Атопичен дерматитис кај деца

Здравство И Медицинскиот Видео: Атопичен Дерматит При Децата - Д-Р Янита Михайлова (Март 2019).

Anonim

Атопичен дерматитис (атопичен дерматит) - лезии на кожата поврзани со хиперсензитивност на храна, апарати за домаќинство, габични, бактериски, хемиски и други алергени. Размислете атопичен дерматитис кај децата.

Обично болеста почнува во првата година од животот кај децата со наследна предиспозиција, особено оние кои се хранат со шише. Друга причина за атопичен дерматитис кај мали деца (околу три месеци), е воведувањето на нова храна храна, храна. Се препорачува да се задржи "храна дневник" за брзо наоѓање на алергени во случај на алергиска реакција.

Додека атопичен дерматитис е доминирана од алергиски реакции веднаш тип, па затоа е важно брзо да се идентификуваат и да ги елиминираат иритирачки производ.

Главните симптоми на атопичен дерматитис кај деца се манифестира со чешање и црвенило на кожата. Чешање во атопичен дерматитис е високо изразена, често се влоши во текот на ноќта, го спречува пациентот да спијам. Влошување предизвикани од прегревање или хипотермија, чешла кожата, груба облека, прекумерно потење или сува кожа.

Осипот често се појавува на кожата на главата, вратот и на екстензорните површини на рацете и нозете, а понекогаш и -на тело. На возраст од две години, ако болеста не е донесен пред пубертетот тоа се разликува долгорочен тренд, додавајќи лезии (раце, глуждот, уво, лице).

Третирање на атопичен дерматитис кај деца

Третман на атопичен дерматитис кај децата - долг процес и бара трпение. Важно е да се идентификуваат на алергенот и извадете го од околината на детето. Ако симптомите на болеста се изговара - на терапијата со лекови. На повеќето време во лекување време е да се врати оштетени заминување кожата и надворешни правни лекови. Што се разни форми на болеста, клетките може да биде влажно поради меурчиња кои пукаат vidsharuvalysya или суви лушпи, важно е да се избере вистинскиот третман (на пример, може да се применува лосион за влажни и суви оган).

Во внатрешноста мандатор, пред protivogistaminnye лекови подобро - новите генерации (Telfast, zirtek, Aerius), тие се повеќе ефикасни и безбедни. Ако чешање меша со спиењето, за прв пат егзацербација пропишува хормонални масти и креми. Алатки, како што advantan elokom и речиси не навлезат во крвотокот, па ефектот на хормоните врз телото практично елиминиран. Довери специјалист опции на третман во исто време да се разговара со него на карактеристиките на заштита на болно дете, а особено исхрана.

исхрана

Посебно внимание треба да исхрана кај децата со атопичен дерматитис. Оваа диета вклучува отсуство на производи за кои може да предизвика влошување на состојбата. Значи, ако сте алергични на пилешко јајца забранетата храна, дури и со ниско протеинска и жолчки од јајце (мафини, јадења, салати со мајонез, колачи, итн.) Додека алергии на млеко назначен млечни без диета. Исклучат од исхраната не само млеко, но, исто така, путер, сирење, сладолед, колачи, пити, колачи, леб, некои видови на слатки и чоколади, направени со користење на млеко.

Понекогаш може да се замени јогурт млеко и јајца vsmyatku- јајца. Понекогаш, но не секогаш. Ако имате целосно да се елиминира таквите производи, тоа е потребно да се најде соодветна замена за исхраната остана полна. Значи, откажувајќи се од млеко и јајца се претвори стави повеќе месо и риба јадења. Полномасно млеко алергија често од кондензирана, концентрирани или во прав.

Можни се алергични на само варени пена млеко. Кога готвење зеленчук и овошје нивните алергени активност се намалува. Значи, варени моркови значително помалку веројатно да предизвика алергии од суровини. Ако сте алергични на свежи јаболка да ги или печени јаболка компот замени, а понекогаш и помага да се отстрани кожата, поради тоа што често алергени.

Се разбира, тоа е невозможно да се даде совет за сите случаи на алергија на храна, често се многу индивидуални, па затоа е најдобро да се види специјалист. Потсетиме на неколку универзални правила. Не perehodovuyte деца и не се прејадување! Преоптоварување на органите за варење може да вклучува механизми "одбивање". Голем број на лесно се апсорбира јаглехидрати (шеќер, мед, слатки, итн) се зголемува "подготвеност" на организмот кон алергии.

Размислете за тоа што храната која ја јадеме доброволно и неволно ги избегнете. Ова често несвесно одговор укажува на тоа дека тоа е храна алергени. Не сила сами или детето има некои јадење само поради тоа што од помош. Не обидувај се да ги принуди хранат бебето, во согласност со гадење на производот може да се крие алергија на храна.

Атопичен дерматитис кај деца
Категорија На Медицински Проблеми: Болести