Забрзување на растот на косата дома - стручни совети

Здравство И Медицинскиот Видео: Zeitgeist: Moving Forward | Official Release | 2011 (Март 2019).

Anonim

"Оштетување или губење на косата се должи на ефектите на агресивни хемиски третман или злоупотреба на исправувачи и виткање - тоа е проблем чие решение е одговорност на фризер, стилист и всушност жената, но здравствената состојба на алармантна, како што се анемија. или проблеми со тироидната жлезда, исто така може да биде виновник за губење на косата, и бара медицинска интервенција, "- вели Франческа Фуско, MD во клинички дерматологија од Синаи на медицина.

Други вообичаени причини за проблеми со косата вклучува стрес и хормоналните промени (во врска со бременоста и породувањето). Значи ако забележите дека остар или необјаснето губење на косата, консултирајте се со лекар. Сите права здравје? А потоа пробајте ги овие едноставни трикови!

. Промена за заштита "Како го прави вашата кожа на лицето или на други делови од телото скалпот, исто така, има микрофлора Вишокот бактерии во комбинација со кожен масти може да ги земат на ситуацијата, спречување на нормалниот раст на здрава коса од фоликулите." - вели Елизабет Филипс, trichologist со Филип Кингсли клиника во Њујорк. Погледнете во формула шампон антибактериски состојки, но не ја користите оваа алатка за долго време.

Еднаш неделно треба да ја смените вашата вообичаена шампон детергент со нане или ментол, за кој се верува да ви помогне стимулира циркулацијата.

Ако имате сува коса, обидете шампон, која содржи масло од пеперминт. Земете неколку пати неделно главата масажа - стимулирање на микроциркулацијата во влакнести дел на скалпот, да ги зајакне растот на косата.

Забрзување на растот на косата дома - стручни совети
Категорија На Медицински Проблеми: Совети