Придобивките на зајачко месо

Здравство И Медицинскиот Видео: Веган Яде Месо?! W/ Мъци & Петър (Март 2019).

Anonim

Месо од зајак глобално призната од страна на исхраната месо. Во споредба со другите видови на месо, таа содржи максималниот износ на протеини - 21% и минимум масти - 15%. Покрај тоа, производот има Хипоалергично својства и е погоден дури и за мали деца исхрана.

Содржината на витамини и минерали зајак пред сите други меса. Тоа е витамин Ц, витамин Б, ниацин. Од таму се минералите фосфор, железо, кобалт, манган, флуор, калиум.

Од зајачко месо содржи мала количина на натриум, тој е идеален за исхраната, поради неговата ниска калориска вредност. Континуирано или честите потрошувачката на храна со зајакот помага нормализира метаболизмот на протеини и масти во телото.

Месо од зајак содржи многу лецитин и малку холестерол е одличен спречување на артериосклероза.

Интересен е фактот, карактеристична зајачко месо е дека телото на седуммесечната стари зајакот не прифаќа стронциум-90. Ова е дефект производ на хербициди и пестициди во која област се третира за да се добие висок принос и штити растенијата од сите видови на болести и габи. Зајакот корисно да се користи на луѓето лекување на рак, бидејќи тоа може да се намали дозата на зрачење прифатен.

Месо од зајак - добра храна за мозокот и рбетниот мозок, тоа содржи и витамин Б12, со што се зголемува синтезата на ДНК и миелинската месо - одличен антиоксиданс. Како антиоксидант зајачко месо помага во одржување на кожата и мукозните мембрани во одлична состојба. Во зајачко месо содржи фосфор, кој е дел од човечки коски. Црниот зајакот - најкорисен производ за лица со сериозни болести.

Значи од главните предности на зајакот:

  • не содржи холестерол, хербициди, пестициди, лекови и други трага хемикалии, тешки метали;
  • За разлика од индустриски зајак, кој се одгледува зајаци користење hormonosoderzhaschih стимуланси и хемиски храна, ние се осигура дека партнерите "Ekoklaster" возрасен зајак на еколошки храна без адитиви, други стимуланси и антибиотици;
  • Содржината на протеини во зајак повисока од јагнешко, свинско, говедско и телешко месо, а процентот на телесните масти е иста како и говедско месо. Тоа е, со минимум од масти, тоа е богата со протеини;
  • богат со витамин состав: C аскорбинска киселина, PP-nikotinoamid, кобаламин, Б12, Б6, пиридоксин. Добар фосфор, железо, кобалт, како и калиум, манган, флуор;
  • се должи на неговиот состав, е во состојба да се ослободи од телото на човекот радионуклиди;
  • Зајачко месо се апсорбира многу добро од страна на телото (90%), додека говедско месо се апсорбира од страна на 60%;
  • зајачко месо алергии се препорачува да се користи поради тоа што е помалку во споредба со другите видови на месо алергени. Плус, тоа е совршено регулира нивото на гликоза во крвта.
  • зајакот масти дури и здрави, се користи како лек. Кога тоа се зема орално бронхитис, кашлица триење на нивните гради во zahrublenie кожата нанесуваат во кожата. Внатрешна масти зајакот - на биоактивни супстанција која има анти-алергиски својства. Тоа се користи како основа за производство на козметика и за лекување на рани.

Со оглед vysoskuyu byolohychekyh вредност, зајачко месо - најдобар избор за деца и луѓе склони кон алергии на храна, болести на гастроинтестиналниот тракт, билијарниот тракт, нарушување на метаболизмот на мастите, дијабетес, хипертензија и атеросклероза.

Од таква нискокалорична месо не се подобри и да се добие многу на употреба, па оди до продавница и изберете повеќето свежо зајакот - (! Без модринки и модринки) без мирис, сува, бледо розова боја. И се обрне внимание на труп: дека купувачот не е збунет вредни месо производители зајакот напушти кријат на тампони.

Со текот на годините, на зајакот го менува хемискиот состав на месото. Постарите тој добива, месото се чуваат во помалку течност, како и количината на протеини и масти се зголемува, а со тоа се зголемува енергетската вредност на производот. Само се менува и составот амино киселина, бројот на хистидин, триптофан, аспартамска киселина, фенилаланин, тирозин и намалување на износот на леуцин, аргинин, аланин, глицин, пролин. За повеќето соодветна исхрана зајачко месо три месеци поради зголемената зајак во мускулното ткиво се зголемува на масно ткиво, со што се намалува своите хранливи својства.

Ако влезе во редовна зајакот исхрана, редовна употреба ќе ви обезбеди поддршка на нормалниот метаболизам и правилна рамнотежа помеѓу двете.

Член обезбедени од страна на Здружението на животната средина кластер ecocluster.ru

Придобивките на зајачко месо
Категорија На Медицински Проблеми: Болести