Мозолчињата на задникот, нежен проблеми

Здравство И Медицинскиот Видео: Buzzfeed Hates Men (Март 2019).

Anonim

Акни тело prychynyty избави не помалку проблеми отколку на лицето. Дури и ако тие не се видливи непријатност, се уште не може да се избегне. Особено оштетени доколку "непријателот" избран за распоредување на вашиот "задник".

Што ако имало мозолчиња на задникот, а сега ќе се срамат да се соблечат пред некој близок, и во базенот, на плажа или во шкафче соба спортски клуб да се чувствувате непријатно?

Каде се мозолчиња на задникот

Кожата во оваа област е обично многу сува и практично нема лојните жлезди. Таа е секогаш во контакт со облека, предмети и малку дишење (согласувате, можете често да седнат на стол облечени од неа да организира воздух бањи). Затоа, тоа е лесно да се воспаление.

Причините за појава на акни во таква чувствителна место може да биде неколку:

 • алергични на ткаенината (волна, синтетика), козметика, детергенти или храна;
 • премногу тесна облека, која ја елиминира контакт со кислород;
 • хипотермија, не се избере облека за времето;
 • прегревање или потење;
 • недостаток на лична хигиена;
 • болест, која придонесува за појава на акни - наследна, хормонални или поврзани со пореметувања на дигестивниот систем.

Мозолчињата на задникот кај децата

Не само возрасните страдаат од акни на задникот - на децата задникот, се чини дека премногу често. Причините се исти: недостатокот на хигиена - особено важно за оние кои се уште не можат да одат самостојно во тоалет и поминува некое време во влажни пелени или панталони, и алергии.

Несоодветна вештачко хранење, некои храна или храна со алергиски производ, јаде мајка која може да предизвика ерупции.

Ако кожата е чувствителна на ткиво, пелена материјал (вклучувајќи еднократна), козметика, сапуни, кои се капеме на бебето, или прав, што ја испере својата облека, тој спотови може да се појави на задникот.

Како што се разликува од алергиски воспаленија

Погледни за појава на акни. Ако мала црвена (или друга боја) осип што не штрчат над површината на кожата со чешање и иритација, причина алергии.

Осип предизвикан од бактерии, изгледа како голема црвена болни мозолчиња по можност со гној.

Понекогаш сторителите се мозолчиња на вируси на задникот. На пример, херпес осип личи на групата на мали меурчиња со јасна содржина.

Исто така постои и габични кожни лезии, кои може да се појави како плускавци, чир или скали најважно - на површина од нивната појава како што е наведено црвенило.

Како за лекување на акни на задникот

Акни кои се мачи вас долго и имаат вирусни и габични потекло, по можност третирани со дерматолог. Тој ќе направи соодветни тестови, ќе се разбере причините за нивната појава и пропишува безбеден и ефикасен третман.

Ако ова е еднократен настан во бактерии и причина, и треба да се донесе вашата кожа со цел што е можно поскоро, се третираат акни јод, салицилна маст или аптека лек за акни. Нив ги користат со претпазливост, ќе се применуваат на мозолчиња точка и не користете повеќе од две недели, или може да се задржи на кожата.

Вие исто така може да се земе седечки бања со лушпа од камилица или celandine (чаша супа во сад со топла вода за околу 15 минути), по што кожата promakyvat крпа без бришење.

Превенција деликатни проблем

За повеќе мозолчиња појавуваат на задникот, следете ги овие правила:

 • носат облека направени од природни материјали (памук);
 • Избегнувајте премногу тесни панталони;
 • воздржат од долго седење на едно место, периодично се направи за загревање;
 • myytesya често во топлина и со силна потење;
 • сон без долна облека, кожа да дише;
 • не седат во ладни и фустан за времето;
 • влогови на кожата на задникот користење на млеко за тело, понекогаш се користи мека струже;
 • ако сте алергични на лек за душата замени бебето сапун;
 • Избегнувајте премногу зачинета и мрсна храна.
Мозолчињата на задникот, нежен проблеми
Категорија На Медицински Проблеми: Болести