За хемороиди без срам

Здравство И Медицинскиот Видео: Хемороиди Джевджет Исмаилов (Јуни 2019).

Anonim

Оваа "незгодни" болест ние во прашање Вјачеслав Маслов Valentinovitch, K.m.n, шеф на ЦБП onkokoloproktolohii №2 нив. Semashko ОАД RZD.

- Како заеднички болести, како што се хемороиди? Кој страда повеќе, мажите или жените?

- Зборот "хемороиди" доаѓа од грчкиот haimorrhoe - крварење (од haima - крв ​​и rheo - течење). Хемороиди - проширени вени е ректумот, главно во анусот.

Во структурата на директни и болести на дебелото црево кај возрасните и кај мажите и жените одделно, го зазема првото место.

Според различни автори, се движи распространетоста 44-86% од возрасната популација, се исто така честа појава кај мажите и жените.

Во 82,1% од случаите на хемороиди е еден од главните болести во 17,9% Proctologic придружена со други абнормалности.

- Што предизвикува развој на хемороиди и возраста на која забележани инциденцата на врвот?

- Развој на хемороиди придонесувачки фактори кои предизвикуваат зголемен притисок и стагнација на крв во вените на карлицата и ректален венски плексус.

Најважни се следниве:

 • хроничен запек и како последица на злоупотреба на лаксативи, клизма;
 • лошата исхрана (диета сиромашна со влакна, зачинета храна, кафе, алкохол);
 • седентарен начин на живот (недостаток на вежбање) или работа поврзана со слаба физичка активност;
 • активности поврзани со прекумерна тензија на мускулите (голема вежба);
 • премногу интензивна хигиена анусот, иритира слузокожата;
 • орални контрацептиви;
 • анален секс;
 • тумори на карлицата и стомакот, да ја наруши одлив на крв од ректумот, и воспалителни и неопластични промени во црниот дроб;
 • жени анатомски карактеристики на позицијата на матката, бременост;
 • дебелината.

Хемороидите се регистрирани пациенти од сите возрасти, 19-84 години, но кај луѓето помлади од 30 години е ретка (5%). Врв на инциденцата се јавува во работоспособна возраст (40 до 60), кој директно укажува на влијанието на животниот стил карактеристики, мускулно-скелетни терапија и исхрана.

- Дали постои генетска предиспозиција за хемороиди?

- хемороиди не се наследна болест, но генетска предиспозиција за некои од неговото потекло се уште е таму. Кога се изложени на одредени фактори на болеста кај човекот добива поттик за развој и напредување.

Експертите често дијагностициран "учтивост" на болест, а болеста почнува да се развива во одредена возраст. Во просек, 28-60% од пациентите кои страдаат од хемороиди дисплеи, имајте во предвид присуството на болеста во нивните блиски роднини по крв.

Тенденцијата да се развие хемороиди должи не генетски механизми на пренос, и структурни карактеристики на вените и ѕидовите на ректумот. Треба да се запомни дека генетската предиспозиција за оваа болест не значи 100% веројатност -vu развој.

Тоа е причината зошто толку многу и да се зборува за потребата од превенција.

- Што се почетните симптоми на хемороидите? Што треба да се обрне внимание?

- Пациенти со хемороиди имаат долга историја на жалба на лекар во споредба со другите koloproktolohichnymy болести. Овој факт е веројатно поврзано со бавно зголемување на симптомите и ниска будноста на пациенти до крварење од анусот.

Еден типичен симптом комплекс хронична болест се состои од повторливи крварења поврзани најчесто со дефекацијата и пролапс hemorrhoid од анусот за време и по чинот на дефекација.

Крварење модели се разликуваат во траење, фреквенцијата, бојата на крвта. Најчесто пациентите се напомене избор на црвена крв во текот на движењето на дебелото црево или веднаш потоа, помалку крварење забележани меѓу движења на дебелото црево. Често континуирано крварење може да се намали нивото на хемоглобинот и анемија, се бара понатамошен третман до трансфузија на крв.

