На односот помеѓу артритис, спондилоза и колитис

Здравство И Медицинскиот Видео: Scp-896 Online Role Playing Game | Object Class Safe (Март 2019).

Anonim

Дијагностицирање на воспаление на зглобовите е голем предизвик, но ограничен синдроми дијагнозата не е: тоа е важно да се дознае вистинската причина за болеста.

Артритис - воспаление на зглобовите, која може да биде трауматично, дегенеративни, заразни потекло. Типично, артритис предизвикува оток во зглобовите на пациентите.

Во почетните фази на артритис предизвикува болка која се јавува за време на вежбање, нормално движење. Ако артритис не се лекува, болеста станува хронична и болки во зглобовите станува константа.

Причини за артритис

Артритис се случува кога често се повторува со полесни повреди на зглобовите, отворени или затворени нивните повреди. Исто така, артритис може да се развие со чести студ, физички преоптоварување.

Во разни инфекции (уринарна, цревни) болест се почесто да се реактивен артритис. Кај постарите луѓе со ревматоиден артритис покажа дека предизвикува прогресивно воспаление на повеќе зглобови.

Причината за артритис може да биде и метаболички нарушувања пациентот, кој се јавува поради влошување на храна зглобовите. Често артритис се развива во улцеративен колитис.

Што е улцеративен колитис

Колит - акутна воспалителна болест на внатрешната обвивка на дебелото црево. Улцеративен колитис, што може да резултира со уништување на зглобовите се карактеризира со хеморагичен, гноен воспаление на дебелото црево со развојот на сите видови на компликации. Точниот етиологијата на улцеративен колитис е непознат, и денес научниците дискутираа за три концепти.

  • Улцеративен колитис - автоимуно заболување. Ако тоа е генетската предиспозиција на телото, почнувајќи од еден или повеќе фактори активира механизми против сопствените антигени. Истиот модел својствени на други автоимуни болести.
  • Улцеративен колитис е предизвикано од влијанието на некои, додека непознати фактори на животната средина.
  • Оваа болест е предизвикана од нерамнотежа на имунолошкиот систем на гастроинтестиналниот тракт, како и против оваа позадина на влијанието на различни негативни фактори доведува до воспаление која е предизвикана од наследни или стекнати нарушувања во механизми за регулирање на имунолошкиот систем.

Знаци кои укажуваат на односот артритис на улцеративен колитис:

  • воспаление на зглобовите се појавува во позадина колитис, главно во влошување;
  • постои истовремено напредокот на артритис и колитис;
  • по успешна хируршки третман на улцеративен колитис во ремисија Забелешки и артритис;
  • компликации на улцеративен колитис вклучува појава или влошување на артритис.

Артритис е манифестација на колитис

Повеќето улцеративен колитис влијае на големите зглобови, колкот, коленото и рамото. Така постои болка и благ пораст на локалната температура. Бојата на кожата во текот на погодените заеднички не се менува.

Периферен артритис во колитис тешко да се распознае, но по некое време постојат знаци на спондилитис.

Како тие се однесуваат

Лимфоидно ткиво на цревата спречува бактериите и други странски антигени во човечкото тело. Во нормални горниот дел од гастроинтестиналниот тракт не смее да содржи микроорганизми и долниот гастроинтестиналниот тракт е постојано во контакт со милиони бактерии.

Ако почнува воспалението, интегритет и оптимално функционирање на цревата прекршени и цревниот ѕид станува се повеќе порозни.

Несолвентните бактериски антигени од цревата во крвта, а потоа или депонирани во синовијалната мембрана на зглобовите, предизвикувајќи локално воспалителна реакција или да предизвика системски имунолошки одговор и на крајот имуни комплекси се депонирани во зглобовите.

спондилитис

Често во овие случаи лезии и рбетот - спондилитис. Повеќето артритис на зглобовите на рбетот се јавува кај мажите многу помалку - жени и деца. Пациентите почнуваат да се жалат на болки во грбот и вкочанетост со текот на времето - особено во текот на ноќта и во утринските часови по будењето.

Испитувањето наведено болка сакроилијачните зглобови, оштетувања на рбетот мобилност, во некои случаи - намалување на респираторниот екскурзии на градниот кош.

Прв spondylyta и двете може да се совпаѓа со влошување на улцеративен колитис и му претходи. Оваа активност спондилитис не зависи од тоа колку се активни воспаление на цревата.

Третманот на артритис на периферните зглобови и рбет зглобовите поврзани со инфламаторни заболувања на цревата е иста како и со други серонегативни spondyloartropatyyah. Затоа што многу лекови може да предизвика акутно воспаление на цревата, третманот се препишува само по целосно сеопфатен преглед на пациентот.

На односот помеѓу артритис, спондилоза и колитис
Категорија На Медицински Проблеми: Болести