груб, зачинета храна, заситени брзо и бескорисни јаглехидрати.

Некои едноставно да заборавите да се јаде и долги паузи меѓу оброците е исклучително штетно за слузницата на желудникот.

Децата се жалат на болки во стомакот неодреден локација, или во епигастрична регионот. за време на постот и после јадење дуоденитис гастритис болка може да се случи. Во првиот случај, болката да исчезне по оброкот. Во дуоденитис како гадење, повраќање (обично еден), тенденција на запек.

Проблеми на училиште или во врска училиштето односи со врсниците, предизвикувајќи вознемиреност, нервоза, страда нервен систем. Децата имаат тенденција да се скрие своите чувства, така што проблемот на долго време може да биде збунувачки родители. Постои постојана стрес, што доведува до т.н. психосоматски заболувања.

- - висок стрес и хроничен недостаток на спиење - уште една причина за појава на болка во гастроинтестиналниот тракт.

Важно! Родителите треба да се запамети дека спиењето е невозможно не е замена или компензација.

Во тинејџерки честа причина за болки во стомакот е болна менструација.

Постојат влечење, crampy болка во долниот дел на стомакот, во придружба на општа малаксаност и слабост. Во такви случаи, да обезбеди доволно смири бебето, даде светлина да се antispasmodic лекови.

Што и да е причина за болки во стомакот кај дете, тоа е важно да останат смирени и да дејствува јасно.

Посетете го вашиот лекар ако сметаш дека не се справат со ситуацијата!

Болки во стомакот кај дете
Категорија На Медицински Проблеми: Болести