Треба да се напомене дека повеќе црвени крвни ослободен од аналниот канал во форма на капки по дефекација, за разлика од цревната содржина. Понекогаш пациентите нота "ленти" на крв во столицата. Релативно ретки крварење е трајна. Има случаи кога крвта стагнира во ректумот, а потоа можеби и распределба згрутчување и темно црвена крв. Обемот на загуба на крв може да биде различна. Крв може да се одвај забележливи на тоалетна хартија, и може да го заплисне тоалет.

Но, пред да го каже hemorrhoidal крварење, треба да спроведе некои истражувања (irriho- и/или колоноскопија) да се отфрли други причини за крварење од ректумот (формирање на тумор, воспалителни промени).

Друг симптом фреквенција карактеристика се пролапс хемороиди hemorrhoid. Во раните фази на хемороиди самостојно извршува во аналниот канал, а подоцна и бара рачно репозиционира или не тие се подложени на трајно губење на аналниот канал.

Болката не е карактеристика на хронична хемороиди, но да се направи разлика помеѓу болка која се јавува во ректумот и перинеумот (без разлика дали тоа е акутна или хронична, е поврзан со чинот на дефекацијата, закачен или примање на аналгетици).

Непријатност и анален чешање - типични знаци на доцен стадиум на болеста. Анален чешање хемороиди обично поврзани со губење на јазли и погоди слуз на кожата, со што кожата мацерација развој перианалниот регион. Забележани се случаи на контактен дерматитис.

За акутна хемороиди карактеризира со развој перианални оток на кожата. Оток е придружена со непријатноста што пациентите се на чувство на тежина во перинеумот и анусот и желба да се испразни дебелото црево.

Ненормално празнење од ректумот во форма на слуз се смета за еден од столбовите на хемороиди.

Сепак, горенаведените симптоми не може да се смета специфични за hemorrhoidal болест. И во случај на жалби треба да се консултираат со специјалист за да се исклучат други заболувања и патолошки состојби на дебелото црево и ректумот, аналниот канал.

- Кога ќе го видите крв во столицата или болка во ректумот на експерти, кои треба да се применуваат? Кои тестови треба да се оди?

- За да proctologist, онколог или хирург. Лекарот ќе ги разгледа и прирачник за истражување анусот. За повеќе комплетна студија се користи за испитување на ректумот користење anoscope и rektoromanoskopa. Доколку е потребно, инспекција може да вклучува извршување на таквите истражувања, како irrigoskopiya, fibrokolonoskopiya, компјутеризирана томографија на абдоменот и карлицата.

Веднаш побарајте медицинска помош, исто така, од причина што симптомите на хемороиди се многу слични со симптомите на болестите како што влакнести анален полипи, меланом анусот, секундарен сифилис, улцеративен колитис, колоректален карцином и многу други.

- Кои се сегашните третмани за хемороиди?

- Постојат неколку пристапи кон лекување, во зависност од стадиумот на болеста и клиничка манифестација на болеста. Главните области на хемороиди третмани вклучуваат:

 • борба против патолошки запек;
 • "Antyhemoroyidalni препарати во форма на масти, гелови, супозитории;
 • склеротерапија, инфрацрвена коагулација, латекс лигатура на хемороиди;
 • хируршко отстранување на хемороиди (hemorrhoidectomy);
 • минимално инвазивна хирургија (THD - transanal haemorrhoidal dezarterilizatsiya, операцијата на Longo)
 • хербални лекови.

Постоењето на хемороиди не е индикација за операција. Непријатни симптоми како што се чешање, воспаление, оток и болка, се елиминираат со користење на flebotropnyh лекови (како што Venarus) во комбинација со масти и свеќи. Прашањето на операцијата се решава во комплицирана болест, тромбоза, крварење, губење на внатрешните јазли. Изборот на третманот зависи од стадиумот на хемороиди и придружни болести.

