Астма кај децата: третман

Здравство И Медицинскиот Видео: Астма При Децата (Март 2019).

Anonim

Колку може да се каже дека за состојбата на нашата кашлица и благи алергиски диспозиција на телото! Кашлањето е природна реакција, што резултира во прочистување на телото на несакани супстанции акумулирани во дишните патишта.

Третман на астма кај децата

Колку може да се каже дека за состојбата на нашата кашлица и благи алергиски диспозиција на телото! Кашлањето е природна реакција, што резултира во прочистување на телото на несакани супстанции акумулирани во дишните патишта. Ако одеднаш почна да кашла дете, се загрижени за долго време и не е отстранет од страна на било каков начин, тоа е важно да се утврди дали бебето проголта нешто. Туѓи тела во дишните патишта може да доведе до неповратни деформитети и да има сериозни последици, така што треба да се јавите во медицинска установа.

Ако кашлица е придружена со сува свирка свирење во градите и тешкотии при дишењето, и овие се повтори напади, тоа е можно манифестации на астма. Малите деца се уништена за време на нападот, бидејќи тие не можат да најдат удобна положба. изразување на лицето на страдање. Кога слушате нападот означени опуштено дишење, отежнато дишење, сува. Почнува со намалување бучни дишење болна кашлица може да биде повраќање. Децата типичен нерамна стапка и дишењето, како и помеѓу напади често беа оштетен сооднос дишење фаза. Продолжување на издишување останува долго време по нападот. Децата со астма често adenoidnye ширење, зголемување на крајниците.

Астма кај децата - Третман

Денес се покажа дека астмата е хронична болест која има алергиска природа. Често, родителите на болните деца, исто така, страдаат од алергиски болести. Тоа е докажано дека причината за атопичен форма на алергиски заболувања е хромозомски оштетувања на уредот, кој е наследен. Оваа штета предизвикува зголемена чувствителност на различни алергени, кој е изразен во алергиски реакции на непосреден тип. Децата со наследна форма на атопичен алергиски реакции се случуваат во раната возраст од 3-4 месеци, кога почнуваат цврста храна. Раното детство алергиски болести станува хроничен дерматитис, егзема, астма. Кај постарите деца на значење во развојот на астмата е заразна фактор и стрес оптоварување. Третманот на болеста се спроведуваат во согласност со стандардите за третман на астма, со оглед на детството.

Компликации на астма кај децата може да се случи со интензивна акција на алергени. На пример, астма, бронхитис и лажни состојба круп опасни по живот, најчесто се случуваат во Новата Година, кога децата јадат забрането производи. Во тешка астма кај децата развој на компликации се исти како кај возрасни пациенти: респираторни и срцева слабост.

Педијатриски астма често се предизвикани од алергии на храна, па затоа е важно да се идентификуваат што е можно порано алергени. За оваа мајка е препорачливо да водат дневник на храна, во која да ги сними сите производи кои се дава на детето. Со забраната треба да се знае кои се алергени алергени за сите: мед, цитрус, чоколадо, какао, кафе, јаткасти плодови и печурки. Запомнете дека празниците се нема алергии. Забраната важи засекогаш. Алергија подмолно која се развива одеднаш, одеднаш меѓу полно здравје, детето почнува да ја задави и кашлица. Ако лекарот дозволувајте детето понекогаш, неколку пати неделно, јаде бонбони или агруми, толку подобро, ова "време" да се одложи на одмор. Важно е да не се злоупотребуваат алергени во можност подобро да ги имаат во мали количини продолжен од било кога. Дури дозволено храна јаде во големи количини, може да предизвика алергии (напад на астма). Главната работа е да се знае во секоја мера, и тогаш вашето дете ќе се развиваат заедно со здрави деца. Една од главните препораки во астма терапевтски вежби да ви помогне правилен развој на дишните патишта на детето и целосна контрола на болеста.

Правопис и извор синтаксата кога изведба спасен. Член присутни местото на "сајтот" Одлично здравје!"

Астма кај децата: третман
Категорија На Медицински Проблеми: Болести