Употребата на глина целулитот

Здравство И Медицинскиот Видео: L'Oreal Pure Clay Exfo Mask - Първи Впечатления. (Март 2019).

Anonim

Постојат многу начини за борба против целулитот.

Многу од нив се вклучат некои акција на кожата со различни супстанции, и често може да се најдат рецепти за струже, обвива смеси за целулитот со глина.

Буквално секој глина подмладува кожата. Покрај тоа, таа ја подобрува кожата, ја чисти тонови.

Сето ова се должи на подобрување на циркулацијата на крвта на оние области на кожата каде што се врши козметички процедури на глина.

Може да се користи неколку видови на глина целулитот. Сепак, најдобро докажано сина, црна, зелена и бела боја.

Употребата на сина глина на целулитот

Најчестите од глина во третман на целулит е сино (Cambrian). Тоа практично нема контраиндикации за употреба. Blue глина содржи многу минерали. Повеќето сина глина се користи за обвива. Тие може да се врши во кабината и во домот.

Да се ​​заврши дома, купување на истиот сина глина себе, се држат филм и висок квалитет на филтрирана вода (по можност топлинска). Кесички од глина треба да се разреди со вода на конзистентноста на дебели крем. Во оваа маса може евентуално да додадете неколку капки од портокал или масло од лаванда. Добро промешајте. Пред кожа навиват треба темелно да се исчистат со втор тим.

Во текот на оваа постапка, или потоа да се изврши активен масажа проблематични области на кожата за најмалку 15 минути. Следно, ќе се применуваат на глина маса средна дебелина слој на проблемот области и заврши со проѕирна фолија. Филмот нема многу притисок и да ја наруши протокот на крв.

Откако ќе obernetesya филм или мора да се облекуваат топло или лежат под ќебе. Во зависност од чувствителноста на кожата обвива сина глина на целулитот може да се направи за 20-40 минути.

Фреквенцијата и стапка на различни обвива. Нејзините прилично 2 недела обвива. Курсот е 10 сесии.

Клеј целулит, според мислењето на луѓето кои врши оваа постапка едноставно незаменлив.

Исто така, популарен со сина глина масажа целулитот. Во прилог на антицелулитни акција, оваа масажа има тоник ефект и добар ефект на нервниот систем. Значење масажа е да се осигура дека користењето на глина од раслоен кожата мртвите клетки на кожата, ја стимулира циркулацијата, вишокот на течност е добиено. По масажа на кожата изгледа помлада, неспокојот, ја подобрува нејзината боја, се намали отокот.

За масажа на целулит со сина глина, тоа треба да се разредат со чиста филтрирана вода температури од 60 степени на конзистентноста на средна дебелина. Во оваа маса може да додадете мед, од суштинско значење ароматични масла, алги. Масажа треба да се направи со заедничка шема. По нејзините остатоци од глина бришење на кожата не е потребно. Се претстават подобро фолија за 20-30 минути.

Масажа и телото заврши со сина глина на целулитот, осврти, тоа не е подобро да се бременоста, менструација, заразни болести, тумори (вклучувајќи бенигни и). Во разни кожни заболувања (особено габични) секогаш треба да се консултираат со специјалист за остварливоста на постапките.

Употреба црна глина

Не помалку популарни е црна глина на целулитот. Често се користи за правење бањи. За таа цел, на околу 300 грама глина разредена со топла вода додека не се изедначи конзистентност, а потоа истурете ја смесата во бањата. Земете оваа бања треба да биде околу 25 минути. По нејзината кожа треба да се применуваат на крем.

Исто така, црна глина на целулитот може да се користи за обвива.

Еве неколку рецепти за миксови:

  • црна глина разредена со вода во дебела конзистентност. Во оваа маса може да додадете 3-5 капки на етерично масло од лимон или грејпфрут. Следно, постапката треба да заврши слично на обвивката со сина глина.
  • Измешајте 2 лажици црна глина, 1 лажичка сенф, 1 лажичка мед. Се меша и се разредува со вода ако е потребно. Потоа заврши спроведе слична амбалажа со сина глина. Однесување може да заврши само отсуство на алергиски реакции на сенф.

Со редовното извршување на масажа, бањи и обвива со црна глина од целулитот, осврти, видливи ефекти веќе се забележани по првите 2-3 процедури. Комбинацијата на физички вежби и употреба на глина третман на целулит значително подобрување на ефектот и ќе ве доведе до посакуваниот резултат.

Употребата на глина целулитот
Категорија На Медицински Проблеми: Совети