Јачмен во окото

Здравство И Медицинскиот Видео: Јачмен На Око - Систина Офталмологија (Март 2019).

Anonim

Јачмен - една од најчестите болести на очите предизвикани од инфекција. Всушност, воспаление на фоликулите на косата (или лојните жлезди), која е гноен карактер. Со овој проблем се соочува со до 85% од населението.

Најчеста причина на јачмен е Staphylococcus aureus. Со пенетрација во фоликулата на косата, тоа предизвикува гнојни воспаленија. Со оглед дека ова микроорганизам е претставник условно - патогени, односно постојан придружник на човекот, тоа е неопходно за развој на болест услови кои ќе доведат до намалување на отпорноста на имунолошкиот систем. Ова обично се чести настинки и хипотермија.

Развивање век воспаление честа појава во недостаток на витамини, луѓето кои страдаат од болести на гастроинтестиналниот тракт во бременоста. Изложени на ризик се такви хронични болести како seborrhea, дијабетес, срцеви заболувања, итн

Исто така причина за јачмен се на неа хигиена очи. Батеријата во правливи воздух, користење крпи и марамчиња за нега на очите на другите луѓе, кожата постојано допира валкани раце - сите овие се фактори за инфекција.

Паразитски инфекции може да предизвика нарушување, како што грини - demodex. Тој живее на кожата или во устата на фоликулите на косата без да предизвика патологии. Сепак, намален имунитет тоа доселува во лојните жлезди, предизвикувајќи дерматитис и други алергиски реакции.

Неквалитетна козметика за очите, употребата на која води кон развој на услови погодни за ширење на патогени организми, исто така, претставува опасност за здравјето.

Имунолошкиот систем како одговор на воведувањето на бактерии во фоликулите или масло жлезди, создавање на заштитна бариера која го спречува понатамошното ширење на нив. Оваа реакција предизвикува блокада на канал канал. Во внатрешноста на "капсула" развива гнојни воспаленија.

симптомите

Постојат два вида на јачмен локализација - надворешни и внатрешни.

Најчесто се манифестира надворешно локализација. Тоа е воспаление tseysovyh жлезди кои се наоѓаат во трепките коренот зона. Овие жлезди се дизајнирани за да се потенцира заштитната секрети. Кога проголтан патогени присутни во тајност може да ги заглави цевки, што предизвикува воспаление и оток.

Во внатрешноста различни јачмен или meybomit е резултат на блокадата на meybomiyevoyi на лојните жлезди. Овие жлезди се наоѓа во длабоките слоеви на ткивото во внатрешноста на очните капаци. Во процесот се вклучени рскавицата плоча, што резултира со чести рецидиви развој chalazion (формирање на тумор).

Процесот може да се карактеризира со појава на посебен фокус на една povitsi, или (во распределбата на инфекција) повеќе фокуси, која влијае на двете очи.

За болест која се карактеризира со акутен разбира, затоа што обично тоа е помалку од 7 дена.

Најчестите симптоми вклучуваат јачмен:

  • непријатност во век;
  • болка;
  • црвенило;
  • отекување;
  • конјуктивитис;
  • насолзени очи;
  • вриење.

Првично, во работ на очните капаци се јавува чешање, непријатност за време на трепкање, гори. Започнување на третманот во оваа фаза, ние може да го лиши од болеста и да се спречи понатамошно симптоми. Со текот на времето, непријатност и зголемување чешање, движејќи се во болка. Тие се појавуваат на одмор, додека трепка или притискање на влијание се зголемува област. Црвенило постепено се зголемува, развој на едем. Степенот на оток може да бидат различни. Во тешки случаи на пациентот не е во можност да се подигне на погодените капак.

Состојбата може да биде придружена со главоболка, да се зголеми во регионалните лимфни јазли, со доаѓањето на ниско-треска, а во некои случаи треска. По некое време на местото на воспалението пустула формирана, во кои е ѓубриво. Во оваа фаза значително намалување на болката.

Бидејќи постои спонтана лиза делот ткиво пустули и гној излегува. После тоа постои исцелување работ на очните капаци и закрепнување.

Симптоми домашни јачмен се разликуваат. Бидејќи тоа е локализиран во густата капаци, нејзиниот развој се карактеризира со локална појава на црвенило и оток на конјунктивата. Околу третиот ден на конјуктивата видливиот регион на гноен ексудат, кои со текот на времето ненамерно откриени.

третман

Во една типична Курсот трае јачмен свој рок од неколку дена. Сепак, тешка и неправилно лекување или дијагноза може да предизвика сериозни компликации. Предупредувачки знаци се смета да се зголеми вкупната телесна температура и треска, заматен вид, зголемен раст оток 5 дена или повеќе. Во такви случаи треба веднаш да се консултирате со офталмолог. Покрај честа појава на релапси и бара совет од специјалист.

Забрането е да се притисне на содржината на акни. Таквата постапка полн со загадување на околните ткива и процесот на затегнување. Исто така постои и ризик од сепса и менингитис.

Кои носат контактни леќи и користење на шминка во текот на болеста не се препорачува.

Третманот вклучува користење на јачмен народни лекови или лекови.

Во почетните фази за почетокот на склучување на воспаление се препорачува употреба на топли облоги. Ова треба да се накваси газа умерено топла вода и се применуваат на погодената област за 5-7 минути век. Постапката е можност повтори во текот на неколку пати на ден.

Овие пакети може да се замени со "сува топлина". Да го направите ова, се вклопуваат загрева запечатен кеса или варен со сол и завиткани во чиста газа јајце.

Во раните денови на болеста може да се направи лосиони со бикарбона (1 лажичка лажица во 200 ml топла вода). Памук натопен во растворот, прикачете го на очните капаци на пациентот за неколку секунди.

Во текот на гноен конјунктивитис јачмен и именувани масти и капки кои содржат антибиотици. Најчесто се користат 1% раствор на хлорамфеникол, ципрофлоксацин капки за очи, тетрациклин око, еритромицин маст или hentamitsinovu. При користење на антибиотици е важно да се почитуваат процедурите фреквенција влевајќи капки или маст врска. По можност, лекови кои се користат во текот на истиот период.

Во понапредните случаи кои не се третираат конзервативно, како и вклучување на голем простор на операција ткиво е потребно. Операција може да се врши само на амбулантско основа од страна на квалификуван техничар. Под локална анестезија, лекарот прави пункција пустули или прави мал рез, кој влегува во одводнување и лекови. Таквата интервенција ослободува раната на гној и инфекција, забрзување на заздравување.

Јачмен во окото
Категорија На Медицински Проблеми: Болести