Избегнување на исхрана со деца

Здравство И Медицинскиот Видео: как вылечить гастрит быстро, избавиться от вздутия живота (метеоризма), остановить выпадение волос? (Март 2019).

Anonim

Сите ние знаеме еден - пребирлив јадец. Тие јадат иста, малку храна од ден на ден. Тие само сакаат нездрави избори, како чипови, слатки и сода. Тие одбиваат да пробаат нешто ново. Таа станува битка за родителите дома и во училиште. Конечно, битката ќе те изневери. За мало дете (предшколска возраст), ова е нормално. Повеќето деца ги надминуваат своите пребирливи навики во исхраната. Меѓутоа, децата кои имаат развојна попреченост, како што е аутизмот, може да бидат многу изборни јадења подолго време. Тоа дури може да биде и цел живот.

Вашите навики во оброците можат да влијаат на вашето дете. Како родител, вашата работа е да обезбедите здрави оброци. Не мора да биде фенси или скапо. Родителите треба да постават редовни времиња за оброци и закуски. Распоредот може да се прилагоди за потребите и активностите на семејството. Сепак, треба да се стремите да го одржувате што е можно повеќе редовно.

Пат кон подобрено здравје

Ако вашиот пребирлив јадец расте нормално, е активен и здрав, веројатно добива што им е потребно. Продолжете да нудите мешавина на протеини (месо, јајца, грав или сирење), зеленчук (замрзната или конзервирана е добро) и мал дел од здравиот јаглени хидрати (цела пченица тестенини или леб, сладок компир, квиноа, кафеав ориз, или чисто овес). Ако се занимавате со супер-пребирливи јадења, овие работи можат да помогнат:

 • Бидете добар пример. Наполнете ја плочата со здрави предмети. Гледајте ги големите делови.
 • Побарајте го вашето дете да го планира оброкот и да го подготви. Малите деца можат да ги исечат меките работи, како што се бананите. Тие можат да ја раскинат зелената салата, истурете состојки и промешајте.
 • Јадете оброци заедно како семејство и на семејната трпеза. Добро е време да разговарате еден со друг. Потребно е фокусот да се избегнува со пребирливо јадење.
 • Избегнувајте одвлекување од храна. Ова не значи дека нема ТВ, мобилни телефони или други електронски уреди.
 • Додај боја во менито. Обидете се да одберете храна која има боја за да ви изгледа интересно. Брокколи, цвекло, слатки компири, жолта сквош, црвени јаболка и портокали се добри избори.
 • Избор на понуди. Немојте да го прашувате вашето дете ако тој или таа сакаат карфиол. Прашајте дали претпочитаат да имаат карфиол или брокула. Не заборавајте да ги прашате како би сакале да бидат подготвени. Со карфиол, на пример, изборот е бесконечен: парен, печен, пире, или се сече на мали димензии за натопување.
 • Бидете креативни. Послужете ја вашата храна во облици или на забавни плочи. Додај забавна маса декорација да покаже дека оброците се забавни, семејни времиња.
 • Потопете го. Децата сакаат да ја намалат храната. Исечете зелени, црвени или жолти пиперки, целер или јаболка во ленти за натопување.
 • Работете со вашето дете за да измислите нови закуски.
 • Наведете ги вашите рецепти или храна за да биде забавно. На пример, обидете се да служите "совршен грашок на тато", "супер сквош од маму" или "одлични јајца на мајката"."
 • Стани активни / гладни. Колку е поактивно детето, тој или таа ќе биде глад. Детето си игра надвор или се активира во рок од 30 минути пред да седне на оброк.

Запомнете, бидете трпеливи. Обидот за нова храна е потребно време. Немојте да бидете изненадени ако треба да служите нешто 12 различни времиња пред вашето дете да го направи најситниот напредок.

