Алергија на млеко

Здравство И Медицинскиот Видео: Д-Р Александар Сајковски - Стрес, Алергија, Дијареа - Можни Симптоми На Намален Имунитет (Јуни 2019).

Anonim

Точно млеко алергија често се мешаат со недостаток laktaznoyu - наследен недостаток на лактаза ензимот одговорен за поделба на лактоза гастроинтестиналниот тракт. Како точно се прикажува реакции на преосетливост на млеко?

Точно алергични на млеко - е соодветна реакција да се поврзеш со протеини од млеко, кои во овој случај делува како алерген.

Со зголемена чувствителност на млечни протеини израз алергиска реакција ќе се случи кога се користи било кој тип на млеко животни и производи, кога готвење со користење на млеко и неговите деривати во било каква форма.

Тоа е затоа што од страна на сите видови на млеко вклучува речиси идентични во структурата на протеините.

хиперсензитивни реакции може да се случи во еден вид на протеини се наоѓа во млекото и на неколку видови. Повеќето развој на алергии на казеин содржани во млечни производи.

Алергија на млеко: Причини

Точната причина за алергии на млечни протеини се уште не се познати. А улогата на наследни фактори, ако едно семејство од многу кои страдаат од алергии, веројатноста за зголемување на зголемување на чувствителноста на детето.

Исто така постои корелација помеѓу развојот на алергии на детето и јадење храна мајката за време на бременоста големи количини vysokoallerhennyh одредени видови на храна (кикирики, чоколада, некои морска храна, итн.)

Најчеста причина на имунолошкиот одговор на искажаните млечни протеини се функционални незрелост на дигестивниот и имунолошкиот систем на децата.

Млечни протеини е силна алергиска агент поради недостатокот на расцеп во гастроинтестиналниот тракт на детето и добивање на голем протеински фрагменти во крвта може да предизвика производството на антитела специфични организмот и појавата на изрече имунолошкиот одговор.

симптомите

Млеко алергии се типични за алергиски реакции. Прво на сите, оваа кожа симптоми: осип, црвенило и чешање на кожата кај малите деца - пилинг образите и пелена осип.

Страдање и гастроинтестиналниот тракт, гадење, до повраќање, дијареа, болки во стомакот, различни варење.

исто така забележани симптоми на респираторниот систем - развој на клиничката слика на алергиски ринитис може да биде отежнато дишење.

Со дополнителни потрошувачката на млечни производи може да се развие алергиски реакции подоцна - атопичен дерматитис, железо дефицитна анемија кај малите деца почнуваат Чолиќ може да биде задоцнување физички и ментален развој, заостанува врсници на раст на перформанси и тежина.

третман

Прво на сите, треба да се утврди точната причина за алергиски реакции. Како манифестации на алергии на секој странски агент сличен, потребно е да се спроведат тестови алергични, кожата и храна и содржината на специфичен имуноглобулин крв - антитела произведени од страна на телото, како одговор на протокот на млечни протеини.

Главен третман за млеко алергија - диета со отфрлање на било каков вид на влажно и суво млеко и млечни производи. Еден може да се јаде и храна која содржи сурутка, казеин, казеинати, laktalbumyn, сирење во прав, сурутка протеин, итн, односно сите оние компоненти кои на некој начин се добиени од млеко кога ќе се обработи.

Бебињата треба да бидат пренесени на посебни млечни без мешавина доењето медицинска сестра да се исклучи употребата на полномасно млеко, а понекогаш и сите млечни производи.

Млеко во било која форма е содржан во големо количество на храна, сето тоа треба да се отстранат од вашата исхрана.

Храната која треба да се исклучи ако сте алергични на млеко:

  • Млеко и млечни производи - сирење, павлака, сладолед, млеко;
  • речиси сите печива и колачи;
  • чоколадо, речиси сите видови на чоколади и други слатки производи;
  • тестенини и житни култури;
  • колбаси;
  • некои конзервирана храна.

Кога купување на производи секогаш треба внимателно да ги прочитате нивниот состав. Сега храна оператори често укажуваат на тоа дека производот не содржи млечни протеини и не може да се јаде нетолеранција млечни протеини.

Многу деца со хиперсензитивност на млеко може да се возрасти, па исхраната назначен лекар за некое време за излачување на алергиски агенти и повлекување на симптомите на алергија.

Потоа, обично по 6 месеци на диета, можете да се обидете повторно да влезе малку млеко во исхраната (подобро да се започне со млечни производи) и враќање на нивната употреба без алергиска реакција.

Кај возрасните, алергии на млечни протеини страда само 1% од населението. Таквите пациенти треба доживотно исхрана и употреба на посебни замени млеко се продава во аптеките.

Кога готвење можете да го користите соја, овес или ориз млеко. Сега постојат многу производи кои се базирани на млеко, наместо на производи од соја, растителни масла, итн, сите можете да јадете.

Алергија на млеко
Категорија На Медицински Проблеми: Болести