Коските на нозете

Здравство И Медицинскиот Видео: Snowden Official Trailer #1 (2016) - Joseph Gordon-Levitt, Shailene Woodley Movie Hd (Март 2019).

Anonim

Valgus деформитет познат како "семе" или "удари" на нозе е честа болест која бара превенција и навремено лекување, бидејќи тоа не е само естетски проблем.

Деформација на палецот се заканува тешка болка, како да се изгради-up може да се запали. Покрај тоа, оваа промена резултира со зголемување на притисокот врз другите коски на стапалото, кои можат да предизвикаат болка и потешки вирус. Се заканува повеќе брзо влошување на зглобовите и непријатност за време на одење и други проблеми.

Зошто има коски во нозете?

Причини за оваа болест на некој начин. Тоа може да биде предизвикана од попречно рамни стапала, општа слабост лигаментите и мускулите на ногата. Исто така, ризикот од valgus деформитет се зголеми во оние чии родители имале овој проблем.

Уште една честа причина за болеста е непријатно чевли. Со висок ризик вклучува тинејџери за време на активен прилагодување на телото, бремените жени и луѓе кои се со прекумерна тежина и оние чија професија поврзани со одржување на големи количини на време да стои. Сепак, ова не е исцрпна листа на причини.

Ако сте на одредени параметри се во опасната зона, понекогаш треба да се оди на лекар за консултација, ќе спроведе превентивна нозе третман и глуждовите за да се намали ризикот од нејзиното појавување се минимизира.

Како да се спречи болест?

Во најраните фази на коските на нозете (hallux valgus) може да се спречи со превентивни мерки, кои вклучуваат одржување на нормална телесна тежина, да се одлучат за удобни чевли со квалитет табани, обвинувајќи за нога, навремено одмор, правилна исхрана и други ресторативна и одржување постапката. Исто така добар помошник во борбата може да биде професионална масажа.

Горенаведените постапки не се само превентивни мерки, но, исто така, поддржува третман семе на нозе. Истите методи се грижат за себе, откако лекарите препорачуваат интензивна фаза третман на болеста (хируршки или не е во функција), тие овозможуваат на нога за да се задржи во добра физичка форма, заштита од преоптоварување и ризикот од повторување.

Третман Без хирургија

И покрај фактот дека до неодамна главен третман за коските на нозете имаше операција, која беше многу болна процедура со рок на долг рехабилитација, денес ситуацијата е радикално се промени.

Современите болници нудат на пациентите со широк спектар на процедури за ефикасно лекување на болеста. Подолу се погледне на најпопуларниот метод, кредибилитет, исто така, треба да се напомене дека тие може да се користи како сложена и одделно од едни на други. Во овој поглед, многу зависи од сериозноста на секој случај и на индивидуалните карактеристики на здравјето на пациентот.

1. Третман со ортопедски гуми и грмушките се помеѓу Запалената ѕидови. Оваа терапија е во насока на постепено нормализирање на прст ситуацијата.

Ако сте заинтересирани valhusnaya панта hallux гумите - препорачуваме да се обрне внимание за да ја запази ortos.ua

2. терапија шок бранови врз основа на ефектите од infrasound брановите на изградбата, која им овозможува само што влијаат на рскавица (коска) ткиво. Во прилог на непосредна колапсот на израстоци на нозете, оваа постапка ја подобрува циркулацијата на крвта, ја намалува болката и ја зголемува мобилноста на зглобовите, ја подобрува стабилноста на врската на стрес и траума.

Оваа техника е широко се користат не само во внатрешниот простор, но исто така и во развиените европски земји. Оваа процедура трае помалку од 20 минути, е безболна. Овој третман треба да се спроведе во повеќе сесии. Но, терапијата со шок-бранот, има некои ограничувања: тоа не може да го носи бремени жени, пациенти со карцином, пациентите со заразни болести и во некои други случаи.

3. Не помалку популарен метод на третман семе е на нозе ласерски ефект. Оваа постапка се базира на ослободувањето на калциум, кој помага да се изгради-уништување. Исто така, овој ефект ја намалува болката, ја подобрува циркулацијата на крвта, ја доловува воспаление.

Контраиндициран оваа постапка за лица со тумори, болести на срцето и белите дробови, додека пигментацијата на кожата, дијабетес и некои други болести.

4. терапија со ултразвук често се користи како дополнителна алатка, така што само по себе не го уништи изгради-up, но корисен ефект на ткивата, отстранување на болката и воспалението, промовирање на обновување и зајакнување на мускулите и ослободување на оток. Оваа постапка е контраиндицирана за лица со болести на нервниот систем за време на егзацербации кај пациенти кои страдаат од тромбофлебитис и аритмија.

5. Третман на кал исто така, може да ја намали болката и воспалението, го спречува понатамошен раст на коските. Постапката е прилично добра, топла кал наметнати директно на ногата. Седници таков третман имаат малку поголема должина и, исто така, бара повторување.

6. Терапевтски масажи и вежби е и превентивни мерки и ефикасно лекување на коските на нозете во почетните фази на болеста.

хирургија

Поради големиот број на ефективни нехируршки третмани за хирургија денес се врши ретко. Индикации за неговата употреба може да биде одличен пас болест, недостаток на позитивната динамика во друга терапија (ретко) и контраиндикации за други видови на влијанија.

Во повеќето случаи, хирургија семиња не обезбедуваат директни ефекти на коските. Ваквите интервенции се изведува под локална анестезија и вклучува корекција на позицијата на лигаментите, тетивите, мускулите и другите мускулно-скелетни систем на ногата да се нормализира ситуацијата прст. Постојат неколку начини на хируршки третман на коските на нозете, повеќето од нив вклучува обновување период до 3 недели и потребата за одржување на третман подоцна.

Во најекстремните случаи операцијата може да вклучи работат со коска - остеотомија, по што со прст е фиксна во позиција со специјални завртки, кои остануваат во ногата на пациентот. Целосна реставрација на нозете се јавува во 1-2 месеци.

Наместо заклучок

Како што можете да видите, модерната медицина нуди широк спектар на терапевтски ефекти, кои обезбедуваат ефикасно решение на проблемот, а потоа се сврте за помош, може да се ослободи од болката и задоволството повторно да ја поврати движење. Колку порано ќе се направи чекор кон третман, поефикасно и пократки е процес.

Коските на нозете
Категорија На Медицински Проблеми: Болести