Возраст и исхрана

Здравство И Медицинскиот Видео: Правилната Исхрана Од Рана Возраст Клучен Фактор За Детското Здравје (Март 2019).

Anonim

Храна и возраста се тесно поврзани. Со текот на годините, кај луѓето постојат драстични промени. Храна и возраст треба да се менува заедно.

Метаболизмот забавува, а во истиот начин на живот троши помалку калории. се потребни протеини и масти во било која возраст, но тие треба повеќе млади за правилно функционирање на сите системи.

Потребата за некои микронутриенти зависи од возраста, тинејџер треба многу јод во средината - железо, стари - калциум.

Размислувајќи за здравство мора прво да се нормализира вашата исхрана. Храна и возраст поврзе за да изберете мени.

Идеална тежина за возраста

Здравје и убавина мора да се задржи на идеалната тежина за возраста. Со текот на годините, обично се додава неколку килограми. Тоа е речиси неизбежна за жени по 40 години. А понекогаш и оваа исправка дури сметаат за корисни за кожата и телото.

Од друга страна, се сеќавам дека стекнување на дополнителни килограми, може да предизвика метаболички заболувања (дијабетес, атеросклероза), болести на срцето, зглобовите и коските. Целосно луѓето поподложни на срцеви и мозочни удари, често се соочува со хипертензија. Поради тежината по 40 години не смее да биде повисока од својата тежина во 18 години на 5,10%. Ова е под нормална тежина во адолесценцијата.

За возрасни во млади и средната возраст користи Quetelet индекс (БМИ) да утврди дали нормална тежина. Идеален се смета за индекс на 18,5-24,9 kg/m ².

Излегува дека со зголемување од 170 см може да биде совршена тежина од 55 кг до 70 кг.

Кои бараат специфични броеви - прашањето не е лек, туку естетска перцепција. Но, повеќе од 70 кг, со висина 170 см тежат лекарите не се препорачува во секој случај.

Во староста, деца и бремени индекс на телесна маса не се користи за пресметување на идеална тежина. За бремени поважно зголемување на телесната тежина во недели.

За деца од сите возрасти во зависност од полот подготвени специјални висина маса и тежина. Тие се одраз на минималните, средните и максималните вредности на секој индикатор според возраста. Со цел да се утврди идеална тежина за возраста на детето треба да се оценува, исто така, неговата висина. Така, ако бебето минимално нормален раст и максимална нормална тежина, тој веројатно веќе има прекумерна телесна тежина.

Храна и возраста на децата се меѓусебно поврзани. Воведува цврста храна мајчиното млеко или прилагодени мешавина мора да биде строго под медицински надзор. Ова ќе се избегне проблеми со дигестивниот тракт, алергиски реакции и прекумерната тежина кај децата.

Во старите лица процесите забележано намалување на мускулното ткиво, намалена коскена густина, и ја намалува количината на вода во телото. Сето ова води до фактот дека една и иста тежина кај жените од 30 години и 70 години, во првиот случај, може да се задоволат стандард, а вториот - вишокот тежина. За да најдете вашата идеална тежина за возраста - специјалист (нутриционист, ендокринолог, интернист).

А здрав начин на исхрана и возраст

Основните принципи на здравата исхрана се исти за сите периоди од животот. Храната треба да биде балансирана, разновидна и богата со витамини. Ако пациентот покрај дебелината е, исто така, поврзани со болести, исхраната треба да се состои од разгледување на овие прашања.

Во принцип, на прашањето за тоа како да се губат телесната тежина под 20 или над 60 години, постои само еден одговор. На телесната тежина, мора да се трошат повеќе калории отколку што се во храната. Но, тоа се однесува на исхраната и возраст, кажете му на специјалист.

Храна и возраст над 50 години

Намалување на телесната тежина од нормалната реалност во било кој период од животот. Веројатно телесната тежина во адолесценцијата ќе биде полесно, но губење на тежината по 50 години е исто така можно. Постарите лице, побавно вашиот метаболизам станува. Затоа, постарите не треба да се очекуваат брзи резултати диети. Сепак, намалувањето на телесната тежина, ќе се чувствувате, не само повеќе привлечна, но, исто така, помлади. По се ослободиме од вишокот на масти, и ќе им помогне на срцето и зглобовите, и црниот дроб. Многумина велат дека тие ја загубија shudnuvshy диспнеја, едем, постојана болка во зглобовите и кичмата.

Губење на тежината по 50 години треба да биде постепено и удобна за пациентот. Лекарите побараа да се откаже од екстремни методи на влијание на телесната тежина, постот, monodiyet, ниско-енергетски системи и слично. Вашето мени треба да биде балансирана и разновидна. Храната е пожелно да се 3-5 пати на ден, мали делови. Последните јадат најмалку 3-4 часа пред спиење. Треба да се јаде полека, џвакање на храната темелно.

Исхраната треба да биде максималниот износ на зеленчук во различни форми. Салати не може да се пополни или мајонез или павлака или растително масло. Обидете на оригиналниот полнење нискокалорична, незасладена јогурт, сок од лимон и зачини.

Не користете масти за готвење. Секој производ во пржени станува многу високи калории, па претпочитаат варени, варен, парен храна.

Обидете се да се ограничи масти. Дека мастите производи содржат максималниот износ на калории. Значи, ние треба да се откаже од свинско месо, маст, конзервирана месо, колбаси, полу-масни млечни производи. Покрај тоа, прашања и намалување на внесот на јаглени хидрати. Ако вашето ниво на гликоза во крвта е нормално, тогаш не треба да се одбие од слатка. Сепак, на граница слатки потребно.

Сложени јаглехидрати (леб, тестенини, житарици, компири) треба да биде на менито секој ден, но дел треба да се намали за 2 пати во споредба со вашата рутина.

Губење на тежината по 50 години ќе бидат ефективни ако се поврзани со исхраната вежба. Ако не сте се занимавале со спорт, почнете со обука со наједноставниот вежби. Многу товар доволно за да дури и само одење.

За да се разбере како ви одговара на еден или друг вид на физичка активност, се консултираат со специјалист, да се види вашите чувства, притисок, пулс додека вежбате. Важно е дека регуларноста на вежбање. Бидат ангажирани најмалку 30 минути 3-4 пати неделно.

Понекогаш пациентите да се губат телесната тежина, по 50 години ендокринолози препише лекови. Не купувам биолошки активни додатоци во исхраната во аптеките без консултација со специјалист.

Како на телесната тежина во 9 години?

Денес голем проблем во Украина се здебелиле во детството и адолесценцијата. Причината за прекумерна телесна тежина во млада возраст најчесто се прејадување. Нема лекови за третман на дебелината кај педијатриски пациенти не го користите.

Како на телесната тежина во 9 години? Само преку исхраната. Родителите треба да се промени начинот на живот. го научи да се контролира апетитот. Кога станува збор за големи вишокот на телесна тежина, потребно е консултација детето ендокринолог. Многу деца и адолесценти можност да се третира со психолог. Така да се губат телесната тежина, дебели дете му е потребна помош на професионалци, и што е најважно, родители.

Возраст и исхрана
Категорија На Медицински Проблеми: Исхрана