По еден месец акни

Здравство И Медицинскиот Видео: На Еден Месец До Супер Купот Цените На Хотелите Достигнаа И До Шест Илјади Евра (Март 2019).

Anonim

Тинејџерски акни се резултат на хормонални бран, која го симболизира почетокот на преодниот период на одгледување на организмот.

Главните виновници за формирање на акни на андрогени, машки полови хормони се произведуваат кај тинејџерите од двата пола. Учествува во многу процеси во телото, хормон за зголемување на лојните жлезди и го промени составот на себум, што го прави повеќе слатка. Слатка, густа масти е полесно да се формира приклучоци заглавени во каналите. И на имиџот на комедони, тогаш тие стануваат воспалени и акни. Тие може да се појави на лицето, вратот, градите и горниот дел од грбот.

Повеќето пациенти морални и физички страдања донесе мозолчиња на лицето. Тие крена одеднаш, а понекогаш може да достигне алармантни размери. Во секој случај, тие во голема мера грабеж на изгледот, а младите суштество спие и се крева со една мисла: како да се намали акни.

Третман на адолесцент акни на лицето се намалува за да се намали greasiness на кожата и брза елиминација на воспалителните клетки. Се разбира, ако на нормалното функционирање на гастроинтестиналниот тракт и тироидната жлезда. Промовира брзо лекување според козметика, внимателна хигиена, исхрана, здрав сон и свеж воздух. Особено белешка одјавување од пушењето затоа што никотинот расипува кожата и да предизвика појава на акни. Позитивниот ефект на обезбедување на сончева светлина, па затоа е најдобро да се откаже од прав на кожата добива повеќе сонце и воздух. Дебел слој на крем во прав, кој се применува на непознати акни, се зголемува иритација на кожата и изгледа неприроден. Ако сосема раздавам со прав, тогаш можете да го користите гранулиран прашок кој се суши акција.

За чистење склони кон осип на кожата се препорачува да се користи бегло само козметика, кои не се пречка порите. Одделенија нудат различни производи козметички нега на кожата проблем за секој вкус и буџет. Во краен случај, може да се мијат со топла вода и сапун за дезинфекција (содржи Triclosan), исто така, два пати на ден. По миењето на лицето избрише течност за дезинфекција, може да се купи во аптека. Потоа го ставаат metrohyl гел или гел е kuriozin лекови за акни кои придонесуваат за нивно брзо исцелување без лузни. Kuriozin повеќе погодна за млада кожа. Поевтина опција за третман салицилна цинк паста, но тоа е видлив на кожата и помалку ефикасни. Еден два пати неделно се препорачува да се направи маска на козметички глина, тоа длабоко ја чисти кожата, ја омекнува и смирува.

Често мозолчиња се појави пред менструацијата, тоа е потврдено повеќето од девојките и некои возрасни жени. Ова се должи на зголемување на нивото на стероидните хормони во последната фаза од лунарниот циклус. Со возраста, месечни хормонални флуктуации се ритмички, otlazhyvayutsya и да престанат да предизвика појава на акни. Акни по еден месец, најверојатно, ќе биде долг процес на созревање. Во овој случај, да додадете објекти приемот третман кој го зајакнува имунолошкиот систем (tinrostim, humivit) и витамини во комбинација, на соодветната возраст. Осип на акни на брадата често укажуваат на гинеколошки проблем кој бара сериозен однос.

Правопис и извор синтаксата кога изведба спасен. Член присутни местото на "сајтот" Одлично здравје! "

По еден месец акни
Категорија На Медицински Проблеми: Болести