Алергии на прашина, симптоми и лекување

Здравство И Медицинскиот Видео: Д-Р Юрукова - Как Да Лекуваме Хрема И Синузит С Шуслерови Соли (Март 2019).

Anonim

Не секој знае колку опасно може да биде прав. Во меѓувреме, куќна прашина може да предизвика сериозни болести, вклучувајќи алергии. Како да се себе и сакани заштити?

Куќна прашина - големи алергени во домот. Куќна прашина предизвикува кашлање, солзи, осип на кожата, астма. На излез може да биде смртоносен ако се што е, на пример, тешка астма.

Алергија на прашина може да се случи на било која возраст. Околу 40% од луѓето во светот се на некој начин страдаат од домашната прашина, која не е само алергии, но, исто така, респираторни заболувања.

Уште една извонредна факт е дека дури и во становите каде се чистат редовно 4 пати dirtier и 8 пати повеќе токсични од загадениот градски улици. И сето тоа, бидејќи на прашина.

Што е куќна прашина

Месец на нормалниот човечки лушпи за една лажичка на надворешниот слој на кожата - епидермисот, и тоа е доволно за постоење на еден илјадити дел од населението на прашина. Ние kutayemosya во ќебе, спијат на душеци и перници, и со нас таму живеат грини. Тие сакаат удобност - сите меки и vorsyste.

Дури и во животот на прашина мувла. Дури и ако не ја гледате својата спори се уште се во вашиот дом. Нивната зајадлив ловец само уред, но човечкото тело често реагира на алергии. Многу е веројатно развој на разни болести бронхопулмонарна, габични инфекции, ако некое лице е во постојан контакт со габи на мувла.

Значи, грини и мувли - главните компоненти на домашната прашина. Запомни тие се секогаш како што често се случува во чистење на станот. Она што се содржи во прав?

Сето тоа зависи од човечките страсти: на библиофил печатење е доведе честички и лепак, љубители на животните - честички на епидермисот и косата домашни животни во станот цвеќарницата во износ поголем од квасец габи кои може да предизвика габа на кожата.

Како да се смири домашната прашина

Целосно да се ослободи од конзерва прав. Тоа е дури и на вселенската станица. Но, да се направи прав помалку опасни за здравјето може да биде.

Прво, треба да се ослободи од старите работи. Второ, се мијат перници и ќебиња. И, конечно, проветрување на станот: на ниска температура микроорганизми во умре прашина.

Симптомите на алергии на прашина

Алергија на домашна прашина предизвикува голем број на болести кои имаат специфични симптоми:

  • ринитис - не е премногу сериозна, но многу непријатна болест која се манифестира кивање, јасно назален исцедок, главоболка, кинење, во отсуство на соодветен третман може да се развие во астма;
  • конјунктивитис Во која белките на очите црвена, таму гори и чешање на очите, водени;
  • астма, Која страда секој 12-ти украински - сериозна болест значително влијае на квалитетот на животот.

Ако алергиски симптоми се јавуваат главно дома, и на улиците речиси исчезнат, а потоа причина за алергија - куќна прашина, со која треба да се бори.

Ако овие симптоми ќе продолжи секаде итна потреба да се консултирате со вашиот алерголог.

третмани

  • Антихистаминици олесни некои алергиски симптоми - чешање, солзење, кивање.
  • Назални деконгестиви олеснување лекови метеж - една од најчестите симптоми на алергии на прашина.
  • Назален стероиди - анти-инфламаторни лекови, исто така, се елиминира алергиски симптоми.

Ако забележите знаци на алергија на домашна прашина се уште мора внимателно од вообичаеното, производство секојдневно влажно чистење.

Најдобар квалитет со употреба на специјални вакуум чистење филтер наменети за борба против алергени.

Ова е особено точно за оние кои имаат голем број на домашни текстилни производи, тоа е подобро да се замени на кожа и пердув јоргани и перници - од синтетички или свила. Наместо ткаенина завеси ролетни висат подобро. Вреди и почист воздух.

Алергии на прашина, симптоми и лекување
Категорија На Медицински Проблеми: Болести