Анални фисури

Здравство И Медицинскиот Видео: Сигурно Лечение На Хемороиди И Анални Фисури (Март 2019).

Anonim

Анален пукнатина - повреда на интегритетот на слузницата на анусот, кој може да предизвика и надворешни механички оштетувања и физиолошки процеси.

Анален пукнатини - дефект на слузокожата на аналниот канал. Пукнатината во аналниот канал - една од најчестите причини за посета на proctologist. Пукнатините може да имаат различна локализација. Оштетување се случи без оглед на возраста и полот права. Иако статистички, повеќето пукање аналниот канал се склони млада жена.

На природата на болеста се прави разлика помеѓу акутна и хронична анален пукнатини пукнатини.

Акутна анален пукнатина - спонтано нарушување на интегритетот на слузницата, обично се лекува на сопствените рок од 1 - 2 дена без употреба на лекови. Остро го подели нивоа, мазни рабови, пресече-како форма и неговото дно е сфинктер мускулите на анусот (главните мускули на аналниот канал, држи столица). Нејзината должина ретко надминува 2 см. Повреда текот на лекувањето пукнатини дефект се претвора во тежок облик и да се развие хронична анална фисура.

Хронична пукнатини се формираат од затворањето на остри пукнатини како резултат на повторени механички оштетувања на зголемување на големината и микроорганизми од инфициран измет. долниот раб и хронична пукнатини монистра покриени со влакнести слој. На долг текот на рабовите на пукнатината расте сврзното ткиво, повеќето запечатени рабови, изложени трофички промени.

Во областа на хронични анален области формирање пукнатина на вишокот на ткиво кое подоцна може да се развие во фиброзна полипи.

Акутна анални фисури изложени на конзервативен третман, додека хронична анална фисура бараат хируршка корекција.

причини

Меѓу многуте причини за анален пукнатини порака:

 • До оштетување на слузокожата на аналниот канал столче;
 • Повреди на ткивата кога се вбризгува во туѓи тела анален канал (анален секс клизма);
 • Повреда на снабдувањето со крв на ректален област;
 • Болести на дебелото црево (хемороиди);
 • Повреда инервација на ректумот;
 • Сфинктер грчеви;
 • Повреда столче (хронична дијареа, запек);
 • Анатомски карактеристики на структурата на анусот.

Фактори на ризик за анален пукнатини се: болест (колитис, ентероколитис, хемороиди, улцеративен гастрични и дуоденални улкуси, гастритис, холециститис); лошата исхрана која предизвикува запек и варење; не за лична хигиена; седентарен начин на живот.

Симптоми на аналниот канал дефект

Анален пукнатини се карактеризира со следниве симптоми:

 • Грч на анусот (сфинктер грчеви);
 • Остра болка за време на дефекацијата;
 • Болната болка во мирување;
 • Крв во фекална маси;
 • Мала крварење помеѓу дела на дефекацијата;
 • Тешко дефекацијата;
 • Гноен исцедок од анусот со непријатен мирис (хронична анални фисури).

Кога анален пукнатина симптоми често се копирани знаци на хемороиди, ректален карцином. Тоа е важно за идентификување на еден од симптомите веднаш консултирајте се со лекар за да се отфрли сериозни болести кои се закануваат на здравјето и животот.

Анални фисури често не може да има очигледни симптоми. Во транзиција пукнатината акутна хронични, на пациентот може да почне да го наруши болка со продолжена седница, облечен во одреден тип на долна облека.

Во хронични форми на анална фисура, симптоми на која може да биде како специфични симптоми (крварење во текот на движења на дебелото црево) и општи симптоми (болка, тешко дефекација), го зголемува ризикот од воспаление на несоодветен третман.

Работење и конзервативен третман

Акутна анални фисури и конзервативните третмани, додека хронична анална фисура операцијата е единствениот ефективен третман. Пред третманот анални фисури правилно мора да се дијагностицира и да ја поправите причини за оштетување како анален пукнатина е само последица на фактори што му штетат на ткивата на анусот.

Конзервативен третман на анален пукнатини укажуваат на нормализација на столче и актите на дефекација. Да го стори тоа, препорачуваме посебна диета, столче омекнување масло microclysters запали лаксативи, кои мора да препише лекар.

Еден добар терапевтски ефект имаат топлинска постапка: греење влошки во препоните, седи топла када. Топлината помага да се релаксираат мускулите ткива кои помагаат да се намали спазам на сфинктер. Ние, исто така препорачуваме употреба на свеќи, кои помагаат да се намали болката, побрзо заздравување ткива.

Хронична анална фисура хирургија е најмногу брза, ефикасна и безболен метод на отстранување на проблемот. Сам по себе обезбедува значајни пукнатината хронична физичка и психолошка непријатност. Конзервативен третман може да се интензивира проблемот. Ако во рок од 2 недели е забележано подобрување, хируршка ексцизија се врши пукнатини.

За работа превенција, исто така, предвидува делумна sfinkterotomiyi (делумна дисекција на аналниот сфинктер).

периодот на рехабилитација по операцијата трае околу една недела, кога пациентот покажува одмор во кревет, посебен режим на исхрана и медицинската терапија.

Ако анални фисури се повтори кај пациент без операција sfinkterotomiyi само елиминира друга пукнатината без решавање на проблемот на нови пукнатини во иднина.

Временска по хируршка ексцизија на анален пукнатини поволни. Со правилно навремено лекување, анални фисури лекува брзо.

Третман на анална фисура народни лекови

Меѓу најпопуларните третмани ректален пукнатини произведе тампони натопени во билни инфузии. Така, на влез рампа натопени во тинктура од билки (камилица, невен, даб кората) е еден од најефикасните третмани за ректална методи пукнатини фолк.

Исто така, третман со користење на тампони мед, рицинусово масло, сок и пулпа од алое. Од билки за лекување анални фисури народни лекови се користат кантарион, celandine, ајдучка трева, хлебните, knotweed трева Свети Јован.

Третман на дебелото пукнатини народни лекови мора да се комбинираат со исхраната третмани за ублажување на столче (клизма, лаксативи). Народни лекови се најефективни во изолирани случаи на акутна фрактури, но трансформацијата на пукнатини хронична охрабруваат да побараат медицинска помош веднаш.

Анални фисури
Категорија На Медицински Проблеми: Болести