Работи што треба да се земат предвид

Не мислам на пребирливо јадење како битка. Ако го направите тоа, вашето дете ќе го почувствува својот гнев и фрустрација. Тоа ќе го направи проблемот уште полошо. Бидете мирни и трпеливи. Погледни како работите со ситуацијата. Погледнете дали може да се подобри. На пример:

 • Не претерувајте го вашето дете со големи делови. Ако вашето дете не сака зеленчук, тогаш огромното помагање нема да помогне. Размислете да служите мали делови на голема плоча за да изгледате како да има нешто на плочата.
 • Ако не сте успешни во оброците, размислете за начините за подобрување на времето за закуски. Размислете за здрави начини да им служите путер од кикирики или зеленчук. И не дозволувајте вашето дете "пасат" надвор од закажаната закуска и време на оброк.
 • Сок не е замена за овошјето. Всушност, има толку многу шеќер во сок, што е најдобро да не го служите воопшто.
 • Не го присилувајте вашето дете да јаде. Ова го прави битка. Вашето дете има енергија да чека од битката.
 • Не го поткупувајте вашето дете. Подмитувањето станува навика и вашето дете никогаш нема да проба нова храна без награда.
 • Не грижете се за индивидуалните барања за јадење секоја вечер. Вашата работа е да служите еден здрав оброк, а не посебни предмети за секој член на семејството.
 • Не нагласувајте ако вашето дете не јаде доволно здрава храна. Вашето дете ќе одлучи колку може да се справи.
 • Ако оброците се тешки, обидете се со воведување на вашето дете во нова храна во самопослуга. Тоа може да биде забавно да се погледне во сите различни селекции и бои. Зборувајте за тоа како можете да го подготвите.
 • Не забранувајте одредени видови на храна. Тоа само ја прави битката полоша. Наместо тоа, ограничете ги.
 • Не користете десерт како награда или казна. Ако одберете да му служите на десертот, направете го тоа во оброкот.
 • Не заборавајте да предавате однесување за време на оброци. Ако на вашето дете не му се допадне нешто, научете го или неа да љубезно одбивате и да не направите сцени. Почитувајте го своето мислење по еден или два разумни обиди за воведување на нова храна.

Училишни ручеци

Повеќето приватни и јавни училишта во У. С. нудат голем број на здрави предмети за да се исполнат различни сака и не ми се допаѓаат. Некои училишта даваат предлози за ручек за кои предмети одат заедно. Ова им помага на учениците да избегнуваат да ги земаат сите јаглехидрати или сите плодови.

Американската академија за семејни лекари (AAFP) сугерира дека здравата исхрана е камен-темелник на здравјето и треба да се рефлектира во сите диететски понуди / опции во училиштата, (на пример, услуга за храна, оброци, вендинг, надворешни изведувачи итн.). Предметите со мала или без хранлива вредност треба да се заменат со здрави алтернативи.

Ако го правите училишниот ручек на вашето дете, спакувајте здрава храна. Направете го да биде забавно со сендвичи на колачиња, растителни форми и многу повеќе.Обидете да ја внесете новата храна со "големина на примерок". Додајте љубовна белешка за да го поттикнете вашето дете да го проба. Ако вашето дете го купува ручекот во училиште, разговарајте со наставниците во училиштето или во кафеаната за да дознаете што е понудено. Поставете правила со вашето дете за купување "додатоци", како што се слатки и чипс (обично само опција на ниво на средно училиште). Дознајте дали вашето училиште може да стави "блок" на сметката за ручек на ученикот за да ги задржи од купување нездрава предмети или секунди.

Прашања кои треба да се побараат од вашиот лекар

 • Дали има алергии на храна да го направат детето поверојатно да биде пребирлив јадец?
 • Кои други пречки во развојот се поврзани со изборните јадења?
 • Ако сум направил оброци битка, како можам да ја "вратам" штетата?
 • Што ако сум пребирлив јадец и не можам да моделирам соодветен избор?
 • Дали помладите браќа и сестри ќе научат за избор на навики за јадење од постарите браќа и сестри?

Ресурси

Да се ​​движиме: Совети за родители со пикантни јадења

Министерство за земјоделство на САД (USDA): ChooseMyPlate, Picky Eaters

Избегнување на исхрана со деца
Категорија На Медицински Проблеми: Совети