Болки во стомакот кај децата

Здравство И Медицинскиот Видео: 0М+ Причини За Болка Во Стомакот Кај Децата (Март 2019).

Anonim

Абдоминална болка кај деца е еден од многуте болести на гастроинтестиналниот тракт.

Болката со синдром на абдоминална болка кај деца - субјективно чувство што произлегува од протокот на серија на патолошки импулси до централниот нервен систем. Тип на болка не секогаш зависи од интензитетот на стимулација.

Причините и етиологија на болки во стомакот

Болки во стомакот кај децата е акутна (во развој многу брзо и има краток рок на траење) или хронична (Таа се карактеризира со постепен почеток и релапс постојано за неколку недели или месеци). Сметаат дека некои од причините за болка во стомакот:

  1. Перитонитис - развој на болка поради перфорација на шуплив орган. Постојат периодични болест.
  2. Воспалителни процеси на некои - холециститис, воспаление на слепото црево, чиреви, дигестивниот природата, панкреатитис, пиелонефритис, хепатитис, инфективни и улцеративен колитис.
  3. Опструкција на шупливо органи - хронични инфекции на уринарниот тракт, аортна опструкција.
  4. Болка со нервозно дебело црево различни типови на тумори хистерија.

Типови на болки во стомакот кај децата

Исто така, болки во стомакот кај децата (особено во абдоминалната празнина) е поделена на висцерална, parietalnyy гледа и психогена. Видот на висцерална болка се случува во патолошки стимули во внатрешната секреција и подвижност, произведени со помош на симпатична влакна. Е главната причина за зголемен притисок во половите органи и притисокот на ѕидот.

Paryetalnaya (или соматска) болка се карактеризира со лезии во перитонеум и ткива на пациентот, што се одржува рбетниот нерви директно во мозочната кора. Причината е оштетување на абдоминалниот ѕид.

Yrradyyruschye синдром на болка со абдоминална болка кај деца потекло оддалечени од локализирана џебовите на патологија делови на телото. Таму каде што многу интензивна висцерална пулс (полагање на камен, песок триење на телото на ѕид), или анатомски оштетување на органите. Психогена болка со синдром на болки во стомакот кај децата игра фактор улога predraspolahayuscheho. Ако постои таква болна состојба на пациентот често доаѓа депресија и апатија.

Кога синдром на болки во стомакот кај детето појавата на џебовите на болката е природен процес кој може да се неутрализира со помош на медицински третман со лекови за болка. Сепак, главната третман се препорачува да се подложат на ymmunostymulyatsyy тело.

Болки во стомакот кај децата
Категорија На Медицински Проблеми: Болести