Маски за акни

Здравство И Медицинскиот Видео: Henna For The Face From Pimples And Black Dots. Cleansing Face Mask From Henna At Home (Март 2019).

Anonim

Користење на маски за акни, да го следи основните правила:

1. Не користите мешавина од состојки кои имаат алергиска реакција. 2. За време на подготовката на маски од глина и bodyagi Не употребувајте метални садови. 3. Пред покренување на постапката, темелно чистење на кожата. 4. Не ставајте ја смесата на областа околу очите и усните. 5. Во текот на постапката за донесување на хоризонтална положба. 6. За да ја отстраните маската области масажа линии. 7. Кога ќе се стави на маска тоник.

Маскирани лицето акни користење на супстанции со чистење, pidsushuvalnymy, анти-воспалителни, антисептички, антибактериски, антифунгални својства.

За третман на акни, нашите читатели имаат успешно се користи Маска Црна маска. Кои се неговите предности:

  • 100% еколошки
  • Зголемениот 8 пати поголема од моќта на витамини и минерали
  • Нема несакани ефекти, лесно и безболно да се отстрани
  • Позитивниот ефект од првиот ден
  • Регенерира кожата, ја прави мазна и мека
  • Погодно за адолесценти и возрасни

Маски "Црна маска" - најсовремените третмани за акни денес. Таа се обидуваше многу жени од различни возрасни групи. Пробајте го и вие!

Прочитај повеќе…

Рецепти маски против акни

За коментарите, маски против акни врз лекови се најефективни.

Се соочуваат со акни од streptotsida. Тој има силна анти-воспалително дејство, суши добро. Состојки: streptocide - 4 апчиња, заб прав - 1 лажичка, calendula тинктура - 1 лажиче. Streptocide каша и се мешаат со заб во прав, а потоа постепено да се воведат невен тинктура додека смесата се стекнува на конзистентноста на дебели крем. Маска за мрсна кожа може да се примени на целото лице, кога е сув - на локализација на лезиите. Издржи маската да се исуши (20-30 минути), а потоа отстранете го со сува крпа и исплакнете го лицето со вода.

Маска моќен акни и комедони. Обезбедува антисептик, анти-воспалителни, прочистување, регенерира ефект, отстранува црвенило, го регулира лачењето на лојните жлезди, чисти порите. Главни состојки: цинк маст (цинк оксид) - 20 g сулфурна маст (33%) - 25 g салицилна маст (10%) - 25 g бреза катран - 5-7 капки. За да го неутрализира мирисот на бреза катран можат да се додаваат во микс 2 капки етерично масло од бергамот, смрека, рузмарин. За подобрување на регенерира својства на маската може да влезе 5 капки масло решение на витамин А (ретинол ацетат).

Сите состојки се измешаат, што резултира со Крем оди маса, која треба да се применува во текот на ноќта на проблемот области - Т-зоната, челото и брадата.

Зачестеноста на употребата на маски - секои два дена. Оваа маска акни, според коментарите, со редовни применува, обезбедува речиси апсолутна заштита од сите видови на исип на кожата. Имајте на ум дека маските за акни кои содржат лекови не се препорачува за време на бременоста и доењето.

Лицето акни од белка од јајце доста популарни и се суши и ја затегнува порите. На пример, многу добар за мозолчиња, акни и црвенило.

Маската има следниов состав: протеини едно јајце козметички масло од чајно дрво (5 капки) скроб. Протеини се сведе на состојбата на цврста пена и додадете масло. Постепено воведување на скроб додека смесата достигне конзистентноста на павлака. Се применуваат на лицето за 15 минути, сушени маска измиете со топла вода.

Фреквенцијата на апликација - еднаш во три дена.

Курс - 10 маски по три месеци пауза.

Маската за акни со глина и билки. Главни состојки: celandine трева, невен цвеќиња, камилица цвеќиња, козметички глина. Со билки се направени во еднакви количини, подготви супа, вирус, се излади до собна температура и се меша со глина, со голем број на конзистентноста на дебели крем. развојот на време - 20-30 минути додека не се исуши.

