Падот алергии

Здравство И Медицинскиот Видео: Епизода 157 - Интолеранција На Храна (Март 2019).

Anonim

Алергија есен период не е толку невообичаено.

Иако есента фрли сите растенија и воздухот е јасна и кул, многу алергии тоа не донесе долгоочекуваниот олеснување. Менување на релевантни фактори предизвикуваат алергии, но тие не се помалку безмилосен од поленот што го исполнува целиот пролет и лето.

Падот Алергии: Причини

За одгледување на машки растенија произведуваат мали воздушни клетки, наречени полен. Кога проголтан полен или други алергени во носот на имунолошкиот систем на некои луѓе ги гледа како странски честички и почнува да се ослободи антитела. Нормално, овие агенти се идентификуваат и напад бактерии, вируси и слично патогени. Кај луѓето се склони кон алергии, антитела кои се врзуваат за алергените води да се ослободи во крвта на голем број на биолошки активни супстанции, вклучувајќи хистамин. Тоа хистамин е одговорен за појавата на различни алергиски симптоми, вклучувајќи водени очи, назална конгестија и чешање.

Најважните и опасни алергени есен период е Амброзија artemisiifolia. И покрај фактот дека овој плевел со мали жолти цветови цветаат започнува во август, тој се чувствува добро и есен. Околу 75% од луѓето кои реагираат на полен пролет растенија, исто така, се одговорни и ragweed. Поважно, полен ветерот ragweed протега десетици километри. И дури и ако тоа не расте во близина на вашиот дом, се уште може да предизвика алергии.

Друг виновник е падот алергија мувла габа, бидејќи спорите лесно да се врши од страна на ветрот. Мувла живее во влажни места, и дома и на јавни места. Голем засолниште за одгледување на габа се купиштата паднати лисја, кој се случува да падне на патиштата и во судовите. Покрај тоа, мувла расте и во подрумот, бања и кујна.

Друг заеднички алергени се наоѓа во речиси сите домови, е куќата грините. Овие микроскопски инсекти, како пајаци се најактивни во топла и влажна летните месеци. Но падне тие се чувствуваат подеднакво удобно. Со клима грини измет се влезе во носот, што предизвикува кивање, течење на носот и дишењето свирка.

Падот алергии кај децата

За деца главниот фактор што придонесува за симптомите на алергии, често се на почетокот на новата учебна година. Во просториите на училиштето мувла и грини се размножуваат многу добро. Ниту, пак, ние треба да заборавиме на честички креда што го исполни воздухот на секоја класа и често се причина за првиот напад на астма кај децата. Со оглед на сите овие фактори, тоа не е чудно што истражувачите ги објавија скок на симптомите на астма кај децата во септември и октомври.

Друг проблем за есен децата имаат алергии на храна. Назад на училиште значи училиштето посети на вклучена каде што детето се соочува со млеко, јајца, ореви, чоколадо и други алергени кои можат да бидат многу опасни за оние деца кои се склони кон алергии.

Симптоми на падот алергии

Алергиска реакција на ragweed, полен, мувла и други предизвикувачи манифестира симптоми на алергиски ринитис (поленска треска или висока температура). Тие вклучуваат:

 • ладно
 • солзење
 • кивавица
 • кашлица
 • чешање на очите и носот
 • темни кругови

Луѓето со ragweed алергија често се појавува чешање на устата и грлото. Значи манифестира синдром алергија на храна, кој се слави после јадење банани, краставици, дињи и други видови овошје и зеленчук.

Алергени кои се транспортираат по воздушен пат, исто така, може да предизвика развој на астма. Тоа е често опасни за животот постои стеснување на дишните патишта, што предизвикува отежнато дишење, кашлица, отежнато дишење.

Алергии на храна се случи уртикарија (исип), спастична болки во стомакот, гадење и повраќање, дијареа, и често - и кашлица. Тешки реакции, наречена анафилактичен шок, што доведува до отекување на усните, јазикот или грлото, кој ги спречува лицето да дише нормално. Анафилакса - многу опасна по живот состојба која бара итна медицинска помош.

Дијагноза на падот алергии

Се утврди причината за постојано течење на носот и водени очи ќе алерголог кој специјализира во лекување и превенција на алергиските заболувања. Прво, лекарот внимателно ќе Прашајте за сите симптоми и карактеристики на вашиот живот, работа, исхрана и болести на другите членови на семејството. Потоа алерголог спроведување на тест на кожата или т.н. провокативни тестови.

Суштината на овие студии е сведена на примена на кожата или поткожно инјектирање на разни алергени во мали количини. Ако која било супстанција сте алергични, на местото специјално наменети црвени, нервозни и се појави. Тоа значи дека овој алерген на телото произведува антитела.

Друга опција е radioelektrosorbentnyy дијагностицирање тест алергија - тест на крвта кој го одредува нивото на антитела на одреден алерген.

Алергија на периодот падот третман

 1. Спрејови за нос со хормони кортикостероиди, кои го намалуваат воспалението во носната празнина.
 2. Антихистаминици го блокира дејството на хистамин, што резултира во намален чешање, кивање и назална конгестија.
 3. Деконгестиви (деконгестиви) прочистување на носните ходници на слуз, намалувањето на застојот и отекување.
 4. Комбинација производи врз основа на антихистаминици и decongestants.
 5. Капки за очи со антихистаминици.
 6. Имунотерапија. Предизвика значителни алерген е воведен во постепено зголемување на дозата, поради што телото станува отпорност кон него. "Вакцинација алергија" да го запрат симптоми за многу подолго отколку конвенционалните лекови. И покрај фактот дека имунотерапија не е за секого со алергии кај оние кои реагираат на тоа, симптомите понекогаш не се појави до неколку години.

Најголемиот дел од лекови се достапни во аптеките без рецепт. Сепак, пред да го направите ова, се дискутира третман со вашиот лекар. Некои антихистаминици да предизвика поспаност, па тие треба да се земе со претпазливост, особено ако вашата работа бара голема концентрација.

А добра замена е нова генерација на анти-алергиска агенси кои предизвикуваат поспаност не. Внимателно прочитајте го упатството за употреба на лекови, некои алатки може да се земе само неколку дена.

Справување со есенски алергии

Олеснување на симптомите на алергија есен период ќе и помогне на следниве правила:

 • Обидете се да се остане дома во текот на најголемата активност на растенија (т.е. 10,00-15,00), да ги задржи прозорци.
 • За чистење на куќата, користете правосмукалка со ХЕПА филтер, кој ефикасно ги отстранува дури и на најмалите честички на воздухот алергени.
 • Влогови Влажност на воздухот треба да останат 35-50%
 • Кога чистење напушти земјата или во дворот, носат маска.
 • Ако вашата куќа има камин, пред првата употреба темелно чистење на цевките. Често во текот на летото да се пропустливи акумулирано големо количество на мувла и други алергени се испуштаат во воздухот кога за прв пат запаление оган.

За да се спречи алергии кај децата:

 • Соберете на децата во училиште уникатен појадок и да побарате деца да не се земе храна од нивните соученици.
 • Кажете лидер класа која вашето дете е алергично. Ако напади се случуваат особено тешко да се остави во училиштето здравјето канцеларија autoinjector на епинефрин.
 • Не им дозволувајте на децата да јадат слатки за време на празниците да се додека не сте сигурни дека отсуството на алергени.
Падот алергии
Категорија На Медицински Проблеми: Болести