Алергија на ладно во дете

Здравство И Медицинскиот Видео: Най-Честите Алергии При Децата! (Mamma Mia) (Март 2019).

Anonim

Во зима, децата треба да одиме не помалку отколку во лето. Често детето ладна образи веднаш покриени со црвени дамки, а рацете и нозете, кои биле во контакт со студот, да почне да ги олупи. Ваквите екрани често се нарекува алергија на ладно.

Во последниве години, бројот на деца со алергии се зголеми драстично. Алергени за деца често се дури и физички фактори - студено, влажно и ветер.

Тоа, секако, не е целосна алергени, тоа е само специјални услови кои им овозможуваат да се формира на површината ладење слоеви на кожата и мали садови имуни комплекси.

Сепак, овој факт не го направи ладна алергија кај дете безопасни.

Зошто е алергичен на ладно во дете

Денес природата на ладна уртикарија е слабо проучени. Но, ние знаеме дека во ладна и температурата паѓа во ткивата на специфични протеини kriohlobuliny почнат да комуницираат едни со други, како слеп за специјални "снег".

Тој создава алергија на ладно во дете се смета за опасен од страна на имунолошкиот систем, како странски супстанции.

Околу него се имуни клетки се акумулираат формирање зона и воспаление со црвенило, чешање и отекување.

Типично, ваквите антитела како ладна храна, па ладна уртикарија поголема веројатност децата кои имаат реакции на храна.

Како да се идентификуваат алергија на ладно

Ако бебето се појавува ладна црвенило и чешање на кожата, тоа не е секогаш алергија. Понекогаш слични манифестации може да се случи кога смрзнатини, особено кај деца со чувствителна и нежна кожа.

Бидејќи потврдуваат алергија на ладно и дете може да се користи едноставен тест. Треба да се земе парче мраз и ставете го во рака на бебето. По 15-20 минути, треба да се провери на местото каде што имаше мраз.

Кога алергија на ладно во областите за контакт со мраз се појави исип, ненадејна појава на црвенило и оток, чешање на кожата. Во овој случај, да се покаже на детето алерголог за понатамошна евалуација и избор на ладно третман уртикарија.

Манифестации ладна алергија дете

Тоа секогаш се манифестира алергија дерматитис е црвенило на кожата и schichok? Нема знаци на алергија ладна како и обично алергии може да бидат доста различни. Во различни периоди од детството, тие може да се случи во низа.

Главните манифестации на алергија на ладно во дете вклучуваат следново.

  • пораз конјуктивата. Кога напуштање на ладно кај децата почнува да се чеша, да се претвори црвени очи и солза, постои јасна мукозните празнење. Ако детето назад во топла соба, симптомите брзо ослабвам и исчезнуваат.
  • Манифестации на ладна ринитис. Кога се случува надвор и дишење на ладен воздух, силна носот со оток речиси целосно нарушување на носната дишење и мукозните исцедок од носот. Откако бебето доаѓа во топлина, носната дишењето се врати.
  • Студената хелитис лезии со раб усна. Во исто време тие се многу отечени, црвени и може да попуштат. Отворете го вашиот устата боли.
  • ладна уртикарија се манифестира кога се изложени на ладна вода, мраз или ладен воздух. Во отворени области на телото - рацете, нозете или лицето, се појавуваат меури. Тие сериозно нервозни.
  • Најтешкиот симптомите се сериозни напади на главоболка при напуштање на ладно, понекогаш придружени со гадење. Може да има напади на астма, кога излегуваат од студ или изложеност на студ во устата или на кожата. Може да има ларингоспазам - знаци на едем резултира врска ладна изложеност.

Што да правите ако сте алергични на ладно во дете

Многу родители не ги препознаваат знаците на времето ладно алергија дете, да ги земе за знаци на настинка, болести, алергии, а понекогаш и за планот. И покрај тоа поставување дијагноза на ладна уртикарија се јавува проблемот на лекување. Студената уртикарија тешко да се третираат, бидејќи тоа ќе им помогне на алергија Хипоалергично живот и исхрана.

Употребата на антихистаминици олеснува алергија на ладно во дете, но не ги елиминира нејзините причини. Од антихистаминици само што се намали распределба на специфични супстанции кои даваат силни симптоми - хистамин и неговите аналози.

Прилично добро помага во борбата против ладна уртикарија стврднување, односно периодични изложеност обука телото на студ. При вршење на садови и кожата, помалку kryohlobuliniv формирана.

Методи на превенција од алергија на ладно во дете

Се разбира, ладно алергија кај детето подобро спречи. Еве некои начини за да се спречи манифестација на непријатни симптоми.

  • Пред да замине во студ треба да се користи посебна заштитна опрема за кожата. Тоа е препорачливо да се применуваат богат крем на изложените делови на телото за половина час да одат, па тој мораше да се облекуваат и да се создаде заштитна фолија. Многу добро им помогне на креми наречен cryoprotectants.
  • Усна треба да се користи санитарни мелеми заштита или кармини.
  • Тоа е важно во текот на студената сезона да се обезбеди дете витамини А и Д, и аскорбинска киселина.
  • Треба да се загрее бебе облека, да не би да биде замрзнување, но не и испотени, влажни телото се лади побрзо.

Со возраста, алергија обично ослабени, но сите не може да оди преку. може да има нови форми на тоа, особено кај жените за време на бременоста.

Алергија на ладно во дете
Категорија На Медицински Проблеми: Болести