Млеко алергија кај возрасни

Здравство И Медицинскиот Видео: 10 Fakta Om Mjölkproteinallergi Respektive Laktosintolerans (Март 2019).

Anonim

Алергиски реакции на храна се честа појава, особено преовладува алергија на млеко кај деца и возрасни. Статистичките податоци покажуваат дека околу една четвртина од украинскиот страдаат од неможноста да се вари лактозата.

Алергии на млеко - реакција на протеини млеко кога имунолошкиот систем третира материја како алерген и почнува да се борат. Во кравјо млеко содржи околу 20 различни протеини кои се потенцијални алергени.

млеко предизвикува алергија

Причините за појава на алергиски реакции на млеко кај возрасните може да вклучуваат:

  • наследна (генетска предиспозиција за формирање на хиперсензитивните реакции до доза на супстанција);
  • имунолошкиот промени (прекумерно производство на специфичен имуноглобулин Е);
  • недостаток или ниско ниво на производство на ензимот, која ги обработува млечни протеини (во овој случај, голем протеински молекули на телото гледа како страно тело и почнува реакција на имунолошкиот систем);
  • алерген сензибилизација друг орган, против кои има алергиска реакција на млеко.

Млеко алергија кај возрасни често се поврзува со висока содржина на специфичен имуноглобулин Е, кој sensybiliziruyetsya млечни протеини.

Знаци на алергија на кравјо млеко

Признаваат млеко алергии може во овие начини:

  • осип на кожата и други кожни реакции (исип, дерматитис, егзема);
  • реакцијата на дигестивниот систем (надуеност, болки во стомакот, повраќање, грчеви, гастритис, надуеност, запек);
  • недостаток на воздух, течење на носот, кивање напади и други реакции на респираторниот тракт (астма, ангиоедем).

Овие карактеристики - заеднички за повеќето алергиски реакции на било кој производ. Се разбира, ако тие се проследени со употреба на млечни производи, тоа е логично да се сомнева алергија на кравјо, овчо или козјо млеко.

Но, понекогаш само осип и кашлица не можете да направите: алергија на млеко кај возрасните може да биде поврзано со сериозни реакции. Ова може да биде гушење, тешка отекување на устата и грлото, ненадејни промени во притисокот. Тешка отекување на грлото со алергии на млеко во знак на анафилактичен шок.

Било кој од овие симптоми е потребна итна медицинска нега, реанимација. Идентификувајте алерген тешко, бидејќи слични знаци се алергични на некоја храна, вклучувајќи и која не содржи млечни протеини.

Алергии на млеко или возрасни се неподносливост на лактоза?

Не треба да се мешаат овие два концепти во врска со реакцијата на млеко. Лактоза нетолеранција - е неможноста да се вари млеко поради недостаток на специфични ензимски (лактоза) во гастроинтестиналниот тракт.

Како резултат на тоа, не постои формирање на галактоза и гликоза и лактоза се подложува на ферментација. Оваа состојба може да биде предизвикана од наследство или децата во првите месеци од животот поради подложени на цревна инфекција.

Сепак, лактоза дефицит и алергии на млеко возрасен може да постои, независно еден од друг.

Да ги разликуваат доста едноставно: нетолеранција на лактоза млеко производ не се апсорбира, толку е поголема количина е во гастроинтестиналниот тракт, на повеќе тешки симптоми. Кога алергија дури и мали количини на алергени може да предизвика опасни по живот симптоми.

Може да се излечи алергични на млеко

Се ослободи од алергија на млеко сите полнолетни лица кои користат дроги е практично невозможно. Одлуката ќе се исклучи млеко и млечни производи од исхраната.

  1. Отстрани чешање и други манифестации на алергија на млеко возрасните често со користење на антихистаминици и sorbents сам или со помош на лекарите.
  2. Да се ​​ослободат од напад почнува анафилакса можат да се применуваат кортикостероиди.
  3. Потребни лекови треба да се користи само на рецепт. Најефективен начин да се справи со алергии е целосно да се елиминира од исхраната на млечни протеини.

нелегални производи

Неопходно е да се разгледа на фактот дека млекото е дел од многу производи, тестенини, бел леб, сладолед, мајонез, чоколадо. Кога изречена сензибилизација дури и траги од млеко може да предизвика алергиски реакции.

Млеко во прав и кондензирано млеко што содржи млечни протеини, но го намали алергиите делумно поради тоа што некои луѓе кои страдаат од нетолеранција на млеко може да ги користат овие производи.

Со таква диета за да се исклучи млечни производи: сирење, урда, јогурт, збогатени со млеко, јогурт.

Сепак, комплексноста на борбата против алергии е дека исклучувањето на млечни производи не секогаш е погодна за решавање на проблемот. Понекогаш е тешко да се утврди составот на јадења се знае дали производот содржи млечни протеини. Тоа е причината зошто алергија на млеко кај возрасните секогаш е препорачливо да се носат лекови можат да се отстранат симптомите на алергија.

Пациентите кои се алергични на млеко често се препорачува да ги замени сите млечни производи за соја (соја млеко, тофу).

Млеко алергија кај возрасни
Категорија На Медицински Проблеми: Болести