Ангина

Здравство И Медицинскиот Видео: Ангина - Болела *Hd* (Март 2019).

Anonim

Ангина - прилично честа инфекција предизвикана од бактерии, вируси или габички, кој е белег лезија на крајниците.

Исто така, воспаление може да се развие во назофарингеален, ларингеален, јазичниот и крајниците; Потоа ангина според назофарингеален, guttural или јазичниот.

Инфекција е микробиолошки свој и надворешни, и на два начина: храна и воздухот. Сепак, најчеста внатрешна инфекција се јавува со орални или фарингеална (carious заби, хронично воспаление на крајниците, итн.)

причини

Во повеќето случаи на тонзилитис предизвикани од стрептококи, стафилококи, или пневмококи, кои, главно спаѓаат во грлото на домаќинствата (нечисти садови, итн) дека овој човек ужива болни со ангина.

Исто така, појавата на оваа болест може да придонесе за различни иританси, кои редовно се падне во ларинксот (прашина, чад, итн) и присуство на болести назофаринкс (аденоиди, итн), во која повреда на носната дишење.

Гнојни воспалителни процеси кои се одвиваат во носната празнина, неговиот синуси (синуситис, итн) и толкувачи (carious заби) е исто така често доведуваат до ангина.

Фактори на ангина е општа или локална хипотермија, ментален стрес, замор, пренесуваат заразни болести, сензибилизација на телото, витамин дефицит.

Симптоми на ангина

  • Акутна болка во грлото кога конзумирање на храна и голтање;
  • слабост и слабост;
  • отечени лимфни јазли;
  • болки во зглобовите;
  • треска до 38 * - 39 * C;
  • мекото непце, крајниците, исушена и непцето загради во раните денови на болеста се обоени во светли црвено;
  • директно на крајниците може да биде чир или мали области на акумулација на гној.

На времетраењето на периодот на инкубација се движи од десет часа до три дена. Болеста секогаш започнува акутно, има и растреперен, зголемување на вкупната телесна температура, има карактеристика на болка при голтање, да стане болен и зголемени регионални лимфни јазли.

Главните симптоми на ангина доста слични со симптомите на настинката, но со ангина болки во грлото е многу поостри, подолготрајни и пренесени многу потешко.

На видови и видови на ангина

Ангина може да бидат примарни, секундарни и специфични.

Примарен. Акутна воспалителна болест, при што под влијание само limfadenoyidne прстен грлото.

средно. Крајниците погодени поради акутна инфективна болести (дифтерија мононуклеоза, акутна дифтерија, шарлах, итн), како и нарушувања на крвта (леукемија, прехранбени токсични aleykiya, агранулоцитоза, итн).

конкретни. Провоцирајќи фактор е одредена инфекција (габични ангина или ангина-Simanovsky Plauta Винсент).

Во зависност од длабочината и природата на лезиите на крајниците, тонзилит поделени на: лакунарната, фоликуларна, син јазик и некротични.

лакунарната ангина

Крајниците погодени празнините со последователно ширење на гноен плакета на површината на крајниците. Во спроведување на farinhoskopii постои инфилтрација и оток на крајниците, тешка метеж и празнини проширување. Фибринозен-гноен празнини жолто-бели содржината на површината на крајниците лабава форми плочата во форма на филмови или мали лезии, кои лесно се отстранат без да остават крварење дефект.

фоликуларна ангина

Најмногу засегнати фоликуларен единица крајниците. Ова крајниците потечени и искривени преку епителните капак видливи фоликули (бледо жолта до пет милиметри во дијаметар). Фоликулите на отвори, со тоа формирајќи гноен облога која не се прошири надвор од крајниците.

катаралната ангина

Таа се карактеризира со површни повреди на крајниците. температурата на телото се зголемува до 37 * - 38 * C мали промени во крвта или целосно отсуствува. Крајниците се зголемува како резултат на инфилтрација и едем. Во спроведување на farinhoskopii експонати дифузно црвенило што ја доловува тврдото и мекото непце и задниот ѕид на гркланот. Болеста се јавува еден до два дена, а потоа се повлекуваат воспалителни манифестации или болки во грлото тече во друга форма (фоликуларен или лакунарната).

некротични ангина

За оваа форма се карактеризира со повеќе тешки локални и општи манифестации отколку во други форми (стабилна нагласена треска, конфузија, се повторува повраќање, итн.) Во студиите на крв има значително зголемување на СЕ, неутрофилијата, леукоцитоза. Погодени ткиво крајниците мукозните мембрани опфаќа сива или зеленикаво-жолта цут на досадна груба површина. Поради истекување на фибрин погодената област често е компресирана, додека елиминирање на нивната површина крварење. Исто така, многу длабоко, неправилна форма ткаенина дефекти (до два сантиметри во дијаметар) формирана од страна на отфрлање на некротични области.

Некроза може да се шири надвор од крајниците и на задниот ѕид на грлото, јазикот и голема заграда.

дијагностика

Farynhoskopiya е главната дијагностичка техника под сомневање за ангина. Исто така, да ги земе предвид целокупната симптоматски слика на историјата на пациентот и жалбата на болеста.

Таму мора да се разликува од ангина дифтерија, сипаници, шарлах, акутна хрема на горниот респираторен тракт и тешка крв болести. Да го направите ова во сомнителните случаи одржани дополнителни дијагностички процедури: Дијагностички пункција, бактериолошка анализа на плакета на крајниците, повеќе крв и многу повеќе.

Третман на ангина

Во повеќето случаи, лекување на ангина амбулантски, но ако е тешка - се одржа во болница за инфективни болести клиника. Припишува на лесна исхрана, богата со витамини Б и Ц, не заборавајте да пиете многу течности.

На потпора на третман на ангина е антибиотик терапија која вклучува употреба на амоксицилин со клавуланска киселина, цефалоспорини (Zinat, цефаклор, итн), макролиди (азитромицин, еритромицин) и на сулфонамиди (kotrimaksozol et al.). За тематски третман се користи bioparoks (fuzafunzhin) Faringosept, hramytsydyn C, исплакнете лушпа од билки (невен, камилица, итн), наводнување крајниците (Ingalipt, kameton, sebydyn и сл.), Испирање антисептички раствор (furatsillina, nitrofural).

Ангина
Категорија На Медицински Проблеми: Болести