Подригнување после јадење: причини за

Здравство И Медицинскиот Видео: 0М+ Исхрана Кај Децата После Првата Година (Март 2019).

Anonim

Подригнување воздухот после јадење не е болест, но често само еден од симптомите на некои болести на гастроинтестиналниот тракт. Неопходно е да се идентификуваат причините и да се излечи основната болест, а потоа на лицето ќе исчезне подригнување.

Подригнување на воздухот по оброк - доброволно или присилно поминување на воздух (гас) од желудникот или хранопроводникот преку устата по остра контракција на дијафрагмата. Често придружени со непријатни подригнување звук и здив. Ако регургитација се случува често, тоа може да биде знак дека телото се развива болеста.

Причини воздух подригнување после јадење

Подригнување воздух по оброкот е често знак на одредена болест. Но, таму се подеднакво добри причини за оваа состојба. Еве некои од причините за воздух подригнување после јадење.

 1. Сиромашните толеранција и асимилација на секој производ.
 2. Прекумерното вежбање.
 3. Pneumophagia - голтање воздух додека јадат.
 4. Болести на дигестивниот тракт, што се случува за време леење на содржината на желудникот во хранопроводот.
 5. Гастритис или чир на желудникот.
 6. Болести на дуоденумот.
 7. Болести на жолчното кесе и црниот дроб.
 8. Прв миокарден инфаркт.
 9. Прекумерно јадење.
 10. Лезии на желудникот или хранопроводникот, како што се кривината на желудникот злоупотреба подвижност (кратко ѕид) на желудникот и хранопроводот.
 11. Во hiatal хернија.
 12. На нервниот нарушувања, стрес.

Подригнување е реакција на претерано голема количина на воздух во стомакот. Кога воздухот е vidryzhtsi честа горушица.

Спречување на воздухот подригнување после јадење

За очигледни причини, подригнување носи значителен непријатности на човекот. Постојат препораки, чија имплементација ќе ви помогне да се намали фреквенцијата на регургитација. Еве некои од нив:

Подригнување после јадење: причини за
Категорија На Медицински Проблеми: Болести