Анемија: причини и симптоми

Здравство И Медицинскиот Видео: How Crispr Lets Us Edit Our Dna | Jennifer Doudna (Март 2019).

Anonim

Анемијата е тешко заболување, а со државен орган, кој се нарекува анемија. Но, тоа не значи буквално дека крвта е навистина мал - тоа е за ниска содржина на црвените крвни клетки. Кои се симптомите и причините за анемија?

Главната причина за анемија

Црвени крвни клетки - црвените крвни клетки, кои се формирани во возрасни коскената срцевина во рбетот, черепот и ребра и претставуваат 85% од крв ткиво. По завршувањето на неговиот животен циклус, еритроцити уништени (процес наречен хемолиза) во црниот дроб и слезината.

Животниот век на црвените крвни зрнца не надминува 120 дена (четири месеци), намалување на овој период може да предизвика анемија.

Еритроцитите razvtyya поминува низ неколку фази, и навлегува во крвотокот, обезбедува функцијата транспорт - доставување од белите дробови до ткивата на хемоглобин, пигмент zalizovmistnyy дека, всушност, е обврзана да кислород.

Недостатокот на железо во организмот доведува до намалување на хемоглобинот и тоа - на недостаток на железо анемија.

Ве молиме имајте во предвид дека концентрацијата на хемоглобинот се разликуваат во зависност од полот и возраста, па "нормални" бројки може да варираат.

Други причини за анемија

Анемијата не се развива сам по себе и таму е секогаш симптом - независна или придружник - многу внатрешни, наследни или стекнати, болести, вклучувајќи болести на дигестивниот тракт, црниот дроб и бубрезите. Тоа може да се заразни и онколошки болести поврзани со малапсорпција, автоимуни состојби.

Но, не секогаш анемија сигнали за присуство на болеста, тоа може да се случи во период на живот поврзан со промените во физиолошка состојба.

На пример, жените - за време на бременоста и доењето, тинејџери - за време на пубертетот и засилен раст во стари лица - за време на менопаузата и хормонални. Анемијата може да биде поврзана со природата на храната (не само недостаток на железо, но, исто така, витамини) на, операција и други фактори.

Типови на анемија

Постојат неколку класификации на анемија, тие се многу варијанти - во зависност од фактор.

Главните видови на анемија поврзана со:

  • загуба на крв;
  • повреда на хематопоеза;
  • krovoruynuvannyam зголеми.

Секоја од овие држави има свои причини и третмани. Одредување на тип на анемија може да им помогне на крвта и други лабораториски испитувања.

Симптоми на анемија

Жалби анемија и можат да бидат различни во зависност од видот и тежината, како и на пациентот и неговите индивидуални особености.

Сепак, сите имаат заеднички симптоми на анемија. Слабост, замор, намалена ефикасност, раздразливост, поспаност забележани кај анемични пациенти, како резултат на "замор" на органи и ткива, кои добиле помалку кислород преку ниско ниво на хемоглобин.

Истата е во голема мера се должи на вртоглавица, главоболка, тинитус, трепка "лета" пред очи - вообичаени симптоми на анемија.

Со намалувањето на нивото од истиот хемоглобинот се зголемува стресот на срцето: да се обезбеди нормален пристап на кислород до ткивата, тоа треба да "пумпа" повеќе крв.

Со оглед на овој факт, станува јасна причина палпитации со мал физички напор или дури и на одмор и тоа е јасно од каде доаѓа останување без здив по надминување две скали.

Често е првиот приговор кај постари пациенти со коронарна срцева болест се почести потези.

Сепак, светлина и понекогаш просек тежината на анемијата може да се случи без симптоми - латентни.

Да претпоставиме дека ќе доведе умерено активен начин на живот и се уште имаат здраво срце и белите дробови. Во овој случај, нема да се чувствуваат намалување на хемоглобинот и карактеристичните симптоми на анемија, додека железото не стане ниска.

Патем, нивото на железо може да се намали без тешка анемија, кои за возврат може да се развие многу бавно.

Потоа, Како што се повеќе и повеќе ќе се намали хемоглобинот, анемија знаци и симптоми се манифестираат, па дури и може да се зголеми. Со оглед на тоа анемија може да биде придружена со одредени опасни болести како што се ракот, нема штета ќе периодично на секои шест месеци, да се земе тест на крвта.

Дијагностицирање анемија

Дијагноза на анемија pevuyu пак е врз основа на лабораториски истражувања на крв. На ниво на хемоглобин, број на еритроцити, нивната вредност и богатството на хемоглобин, хематокрит (вкупниот износ на црвени крвни клетки), ESR (седиментација на еритроцити), бројот на леукоцити и нивниот персонал - сите покажуваат крвна слика.

Се идентификуваат и да се провери лабораторија анемија - половина од битката. Главната работа - да се идентификуваат причините и патогенезата (т.е. механизми за појавата и развојот на болеста и нејзините одредени манифестации) на оваа држава, а не "банда" на zalizovmistni лекови се корисни - посебно прашање.

Samopryznachennya и неконтролирано земање на овие лекови се неефикасни, а во некои случаи дури и опасно. Тоа може да се избрише клинички манифестации и да доведе до крајот на откривање на болести.

На пример, некои колагеноза (група на заболувања кои се карактеризираат со системски лезии на сврзното ткиво), малигни тумори, хронично воспаление во почетниот период имаат еден симптом - анемија. Затоа, прво мора да се утврди природата и да предизвика анемија и само по соодветен третман.

Анемија: причини и симптоми
Категорија На Медицински Проблеми: Болести