Акни око

Здравство И Медицинскиот Видео: Медитация За Трето Око. Когиталност... (Март 2019).

Anonim

Акни околу очите може да биде алергиска реакција на козметика или иритации аеросол ефект (чад, спреј за коса, освежувач на воздухот, итн.)

Во овој случај, треба да се престане со користење на било шминка и преземање на антихистаминици (suprastin, tavegil, Tsetryn) за 5 до 7 дена. Ретко е толку локализација во нормални тинејџерски акни. Во овој случај на третман избрани во согласност со степенот на манифестација и само може само да се третираат блага. Сите лекови се применуваат за чистење на кожата. Измијте треба да биде два пати на ден, наутро и навечер, со користење на сапун антисептик, пена или гел за миење. Ако е потребно (во топлина, на пример), може да се мијат еднаш или двапати. Чистење на кожата се намалува greasiness и спречува појава на акни. Тоа е важно не само да се задржи на кожата, овој крем се користи, вклучувајќи дома. Одличен домашен лек е сурутка, која не е само moisturizes и омекнува кожата, но, исто така, порите.

Вие не може да се користи во присуство на акни струже, како тие ќе го напуштат mikropodryapyny кожата која го подобрува иритација и воспаление. Длабоко чистење се препорачува парна бања со камилица и липа, а потоа се применуваат маска на козметички глина. Чистење треба да се направи по омекнување на кожата на парна бања и отстрани само отстранување акни подложен лесно (прст, завиткани со завој натопени и хидроген пероксид). Ако се отвори pimple главата по парење нејзиниот кревет, исто така, се третираат пероксид. Акни не е стиснат, тоа е инфламаторни нодули, не се обиде! Стискаш акни и мозолчиња ќе удар не може да предизвика инфекција и компликации. Постапката се врши длабинско чистење еднаш неделно.

Како да се скрие мозолчиња на лицето

Секој ден после миење со користење на алкохол levomitsetinovyy акни, го намалува воспалението и совршено се суши. Користат алтернативни алкохолни раствори со вода антисептици 1-2 месеци. Вода антисептик, хлорхексидин и furatsyllyn. По бришење на средство за дезинфекција течност се применува лековити гел (kuriozin, metrohyl, Baziron итн). Ако го следите овој процедури ред, мозолчиња лекува брзо, и таму е помалку нови. Избегнувајте креми прав Користете само лабава прав или бебе во прав.

Животот продолжува, понекогаш настани бараат да изгледаат добро и покрај тешкотиите. Ако за вас задача: како да се скрие акни на лицето на него, тогаш тоа мора да биде решен во моментот. За да побледи црвени дамки акни, козметичка индустрија произведува посебна маска моливи. Можете да ги користите истите 3% lovomitsetinovym алкохол или камфор алкохол, бришејќи кожата 2-3 пати, секој пат даваат сув. Други области на интактна кожа избрише со влажна крпа или памук навлажнета со вода да се отстрани чувството на колекции. Потоа го ставаат на самото место акни лек што содржи цинк (kuriozin, Zinerit итн.) И малку лице во прав. Запомнете дека намалување на црвенилото на кожата промовира мирна, состојбата на рамнотежа, така што може да се осигура добивање на седација (ново обврски, Persen, fabomotizole).

Правопис и извор синтаксата кога изведба спасен. Член присутни местото на "сајтот" Одлично здравје! "

Акни око
Категорија На Медицински Проблеми: Болести