Што може да се каже пепел боја

Здравство И Медицинскиот Видео: Bhagam Bhag 2006 Full Movie Hd (Март 2019).

Anonim

Пародонтот - е сложена ткиво што го опкружува забите и ги чува од паѓање. Непцата - видливиот дел од неа, па ја менуваат својата боја може да укажуваат на болест, пародонтот погоди внатре.

Непцата повеќето луѓе розова и коралите. Тоа е показател на пародонтот здравје, иако нијанси може да варираат. Боја на содржина на пепел зависи од стабилноста на малите крвни садови и капилари во слузницата.

  1. Бела пепел: анемија. Во јасно анемични луѓе дури и може да биде бела. Ова се должи на намалувањето на нивото на хемоглобин во крвта, а бројот на црвени крвни зрнца. Помага да се справат со проблемот на храна богата со железо: црниот дроб, месо, јаболка. Исто така треба да се консултираат со хематолог, кој го постави за лекување.
  2. Црвена за џвакање, гингивитис или perykoronaryt. Гингивит - воспаление на непцата, пародонтот болест е најчеста. Бојата се менува од розева во светло црвена - еден од првите знаци на оваа непријатна болест. Значи очигледно воспаление. Во perikoronarite воспалени и црвени седишта ерупција на нови заби.
  3. Сива пепел акутен некротизирачки улцеративен гингивитис,. Во оваа болест, која влијае на устата одеднаш поради минатото инфекции или стрес, бојата е сива пепел опфатени преку нивните мембрани. Ова е сериозна болест придружена со треска, болки и лош здив.
  4. Бледо розова боја на непцата, пародонтот болест и парадентоза. Пародонтот болест - системски okolozubnoy лезија ткиво. Причината за пародонтот болест се микроби. Боја на непцата со периодонтитис бледо розова, процесот се одвива без воспаление. Кога периодонтитис е воспалителен процес се случува, на почетокот на мобилноста на забите, формирање на патолошки џебови и кластери на гној во нив. Во периодонтитис боја џвакање промени во темно црвена боја.

Што се однесува до бојата на пепел влијае на протези

Понекогаш некое време по протеза на непцата се појави сина боја. Овој сигнал нарушувања на циркулаторниот систем.

Многу често ова е предизвикано од реакција со метални протези, како метал влегува во различни реакции на непцето и плунката.

Црни дамки на непцата, додека фрлање чад

Во тешки пушачи се појави на непцата црни дамки. Ова се должи на чести контакти со чад од тутун усната шуплина. Во одговор на непцата клетки произведуваат меланин, кој обично се синтетизира со тен.

Црни точки - ова е еден вид на "Тан" непцата. Но, како што знаете, многу интензивна тен штетно за телото, особено за деликатни мукозна ткиво на устата. Така, тие црни точки на непцата може да доведе до малигни заболувања.

Што може да се каже пепел боја
Категорија На Медицински Проблеми: Болести