Во хронични хемороиди, се манифестира само крварење, без изрична зголемување и губење на внатрешните јазли може да се користи инекции склерозирачки агенси.

Во случаи каде општата состојба на пациентот не дозволува да се изврши операција, воспаление и да е невозможно да се одржи третман склерозирачки, како и губење на внатрешните јазли во изнемоштени пациенти соматски произведе лигатура поединечни единици латекс прстени со посебен уред. Овој метод е сличен на принципите утврдени во компонентите на облекување, но многу нежни, не предизвикува болни реакции границите на однесување и постапување на пациентот.

Во хронични хемороиди, комплицирани последици јазли е прикажано радикална хирургија (hemorrhoidectomy). Во моментов станува се повеќе заеднички хируршки процедури, како што се операција Longo, кога се отстранат дел на слузницата и dezarterizatsiya на која се сечат на артеријата што води кон хемороиди.

- хемороиди - е веднаш оперативен третман, или може да им помогне на пилула или маст?

- конзервативен третман на хемороиди - е употреба на различни масти или ректален супозитории содржи комплексни соединенија кои го намалуваат воспалението, намалување на болка и чешање, да се подобри циркулацијата на крвта и промовирање на ресорпција на згрутчување на крвта. Не заборавајте дека овие мерки се насочени кон намалување на симптомите на болеста, но не и причина.

- Може ли да се користи свеќи или маст за спречување на хемороиди, запек или генетска предиспозиција?

- Со оглед на водечката улога во развојот и прогресијата на hemorrhoidal болест понатаму фактори како што се запек и генетската предиспозиција, остануваат прашањата соодветни превентивни мерки. Во овој случај тие ќе настапи дел на третманот во насока на причината на болеста.

- Кои компликации може да предизвика хемороиди, ако времето не се започне со третман?

- периодично се потенцира црвени крвни од аналниот канал е еден од првите симптоми на хемороиди. Но, континуирано крварење од анусот - е компликација на болеста. Покрај тоа, продолжено крварење од хемороиди предизвика вртоглавица, слабост, зголемена стапка на срцето и крвниот притисок капка. Ова е хронична загуба на крв анемија.

Компликации на акутна хемороиди е воспаление, и често гноен процес се развива во поткожното ткиво околу перинеумот како резултат на тромбоза на хемороиди.

Во подоцнежните фази на болеста се појави чешање и анален пукнатини. Покрај тоа, продолжен губење на хемороиди, особено кај постарите лица, што доведува до неуспех на сфинктер на анусот и природен гас на кревет, а понекогаш и цревната содржина.

- Дали е можно да се спречи развојот на хемороиди? Како да се спречи?

- Целта на превентивни мерки: минимизира веројатноста, намалување на клиничката манифестација на болеста преку отстранување на одредени точки на хемороиди.

Клучни мерки:

 • ран третман на пореметувања на дигестивниот (запек, дијареа) - Оваа превентивна мерка е неопходна во третман на хемороиди, и хируршки и конзервативни;
 • ограничување на алкохол, зачинета и солена храна;
 • хигиена, тоалет анален област по дефекација, манган бања за време на акутна болест;
 • преминот од тешка физичка работа на светлината во раните фази на болеста;
 • Гимнастика за бремени жени, редовно одење, пуштање popuskayut исхрана производи, одбивање да се носат тесни појаси;
 • вршат посебни вежби, пливање за лица што води седентарен начин на живот;
 • venotonykiv курсеви прием за два месеци, два пати годишно (Venarus итн.) за зајакнување на венска ѕидовите во внатрешноста.

Во спречување на хемороиди многу важно за зајакнување на стомачните мускули. Ова помага да се подобри циркулацијата на крвта во карличните органи.

За хемороиди без срам
Категорија На Медицински Проблеми: Болести