Лузни од акни - народни лекови

Здравство И Медицинскиот Видео: John Lennon And Paul Mccartney On The Beatles' Success, Their Influence, Becoming Rich, And Politics (Март 2019).

Anonim

Третман на акни на образите се базира на истите принципи како и во други области на лицето, но тоа е често на образите се формираат повеќе комплекс форма на болеста, оставајќи лузни по лекување.

Затоа е важно да се третираат акни во раните фази на нивниот изглед. Покрај тоа, можеби да се ослободиме од акни народни лекови во случаи кога тие се појавуваат како благи. Еве некои примери на народни лекови.

Во текот на стимулација мазна кожа и акни се користи воден екстракт на алое лисја. Листови, пред-потопено за 7-10 дена во темно, ладно место (фрижидер), смачкана до кашеста состојба, се покрива со ладна зовриена вода во сооднос 1: 5, оставете за 1 час, донесе до вриење и се вари 2-3 минути а потоа се исцеди. Избрише лицето овој инфузија после миење. Сокот од алое лисја смирува иритираната кожа, го намалува воспалението и помага да се врати на нормалната функција на неа.

Лосиони погоден за следниве рецепт. Се става 1 лажица мудрец остава 1 чаша врела вода и кисна на топло место за 30 минути. Потоа вирус и додадете 0,5 лажичка мед и се меша добро. Топлина смесата да се направи лосион 2-3 пати на ден. Да го направите ова, намачкајте го газа или крпа и ткаенина, малку vidzhavshy, се стави на лицето за 10 минути.

собирање Krovoochistitelnoe препорачува да се зема орално за две недели. Подгответе се мешавина од билки: мудрец билка, 1 дел пелин билка - 1 дел равнец трева - 2 дела билка Коприва - 2 дела хлебните трева - 2 дела centaury трева - 2 делови на плодови од смрека -2 делови конска опашка трева - 3 делови. 4stolovye лажици од смесата истурете 1 литар врела вода, пареа во рерна за 12 часа, а потоа вирус. Земете 0,5 чаша 5-6 пати на ден.

Фолк лек за акни лузни по - Woodruff пријатно. Ова отровни растенија се наоѓа во Европа и Кавказ, е широко се користи во народната медицина. На растенијата го подобрува метаболизмот, го зајакнува и смирува нервниот систем, го елиминира несоница, го регулира срцето, го олеснува болна менструација, го стимулира лачењето на пот, урина и жолчката. Woodruff, исто така, има антисептички и лекување ефект. Инфузија на билки се користат не само дијареа, констипација, болести на црниот дроб, или како алатка која има светлина diaphoretic и диуретик, но особено како средство за поправање на погрешно метаболизам во разни кожни заболувања. Тематски инфузија на билки се користат за перење, лосиони и poultices за кожни болести, рани и чиреви, за третман на лузни. Внатрешна употреба yasmennyka како отровни растенија бара претпазливост. Влезот е високо yasmennyka во големи количини предизвикува повраќање, главоболка, вртоглавица, па дури и смрт.

Постојат и други билки кои промовираат обновување на ткива, вклучувајќи ги и - во лекувањето на лузни на кожата, buckthorn, ралица (comfrey), се зголеми. Сепак, понекогаш побрзо и поефикасно користење на маст за лузни по акни од лосиони и перење со билки. Ефикасна и прифатлива гел е Kontraktubeks и поскапа опција - Mederma гел, кој ја третира козметичари. Овие средства имаат анти-воспалителни, регенеративно (враќање) и стимулирање на колаген акција решава лузни и лузни по акни и операции.

Понекогаш по лекување на акни флеки останат стагнација пигментацијата од бледо розова до кафеаво сива боја. За борба против феноменот помага Skynoren - лек за акни. Вие исто така може да го направи Осветлувајќи Маска на дамки по акни. Еве неколку примери. Измешајте 1 лажичка сок од лимон 25 гр квасец и 1 лажица свежо млеко, се промешува и се стави на лицето за 20 минути. Исперам маската со млака вода.

Измешајте сок од лимон измешан со кисела павлака. Смесата се стави на лицето за 15 до 20 минути.

Измешајте 1 лажичка од бела глина, 2 лажички на водород пероксид, 2 лажици сок од лимон. Оваа маска може да се чуваат на лицето за долго. А потоа исплакнете.

Корисни маска рендан краставица со кисело млеко или сок од кромид, тие мора да се наметне на ткаенина тежина премногу блиску слој од ткаенина и "перница" да се стави на лицето. Тоа е важно да се стави маската на добро исчистена кожа.

Правопис и извор синтаксата кога изведба спасен. Член присутни местото на "сајтот" Одлично здравје! "

Лузни од акни - народни лекови
Категорија На Медицински Проблеми: Болести