Рак на крвта

Здравство И Медицинскиот Видео: Левкимия-Рак На Кръвта-Изцеление За Слава На Исус! (Март 2019).

Anonim

Рак на крвта е општ термин малигна болест на коскената срцевина, хематопоетски и лимфниот системи. Оваа група вклучува леукемија (леукемија) - формирање на малигни хематопоетски клеточен лимфом - тумор во лимфниот систем, миелом - малигни неоплазми во крвната плазма. Секоја од овие видови има симптоми и карактеристики протекување.

Но, постои еден заеднички процес на болест, при што туморот ткиво расте од еден патогени клетките на коскената срцевина (рак на мозокот), постепено замена на нормални компоненти на крварење. Ова се должи на неконтролираното поделба на рак на ткивото, што го инхибира растот и развојот на клетките на работа.

Комплексноста на болеста е дека ракот на крвта не може да го допре и да се ослободи клетките на туморот, циркулира преку крвта, расфрлани низ целото тело. Како резултат на тоа, пациентите развиваат хематопоетски клетки дефицит кој води до крварење, зголемување на крварење, потиснување на имунитетот се приклучи инфекции и патологии.

рак на крвта влијае возрасни и деца, вклучувајќи ги и бебињата. Болеста е хронична или акутна форма. Во вториот случај ракот доведува до смрт во рок од неколку месеци или недели од почетокот на болеста.

причини

формирање точната причина за рак на научници крв се уште не е утврдена. Но, постојат неколку фактори кои го зголемуваат ризикот од заболување. Тие вклучуваат:

 • историја на рак. Луѓето кои претходно страдале од други форми на рак, хемотерапија и се повеќе склони кон други видови на рак на крвта;
 • присуство на конгенитални абнормалности и генетски нарушувања, вклучувајќи Даунов синдром;
 • постојана изложеност на радијација над дозволеното ниво;
 • присуството на одредени крвни нарушувања, како што се миелодиспластичен синдром;
 • Редовното изложување на хемиски отрови;
 • рак на крвта во семејството. Утврдено е дека инциденцата на леукемија е поголем кај лица чии блиски роднини, исто така, страдаат од оваа патологија. Таквите пациенти имаат потреба од редовна инспекција.

Но, се сеќавам дека ракот на крвта често се наоѓаат во луѓе кои немаат фактори на ризик. Тоа е забележано дека оваа болест може да влијае на еден човек кој е постојано изложени на јонизирачко зрачење или по користењето на одредени хемикалии и лекови, како и се опоравува од вирусна инфекција.

Симптомите на рак на крвта

Првите симптоми не се специфични и обично не се предизвика една личност да се оди на лекар. Главоболка, вртоглавица, поспаност, малку покачена температура не се поврзани со настинки, слабост - првите знаци дека треба да го предупреди. Често има болки во коските, аверзија кон храна и многу мириси, гадење и повраќање, појава на морска болест.

Надворешните симптоми се манифестираат како сува и бледа кожа, често е присутен иктерична боја. Исто така, постои значително губење на тежината, лесни модринки, крварење тешко да се запре често, отечени лимфни јазли, зголемување на ноќта потење, често мокрење.

Доцна фаза на рак на крвта се манифестира повеќе тешки симптоми. Има силни болки во стомакот и срцето чувствува стегање и притисок во градите, не постои недостаток на здив, отежнато дишење, напади. Постојат тахикардија - зголемување на отчукувањата на срцето. На температурата на телото се издига над 38 степени. Покрај тоа, промена на нивото на свеста, на лицето му престанува да одговорат на надворешните дразби, или обратно доживува зголемена анксиозност, чести несвестици и неконтролирано крварење.

Сите овие услови е потребна итна медицинска помош.

дијагностика

Рак на крвта е болест која е тешко да се дијагностицира. Затоа, точна дијагноза мора да помине темелно испитување, вклучувајќи:

 • консултирајте се со онколог и хематолог;

 • општи и биохемиски тест на крвта;
 • испитување на коскената срцевина од страна на стернален пункција или trepanobiopsiyi;
 • имунолошки испитување - имунофенотипизација, за да се утврди подвидови на рак на крвта и го изберат најефикасниот третман програма.
 • цитогенетски студии, преку кој може да детектира специфичните хромозомски оштетувања, утврдување на рак подвидови и нејзиниот степен на агресивност;
 • Молекуларни генетски дијагностика кои детектираат генетски аномалии во молекуларната фаза.
 • понатамошно испитување на цереброспиналната течност да се погледне за клетките на ракот.