Маски од ефектите на акни

Често победа над акни е почеток на една нова фаза на борбата за убавина - третман ефекти во форма на лузни и флеки. Во овој случај, маска за акни не се ефикасни, бара дополнителна заштита со право на алатки, кои вклучуваат и facials.

Маски од ефектите на акни имаат rozsmoktuvalnu, регенеративно, Exfoliating, белеење дека зголемување на локалните циркулацијата на крвта својства.

Маска врз основа на мед и цимет. Тоа ја храни, го поттикнува регенерацијата на кожата, го подобрува тенот, ја чисти и ја затегнува порите. Состав: мед и цимет во прав во еднакви количини.

По темелно мешање на состојките се врти вискозна маса со пријатен мирис. Маската се нанесува на кожата со шпатула за 20 минути, користете 2-3 пати неделно.

Маската може да предизвика мало горење или чешање. Бидејќи во контакт со кожата мед почнува да се топи, на маса може да се исцеди од неговото лице, така што треба да носат за да се заштитат ткиво. Маската пожелно да се користи кога крвните садови на лицето.

Маска дупка со сок од лимон промовира белеење на кожата. Состојки: белка од јајце, една лажичка сок од лимон. Протеинот урнеме малку со вилушка и се меша со сок. Нанесете на лицето, се мијат надвор по сушењето.

Наместо тоа, на протеини може да се користи бела глина, разредена со вода. Но, во овој случај на смеса се применува само во дамки.

Ефикасни за отстранување на дамки и лузни медицински восок. Таа се стопи во водена бања и се примени директно на лузни со помош на памук диск. По стврднување на восок е отстранет од кожата и останува до следната сесија. Бидете внимателни, восок треба да биде топло, но не и топло.

Пред нанесувањето на восок се препорачува за подмачкување крем на лицето. Како загреан восок се шири капиларите, тоа не може да се примени на полето на васкуларна мрежа.

За третман на акни ефекти традиционално се користи маски од слатководни сунѓер-bodyagi Се користи како прав или паста. Bodyaga меша со топла вода за да kremoobraznoho држава во форма на топлина се применува на лицето. Топ наметне притисок хартија и топла крпа. Време - 30 минути.

Маска измиете со топла вода, се соочуваат со prypudryuyut талк. Смесата треба да се применува со претпазливост, избегнување на области во близина на мукозните површини (нос, очи). Маската може да предизвика чувство на печење или пецкање, црвенило, држи до два дена.

Повеќе активни маска од дамки со bodyagi и хидроген пероксид. Но, за да се избегне толпата, тоа не треба да се примени на целата површина на лицето, и на лице место. Користење на маски bodyagi контраиндициран кај сува тенка кожа, зголемени капилари и прекумерен раст на косата на лицето.

се применуваат маски од глина и акни, и нивните последици. Клеј смирува, лечи, ублажува воспалението. Во петиците на акни може да бидат доста ефикасни квалитет маска со глина, на редовна прочистена вода. Додавање на други активни состојки го подобрува ефектот. На пример, маска ефекти на акни со глина и bodyagi користи за лекување на тврдоглави дамки на кожата.

Состав маска: бела глина - 4 лажички, bodyaga - 1 лажичка, прочистена вода - 2 лажици. Смесата се стави на лицето за 15 минути, а потоа внимателно се мијат со топла вода. Во суви кожата применуваат навлажнувачки крем. Перформанси е прикажан пилинг маска за следните два дена.

Лицето акни и нивните ефекти со редовна употреба е доста ефективна нега на кожата дома.

Ние препорачуваме: За третман на акни, нашите читатели имаат успешно се користи маска "Црна маска", која ќе ви помогне или најблиски врати во нормала. По внимателно разгледување позитивни критики на оваа маска, решивме да го и вашиот ум понуди. Прочитај повеќе…

Маски за акни
Категорија На Медицински Проблеми: Совети