Лош сон: што

Здравство И Медицинскиот Видео: Како Лош Сон (Like A Bad Dream) 2003 (Јуни 2019).

Anonim

Правилата за добар сон и што да прават со недоволно спиење.

Според Светската здравствена организација вештини смета за еден млад човек на возраст од 25 до 45 години. Најчестите нарушувања на сонот во оваа возраст - несоница и нарушувања на дишењето за време на спиењето (апнеја при спиење).

Ниту еден од овие

Според СЗО, се смета возраста на еден млад човек 25-45 години. Најчестите нарушувања на сонот во оваа возраст - несоница и нарушувања на дишењето за време на спиењето (апнеја при спиење).

Несоница како дијагноза е предмет на три услови:

 • прекршување текот на спиењето, да заспијам, сон за поддршка на нејзиното завршување.
 • жалби за нарушување на спиењето, под услов да доволна количина дека пациентот не се ограничи на спиење.
 • нарушување на дневната поради недоволно спиење.

Во текот на денот нарушувања на спиењето може да се манифестира замор, нарушување на вниманието, концентрирање или сеќавајќи се информации, социјални дисфункција, нерасположение, раздразливост, дневна поспаност, намалена мотивација и иницијатива, подложност на грешки за време на возењето и на работа, мускулната тензија, главно, болка, болести на гастроинтестиналниот тракт, загриженост за состојбата на неговиот сон.

преваленцата на несоница

Речиси сите луѓе понекогаш страдаат од некои нарушувања на спиењето. Сепак, дијагнозата на несоница стави 10-15%. Кај постарите хронична несоница влијае на околу 55%. Сепак, со оглед дека многу не бараат третман за спиење нарушувања, овие бројки може да се недооценено.

Социјалните последици од несоница кај младите луѓе се:

 1. зголемување на ризикот од несреќи во 2,5-4,5 пати;
 2. пониска продуктивност болни луѓе спие во 2 пати;
 3. зголемен ризик од ментални нарушувања (пациенти несоница тие се 2,5 пати почесто од здравите);
 4. зголемен ризик од алкохолизам и зависност од дрога;
 5. зголемен ризик од депресија за 4 пати.

Што ако недоволно спиење: правила на спиење

Еден важен начин да се поправи спиење нарушувања се спиење хигиена. Режим и хигиена на спиењето играат голема улога во развојот на спиење нарушувања кај децата и адолесцентите. Неколку луѓе се размислува за овие правила се додека не има проблеми со спиењето. Сепак, нивната ефикасност е прикажано во студијата спроведена од страна на канадските научници во 2005 година.

Беа избрани две групи на пациенти со несоница за секој 96 луѓе. Една група на пациенти за 6 недели секоја недела испрати информации за спиење и нејзините нарушувања, методи за корекција и unmedical хигиена на спиењето. Шест месеци подоцна, беше откриено дека пациентите несоница добиле информации за спиење спиеја во просек 21 минути повеќе од мажите во контролната група.

хигиена на спиењето правила

 • Внимавајте режим: оди и да добијат во исто време
 • Не остануваат премногу рано.
 • Не одам во кревет освен поспани.
 • Не спијат во текот на денот.
 • Спиење ограничување на износот на менталната активност (особено на работа или игра на компјутер за 1,5 часа пред спиење).
 • Избегнувајте интензивно вежбање за 3-4 часа пред спиење.
 • Немојте да пиете кафе, чај, какао, не јадат чоколадо.
 • Не пушат пред спиење.
 • Не се прејадувај пред спиење (се препорачува лесна вечера 2-3 часа пред спиење).
 • Не се жали и не се најде решение за работите пред спиење.
 • Обезбеди удобно, темно, тивко, кул температура, удобен кревет.
 • Во кревет, не читаат и не гледам телевизија. Сексуална активност промовира добар сон.
 • Добри планинарски промовира заспијам пред спиење.
 • Релаксација помага топла бања со етерични масла (портокал, мандарина, смрека, кедар, камилица или лаванда) масажа на телото или нога масажа.

Висок ризик од несоница во овие групи

 • стари лица и старост. Водечките фактори на несоница во нив присуството на коморбидитет и ниска општествена активност;
 • жени, особено за време на менопаузата;
 • Луѓето со променлив распоред работа, ноќна работа околу часовникот, и така натаму D.;
 • Лу е со напорна работа стрес;
 • луѓе кои имаат коморбидитети кои се јавуваат кај 75-90% од пациентите со несоница. Најчесто тоа е хронична болест на белите дробови, болка синдроми;
 • Луѓето со ментални нарушувања: 40% од пациентите имаат несоница психијатриска дијагноза, често се разни форми на депресија.
Лош сон: што
Категорија На Медицински Проблеми: Болести