Главната задача на дијагностицирање на болеста е да се утврди природата на сцената на туморот, степен на агресивност и утврдување на износот на коскена срж лезии. Врз основа на овие податоци назначени индивидуален третман, земајќи ги во предвид вид на рак на крвта, од кои секоја бара сеопфатни мерки во врска со одредена комбинација на лекови.

Фаза Крв ракот

Оваа состојба е конвенционално поделени во четири фази, секоја фаза на развој vidrazhaye канцерогените заболувања. Во одредувањето на сцената се мери големината на туморот, тие се прошири на околните органи и метастазира на други делови од телото.

Првата фаза на рак се карактеризира со процесот на почетна болест која се јавува како резултат на сериозни нарушувања на имунолошкиот систем. Ова предизвикува неконтролирана делба на атипични клетки, што пак доведува до формирање на канцерогени клетки, која продолжува да се подели. Навремено откривање на патологија во оваа фаза укажува на можноста за лек за рак на крвта.

Во втората фаза е ртење, односно зголемувањето на бројот на абнормални клетки кои доведуваат до формирање на тумор и форма јата на клетките на ракот. Откривање на болеста во оваа фаза ги зголемува шансите на пациентот на третманот.

на третата фаза е активен рак на крвта метастази, кога клетките на туморот се движи низ телото на редовни нејзиниот празнење на лимфните и крв. Болеста во оваа фаза е изречена симптоми, но третманот е можно во 30 отсто од случаите.

минатата четвртата фаза Ракот е најтешката фаза на болеста, како што е појавата на канцерогените ткива во другите органи. Обично, во овој случај, целосно лек не е можно.

третман

Во третманот на болеста мора да се применува хемотерапија. Својата суштина е да интравенска администрација на големи дози на високо токсични лекови кои ги уништуваат странските клетките на ракот. Недостатоци на позитивното влијание на хемотерапија е оштетување на здравите клетки, особено на клетките на фоликулите на косата, гастроинтестиналниот тракт, репродуктивниот систем и клетките на коскената срцевина. Во овој поглед, неизбежна несакани ефекти како што се губење на косата, повраќање, нарушувања на столицата, анемија, и други.

Често потреба повторно да хемотерапија со употреба на дроги посилна акција. Оваа потреба произлегува од способноста да се здобијат канцерогеното ткиво неосетливост применуваат лекови. Без оваа постапка, болеста доведува до смрт во рок од неколку месеци.

Во тешки случаи на болеста со користење на метод трансплантација на коскена срцевина во која со помош на dropper врши давање на пациентот се концентрира здрава клетките на коскената срцевина земени од донатор. Пред оваа постапка треба да се елиминираат сите патогени клетките на коскената срцевина со хемотерапија. Овој метод е крајно опасно и се назначени под строги упатства.

Употребата на различни хомеопатски лекови и рецепти на традиционалната медицина можат да го нарушат процесот. Исто така, со голема претпазливост трошат имунотерапија. Неписмени имунолошкиот стимулација промовира транзиција кон преканцерозна рак фаза, и го поттикнува развојот на тумори и метастази.

рак на крвта кај децата

Кај децата, рак на крвта се случува доста често. Главно тоа имаат тенденција да се деца од предучилишна возраст, особено момчињата. Причини и симптоми се разликува од клиничката слика на рак на крвта кај возрасните. Третман на децата се врши на ист начин како и третманот на возрасните. Единствената разлика е екстра крв што децата го поминуваат задолжително. Ова се должи на особеностите на коскената срцевина, кој го запира производството на клетки кога ќе се појави рак. Во отсуство на трансфузија на ризикот од дете умира од најмала инфекција. Рак на пациентите треба трансфузија на крв секоја недела на детето во тешки случаи - секој ден.

И покрај овие тешкотии, ефектот на хемотерапијата спроведена кај децата често се многу повисоки отколку кај возрасните, се должи на брзиот реставрација на телото на детето.

Денес леукемија кај децата не се смета за смртна казна. Според статистичките податоци, повеќе од 70 отсто од децата да живеат и на крајот водат нормален живот. Треба да се напомене дека во рана дијагноза на патологија сосема веројатно целосно лек.

Рак на крвта
Категорија На Медицински Проблеми: Болести