Blepharitis дете

Здравство И Медицинскиот Видео: Blepharitis And Its Symptoms (Март 2019).

Anonim

Blepharitis (јачмен) - акутна гноен воспаление на фоликулите на косата или ресница лојните жлезди Zeiss, која се наоѓа на околу ресница фоликулите. Blepharitis кај децата може да биде на внатрешноста на очните капаци кога ќе се запали рак парче meybomiyevoyi (meybomit).

Двете форми имаат исти симптоми:

  • работ некогаш станува болно
  • воспалени и отекува,
  • црвенило.

По 3-4 дена откриени главата. Бидејќи се чини ѓубриво честички на мртво ткиво. Да се ​​плаши од, како што е потребно слика.

Јачмен е предизвикана од бактериска инфекција. Во 90-95% од случаите тоа е Staphylococcus aureus.

Симптоми на blepharitis

Забелешка однесувањето на детето. Можеби тоа е слабите, лошо, лошо јадење, спиење. Во некои случаи, можно главоболка, треска, зголемување на лимфните јазли следната.

Целата слика е завршена појава на црвенило и оток на окото. А потоа ќе стане Разбирлива е загриженоста на децата.

Сорти воспаление на очните капаци

Blepharitis може да биде:

  1. Едно око - еден,
  2. И на две - повеќе.

Со ослабен болест имунолошкиот систем може да се повторливи природата. Се случи неколку пати во годината. А понекогаш со години.

кој боледува

Blepharitis (јачмен) често влијаат на луѓето со ослабен имунолошки систем поради хронично воспаление и болести на гастроинтестиналниот тракт.

Може да влијае на развојот и hlystyani инвазија.

Ова исто така вклучува пациенти со дијабетес. Тие, исто така, имаат тенденција да се чести воспаленија на трепките на фоликулите на косата.

Во секој случај бара индивидуален пристап. Јасно е дека, јачмен, кој особено се случува за прв пат или повторно да се формира не само од себе. Значи нешто во телото не е. Јачмен "семе" сигнализира проблеми на било кој систем. Тоа е важно да се разбере предупредувања и стори сé што е можно да се елиминира причината.

потврди ѕвезди

Ослабен вид. Да го знам тоа од страна гледајќи како детето squints и слабо разлика објекти кога треба да се поправи нејзиниот поглед. Или вашето дете не носи очила на училиштето, знаеш ништо.

Преку постојано напрегање на очите рабови на очните капаци се воспалени. Тука е првата причина што може да се развие јачмен. Патем, возрасни - е исто така голем деца. Тие, исто така заборавајте очила. Но, во повеќето земји во развој возраст далекувидост. Тоа е зошто по 40 години кај возрасните често воспаление на очите.

Можеби главната причина за алергии

Алергиски реакции на било која возраст. Тенденција за нивниот изглед, се чини, се наоѓа во секој човек. И никогаш не знаеш што ќе се претвори алергии.

Сакаше разни компликации на алергиски blefarokonyunktivit. Тоа се случува кога се изложени на лекови, полен, козметика и други алергени. Се чини очните капаци и воспаление на слузницата на очите. Симптомите вклучуваат чувство на печење и болка во очите, оток и чешање на очните капаци боли да се погледне на силна светлина. Blefarokonyunktivit станува двојно опасно кога акутна форма станува хронична. Врз основа на ова може да се развие и јачмен. Во такви случаи, треба помош офталмолог и алерголог.

Причината - пациенти некогаш

Ако очните капаци се случи метаморфоза - згусне на работ, постојат мали снегулки, кафеава, црвена, трепки падне и постојано се стреми чешање сензација треба веднаш да се побара лекарска помош. Е грижа за тоа.

Воспаление може да се предизвикани од бактерии, габи, грини. Ова е најстариот поволна средина за појава на јачмен. Исто така, бидете сигурни дека болеста ќе помине повеќе карактер и хронична. Стави го навредува крајот на optometrist лекар.

Барате други извори на blepharitis

Јачмен неочекувано се појавува каде ослабена одбрана. Ова може да придонесе чести настинки, грип, болки во грлото. Не чекајте се додека болеста се манифестира, тоа е подобро да се спречи нејзиното појавување. Пијте immunostimulatory лекови, комплекс витамини zahartovuvatysya.

Обрнете внимание на хронична извор на инфекција. Тоа може да биде дека забите погодени од кариес и дете одамна загрижени ангина. Конечно, чести blepharitis може да сигнализира рани знаци на дијабетес. Во потрага по вистината и мирот треба да ја унапреди тест на крвта за шеќер.

што

Не аматерски! Во никој случај не може да го допре воспалителните фокуси: стискаш себе и да се справи ѓубриво рана.

Неопходно е да се овозможи време за зреење јачмен глави. Инвазија на недовршени воспаление може да доведе до инфекција во насока на орбитата на окото. Ова е опасна појава орбита целулитис, пештера синусна тромбоза, мозокот, менингитис или дури и смрт.

Вашиот случај покаже на детето офталмолог. Го даде одмор, обидете се да се во 3-4 дена не се фатени ладно и со тоа не ослабне телото. Имено, што е најважно, ги следат препораките на вашиот лекар.

третман

Лекарот ќе препорача да се постават на очен капак масти кои содржат антибиотици и сулфонамиди, ќе се однесуваат на физиотерапија на црвено светло зрачење, UHF.

Во третманот на blepharitis да го користите топли облоги. Ова ќе ја подобри циркулацијата на крвта во погодените povitsi и забрзување на процеси со цел да се бори против воспалението. Вие може да се пијалак обичните видови црн чај содржи taninova киселина има антисептички својства. По првиот третман населува болка, намалување на иритација на кожата и конјунктивитис.

Во текот на повторливи јачмен користи autohaemotherapy, земени антибиотици и витамини, квасец производи.

Во случај на внатрешна јачмен откриени во конјунктивалното ќесе. На третманот е ист. Можеби по интервенција развива halazion - хронично воспаление на рскавицата околу meyboniyevoyi рак. Но, не грижете се. Болката не е случај, можеби малку козметички дефект.

Blepharitis дете
Категорија На Медицински Проблеми: Болести