За третман на дерматитис на раце

Здравство И Медицинскиот Видео: Кој Им Ги Врзува Рацете На Новинарите И Како Тие Да Се Одврат - Мерка Притвор (Втор Дел) (Март 2019).

Anonim

Уште еднаш, да се вратиме на прашањето за дерматитис поради природата на нивната локација на раце. Тоа не е само дека непријатни покажат засегнатата кожа, но за другите - тоа се размислува. Третман на дерматитис на рака е секогаш тешко, бидејќи луѓето имаат да ги мијат рацете често со детергенти, kontachyty на различни супстанции и предмети како рака - главната активна алатка. Почеток дека дерматитис придружени со сувост, миење на рацете е ограничен, се препорачува да се исчисти нафта.

Се различни алергиски дерматитис, контакт, хронична. Секој тип на дерматитис има различни форми и степени на сериозност. Разгледаме накратко најчестите и широко распространета. Алергиски дерматитис се развива како одговор на надворешните дразби, кои имаат алергиски својства.

Овие алергени вклучуваат лекови, домаќинство хемикалии, козметика и парфеми производи. Се поттикне развој на алергиска фактори како што се замор, ниска отпорност на стрес и лошата исхрана. Алергиски дерматитис на рацете се појавува црвенило и оток на кожата, чувство на горење, болка и чешање и водени појава на везикули (плускавци на големи).

Третман на дерматитис на раце

Плускавци на рацете може да експлодира, оставајќи го зад себе плач рани и кафеави пигментни области. Ова постојано болната раце. Алергиски дерматитис без третман се претвора во егзема. Дрога дерматитис (toksydermiya) се јавува како црвенкасти дамки од оток, чешање, лупење или плускавци покриени подоцна. Медицински дерматитис се со поголема веројатност да се даде сериозни компликации во црниот дроб, бубрезите, кардиоваскуларниот и нервниот систем.

Едноставен контактен дерматитис произлегуваат од директни ефекти врз кожата механички (триење, стегајќи), физички (ултравиолетово зрачење изгореници, смрзнатини), хемиски (киселини, соли на алкални метали) или биолошки (полен, самите растенија) алерген.

Особено се забележи неуродермитис - атопичен дерматитис централно потекло, која е резултат на функционални нарушувања на нервниот систем или хормонален статус. Во дифузни неуродермитис формира јасна локализација на лезиите, вклучувајќи - на лактот. Обично болеста започнува со јадеж, чешање и други места, така што не може да спие, останете смирени.

Третман на дерматитис на рака зависи од формата и тежината, потребно е помалку тешка на едноставен третман контактен дерматитис. Меѓутоа, во сите случаи, мора да се отстранат на алергени од вашата околина. Третман на алергиски дерматитис и дрога во тешка треба да се спроведува само под надзор на лекар.

Во благи случаи назначен за внатрешни антихистаминици (tavegil, tsetryn, suprastin, Claritin), витамини и исхрана. Доколку е потребно, пропишани седативи. За брзо излачување на алергени разбира препорачува лекот Enterosgel. Надворешни третмани вклучуваат масти, бањи, облоги и лосиони. За леснотијата на користење државата или лосион бања со билки (стадо, камилица, хмељ, кантарион, глуварче).

По влажни постапка треба влажна мека крпа раце pohladzhenoyu и нанесете средство. Со не-хормонски агенси, кои се користат Fenystyl маст Прополис маст, маст Radevit, кожа-Cap крем и аеросоли. Овие лекови се намали чешање, анти-воспалителни и смирувачки ефект, го забрзува процесот на заздравување. Fenystyl маст - модерно средство за деликатна текстура веднаш го олеснува и забрзува лекувањето.

Маст прополис (пчелини лепак) ја промовира гранулација, забрзува epithelialization на површината на раната, се применува 1-2 пати на ден. Radevit маст која содржи витамини А, Е, Д3, не само што го намалува чешањето, ја омекнува и moisturizes на кожата, ја зголемува својата заштитна функција. Кога се користи Radevita може да заборави за суви раце. Пред нанесувањето на маст за отворени рани и рани треба третман средство за дезинфекција течности (хлорхексидин, водород пероксид). Со силна пилинг наметне маст преливи.

На кожата-Cap крем или спреј (нејзиниот колега Fryderm цинк) - Цинк дрога наменета за третман на псоријаза. Но, искуството покажува дека по силен antipruritic, анти-воспалително дејство на дрога и hidratyruyuchu совршено докажан дерматитис. Сепак, продолжена и прекумерна употреба на лекот во аеросол форма се појавува стабилна сува и иритирана кожа (треба да одат на крем). Друга пречка за употреба на кожата капа е неговата висока цена. Кожа-Cap не се препорачува за употреба со хормонални масти или креми.

Со хормонални масти најчесто се користи Flutsynar (sinaflan) Ftorokort, Lorinden (A, C) и повеќе модерна и ефикасна Advantan, Tselestoderm, Triderm, Belosalik, Lokoid. Кога дерматитис комплициран од бактериски, вирусни или габични инфекции контраиндициран употреба на хормонски масти. Нивната употреба треба да биде задолжително се разбира и се согласија со лекар, поради контраиндикации и ограничен комбинација со други лекови.

За третман на дерматитис на раце
Категорија На Медицински Проблеми: Болести