За брадавици

Здравство И Медицинскиот Видео: Sani Skin - Натурална Козметика За Премахване На Папиломи И Брадавици (Март 2019).

Anonim

Секој од нас е посветена на идеал за убавина, на сликата, која, според нашето мислење, без недостатоци.

Ова се однесува не само жените, туку и мажите. Секој кој сака да се ослободи од досадни грешки во изгледот на телото е тенок, и на кожата чиста и мазна.

Ако има доволно пари, со оглед на високите стапки на козметологијата, да се ослободи од недостатоците на сите може да присуствуваат.

Мелење лузни, испакнатини на кожата, отстранување на брадавици и папиломи одамна стана секојдневна постапка дури и во мали клиники на естетската медицина.

Зошто брадавици

Причината за брадавици не е целосно разјаснета и конвенционално верува дека нивниот изглед предизвикува општо слабеење на телото, стрес, остар пад на имунитетот, премногу честите изложување на сонце, недостаток на доволно исхрана и така натаму. Д.

Од сите видови на брадавици се вирусно потекло, ако има една или повеќе од овие околности, групата papovavirusiv вирусот може да се "разбуди" и ќе биде непријатно за зголемување на кожата. Сепак, постојат случаи каде провокативни околности и фактори на ризик не беше со тумори се појави.

Проблеми со кожата може да се случи речиси насекаде по телото и лицето, и мукозните мембрани на шеф на косата. Многу често, тумори на вирусна етиологија, имаат и други другари, понекогаш и повеќе сериозна болест.

Поради овие причини, никогаш не треба да ги игнорираме брадавици. да ги третира како нешто сигурно, можете да го прескокнете време на сериозна болест, индиректни симптом на кои беа овие формации на кожата. На прво тие се појавуваат дури и сомневање, веднаш јавете се на дерматолог за совети и истражување. Инсистираат на целосна дијагноза на телото!

Видови на брадавици

Брадавици доаѓаат во неколку форми.

Тинејџерскиот брадавици често влијае на лицето и на рацете на децата од сите возрасти, тие имаат рамна форма и речиси секогаш ќе исчезнат сами по себе, без да предизвика повреда.

Исто како и младите, заеднички брадавици ретко имаат големина поголема од 1 см. Овој мал кожни нодули кои може да се случи во повеќето несоодветни места, вклучувајќи под ноктите плоча.

Кожата израстоци на мукозните наречен брадавици најчесто се појавуваат во пределот на гениталиите на мажите и на жените. Број брадавици, ако не се лекува, може брзо да се зголеми. Овие брадавици имаат тенденција да "zroschuvatysya", формирање на многу големи (2-3 см) тумори во мукозните површини.

Исто така изолирани плантарна брадавици кои имаат сличност со пченка, која се наоѓа на стапалата. Со возраста и хормоналните промени (на пример, за време и по бременоста) можат да бидат папилома вирус - мали блиски до неа брадавиците во форма на пупки кои може да се стави на вратот, телото, пазувите.

Ризикот од тумори на кожата

Обично ќе најдеме дека со големо разочарување на лицето или телото го зголеми бројот на дефекти. Меѓутоа, речиси сите брадавици се безопасни. Друга работа е тоа само експерт може да се каже со сигурност е брадавица или крт. Вториот разликува способноста да се "трансформира" од бенигна до малигни, и апсолутно почувствувана за луѓето. Молови се кафеава, црвена или црна боја, додека брадавица обично е цврста или сива боја -yellow. Најопасниот вид на крт - меланом, а тоа е, всушност, природата рак на туморот, што може да доведе до рак на кожата и да предизвикаат рак на другите витални органи.

Брадавица многу ретко се претворат во малигни формации на отфрлање на скоро секогаш е поврзан со естетски мотивација и физички непријатност при одење во попречена (плантарна) во сексуален однос (брадавици), облечен во облека (папиломи) и така натаму. А. Во такви случаи, лекарите препорачуваат usunyty кожата израстоци.

отстранување на брадавици

За долго време, само лекови познати хируршко отстранување на брадавици, наречен ексцизија, што се врши со анестезија. Во моментов, постојат неколку методи за чистење на кожата ткиво од несакана лица.

Најпопуларниот метод на козметички клиники во предвид разурнувачки ефект на ласер. Ова е најстариот модерен начин што е најмногу во побарувачката, слично на дејството на хемиски каутеризација високо концентрирана течност. брадавици телото целосно уништен, по што местото е мала рана, која на крајот се суши и исчезнува кора. Некое време во место на горење на кожата малку побели отколку во другите делови на телото. Особено покажува користењето на ласерски со брадавици - само неколку дена по мукозните постапката целосно обновени, поради неговата висока способност за брза регенерација.

Конзервативната хируршко отстранување е прикажан во тешки случаи каде израстокот е премногу голем, повеќе од 1,5-2 см. Обично такви формации кои имаат длабоки корени кои се елиминира несоодветна каутеризација или ласер, затоа што може да го оштети здравите ткива наоѓа директно под горните слоеви на епидермисот. Сепак, лекарите се обидуваат да се впуштат во скалпел во екстремни случаи како висок ризик регресија: околу триесет проценти од случаите ексцизија на брадавица ќе почне повторно да расте, се бара повтори, а понекогаш и понатамошни операции.

Понекогаш израстоци на кожата може да се отстрани со криотерапија кога нивните клетки умираат под влијание на ниски температури до -210 степени. Овој ефект се постигнува преку употреба на етер.

Во секој случај, сите овие методи бара посебна обука и овластување за вршење на такви операции. На погрешно лекување, каде што може да наштети на брадавица, крварат, постои можност од инфекција и понатаму да се шири вирусот на други делови од телото. Во ретки случаи, на погрешен пристап кон отстранување на брадавици, тие може да предизвика појава на малигни тумори и рак причина.

За брадавици
Категорија На Медицински Проблеми: Болести