Ангина: видови и лекување

Здравство И Медицинскиот Видео: Eто Как Се Лекувам Аз (Март 2019).

Anonim

Ангина е инфекција предизвикана од условно патогена микрофлора живеат во телото на секој човек. Какви видови на ангина се и како да ги третираат.

Што е ангина

Ангина - воспалителни лезии на грлото и крајниците - се пренесува од човек на човек преку воздухот капки при кашлање, кивање, да зборува. Според тоа, постојат неколку видови на ангина.

Ангина е преведен од грчки значи "стискаш", "стискаш", бидејќи уште пред тоа беше наречен "Gorlova жаба".

Тоа одамна е докажано дека болки во грлото е инфекција предизвикана од патогени микрофлора живеат во телото на секој човек.

На механизам на болеста

Во развојот на болеста водечка улога целокупната реактивност, односно нејзината способност да одговори на внатрешните и надворешните фактори на влијание (стрес, замор, хипотермија).

Под влијание на овие фактори поттикнување на одредени видови на патогени кои се наоѓаат во крајниците, па дури и луѓе кои никогаш не страдале од ангина. Повеќето патогени различни видови на хемолитична стрептококна ангина и Staphylococcus aureus.

Голема грешка да се претпостави ангина "локални болест". Не го мешаме со фарингитис, ларингитис и ангина на која се однесува само на крајниците.

Симптомите на ангина

Ангина е придружена од страна на сите видови:

  • треска,
  • општа слабост,
  • слабост,
  • таму често се болки во зглобовите, што укажува на општата интоксикација.

Престанок болки во грлото, не значи дека пациентот обнови. Особено опасно е компликации на срцето, бубрезите, зглобовите, што резултира во несоодветен третман на ангина.

Видови на ангина

Постојат неколку видови на ангина:

  1. Син јазик се карактеризира со акутна ангина, ненадејна појава, непријатност во грлото (сува, надраскан), болка при голтање. Ако преглед се гледа дека крајниците се потечени и зацрвенета, во потешки случаи може да се јави оток палатален рачки појави посочи хеморагии на слузницата на грлото. Болки во грлото затегнати. Температурата може да се зголеми до 38 степени и погоре, заедно со силна треска. Пациентот се жали на тешка слабост и главоболка. Катаралната ангина често се случува за време на инфекции, како што дифтерија, шарлах и сипаници.
  2. Фоликуларен болки во грлото - сите манифестации на ангина изрази остро; овој тип на ангина потешка отколку катаралната, често дава компликација.
  3. Лакунарната ангина се карактеризира со појава на приклучоци празнините гноен (дамки на бела или жолта). Осигурувачите се состои од бактерии и мртвите клетки. Овој тип на ангина е придружена со сериозна здравствена состојба на пациентот - температурата може да се зголеми до 40 степени, особено кај децата. Тешка болка во грлото, бидејќи воспалителниот процес се вклучени во ткивата на крајниците, субмандибуларниот зголемени лимфни јазли.
  4. Болки во грлото апсцес - дифузно воспаление на крајниците, често се еднострани. Болки во грлото може да даде уво, температурата на телото се зголемува на 38-39 степени.

Сите болки во грлото се третира со антибиотици, кои мора да препише лекар.

Третман на ангина

Пациентите со која било форма на ангина доделен на одмор во кревет, аналгетици и антипиретици лекови, локални активности, вклучувајќи и антибиотици, гаргара различни лекови.

Третманот се врши најмалку 10 дена, а потоа и за две недели, се препорачува ограничување на физичката активност, бидејќи речиси сите развиени компликации е за време на опоравување.

Кога ангина не е имунитет како други заразни болести, па луѓето можат да се разболат со ангина неколку пати.

превенција

Превенција на ангина е калење на телото, го зголемуваат имунитетот.

Од голема важност е орална нега. Навремено лекување на заби (се елиминира изворот на инфекција) е важна во спречување на болеста со ангина.

Ангина: видови и лекување
Категорија На Медицински Проблеми: Болести