Континуирано пиење

Здравство И Медицинскиот Видео: 3 Drink Scps Compilation From Eastside Show Scp (Март 2019).

Anonim

Алкохол - состојба во која едно лице редовно пијат алкохол за неколку дена или недели. Нова доза на алкохол нема да ги задоволи пациентот, потребни за одржување на нормално и да ги елиминираат повлекувањето на симптомите. Прекумерно може да трае 2-3 дена до еден месец или повеќе. Ова е опасна состојба која може да доведе до смрт.

Долготрајната употреба на труење со алкохол се јавува тешки тело ацеталдехид. Овој токсин е формирана од страна на распаѓање на алкохол и нормално ги неутрализира црниот дроб. Ако луѓето пијат алкохол во големи количини за неколку дена, на црниот дроб не се имате време да го римејк, и се апсорбира во крвотокот, труење на целото тело. Од прекумерно - неопходна мерка за обновување и лекувањето на алкохолизам. Инаку, пациентот продолжува да се пие или контрола на процесот, уништување на сите органи и системи на телото.

Начини за излез од прекумерно

Ако одлучите да се запре за пиење, што треба да знаете како најдобро да се излезе и правилно алкохолни прекумерно. По продолжената употреба на алкохол - тоа трае 3-7 дена целосно да се опорави тела и јасно на труење со алкохол. Од прекумерно - не е лесен процес, но потребно. Вие мора да одлучи само да се запре за пиење и да започне нов живот. Можете да ги поставите вашите пријатели да им помогне и поддршка ако zirvetesya. За да излезете од прекумерно, потребен ви е збир на лекови и витамини за одржување на нормалната:

 • прашкаста мешавина на минерали: калциум, магнезиум, цинк, органски соединенија на сулфур и калиум;
 • сулфур кои содржат амино киселини, таурин, цистин и метионин;
 • фосфолипиди и silymarin, килибарна киселина;
 • Седативни лекови за депресија и несоница;
 • Б витамини во посебни дози: B1, B2, B6 - 100 mg и други Б витамини;
 • Витамин Ц UPSA 1 таблета 3 пати на ден витамини Sentrum или Витрум, Olyhovyt изведува двојно дневна доза;
 • во алергиски реакции откажете витамини или изведува 1 таблета дифенхидрамин, Suprastin.

Како да се продолжи од прекумерно? Процесот треба да се одржи во сложени и комбинирани администрација на лекови, исклучувањето на алкохол, вежбање, правилна исхрана. Еден популарен начин за излез од тешка за пиење е метод на "три дена". На првиот ден ќе мора цврсто да го издржат сите симптоми на мамурлак, страдаат од вртоглавица, главоболка, потење и гадење. За да се олесни вашата состојба, треба да се пијат многу течности, прочистена вода. Утрото на првиот ден да се пие 1 таблета аспирин и активен јаглен. Аспиринот го елиминира болка и брзо активен јаглен ги отстранува дефект производи од телото.

Ние мора да се обиде да спие за да закрепне. Може да се пие на лушпа од нане или камилица. На денот треба да пијат многу силна сладок чај, бидејќи на глукоза има позитивен ефект врз кардиоваскуларниот систем, дава нова сила. Забрането е да се користи кафе и алкохол. Ако не може да се јаде и гадење, подобро да се млечни производи и да се направи јаглен. За тонирање на потребата да се преземат douches, која алкохол испарување измијат со пот и да се олесни општа состојба. Во вечерните часови, на вториот ден мора да јаде. Тоа може да биде лесно супа, пилешка супа, варено пилешко или леќата.

На третиот ден од потребата за прекумерно јадење целосна пијалок млечни производи, донесе студен туш. Не заборавајте витамините Ц, од групата Б, калиум и магнезиум. Добро е да се пијат минерална вода со сок од лимон, сок од домати, чаеви со роза, нане, камилица. Спиењето и депресија се силни fenozepam или други седативи. Корисни прошетки на чист воздух, умерено вежбање. Тие се забрза циркулацијата на крвта, ја зголемува васкуларниот тонус, подобрување на функцијата на срцето, брзо се елиминираат токсините од телото.

Како да се прекумерно по една недела? Резултати од прекумерно долго со користење капе. Во крвта воведе посебен лек кој се распаѓа токсини и ги отстранува од телото. По краток период на време, пациентот се чувствува подобро, елиминирање на синдром на одвикнување од алкохол, желба за алкохол, пијан желби.

Друг начин за излез од тешка за пиење е дрога. За брзо protverezila луѓето треба да му ја даде 5-8 капки на амонијак се меша во чаша ладна вода. За отстранување на мамурлакот може да се пие растворлив аспирин или килибарна киселина. Елиминира непријатните симптоми ќе Метронидазол - таблети 500 mg треба да се преземат со вода. По некое време, пациентот може да се даде една таблета на фуросемид, кој даде токсини на алкохол од телото преку диуретично дејство. Со силна главоболка парацетамол и alkozeltser помош ако има проблем со срцето, ќе треба да се Validol или Korvalol.

Како да се излезе од пиво и други прекумерно други методи? Ова може да се постигне со користење на посебен режим на исхрана. Препорачливо е да се држиме до оваа диета за тој ден. Пациентот може да ги користат овие производи и служи како густа супа со коска говедско или свинско месо супа со кисела зелка, мед. Добро е да се пијат кефир, ферментирани печени млеко, домати и сок од портокал, минерална вода. Во наредните денови лицето треба да се јаде целосно вклучување на здрава храна за да закрепне. Пијте витамини и минерали.

Како да им помогне да излезат од прекумерно? Овој метод се базира на психолошко влијание врз пациентот. Прво што треба да се елиминираат сите контакт со пријателите пациентот пиење. Не дозволувајте им да комуницираат и да се зборува на телефон. Во зависност лице не може да се поштедат. Вие не може да го користите полесни алкохолни пијалаци: пиво, џин и тоник, и други. Ова ќе ја влоши нејзината состојба, зголемување желба за алкохол и тоа повторно ќе се напие. Блиски луѓе треба постојано да се следи пациентот и не го остави сам, па тоа не се скрши. Нема потреба да се прочита или морален притисок врз неа. Па таа ќе се лути и сакаат да пијат повторно. Препорачливо е да се изврши негово барање, но во рамките на разумот, за да се избегне алкохол, дури и во мали количини.

Повлекување од прекумерно Традиционалните методи

Од прекумерно да се врши со народни лекови. Растенијата содржат многу биолошки активни природни супстанции кои го подобруваат акција едни со други во супа. Билки помогне да се елиминира несоница и замор, подобрување на спиење, варење, дебелото црево очисти, нормализирање на кардиоваскуларниот систем. Најчестите рецепти од прекумерно:

Земете 2 дела билка пелин, кантарион, пеперминт, ајдучка трева и 1 дел овошје смрека, слатка знаме корен и Ангелика корен. Па сека, се посипува врела вода и оставете да кисна. Пијалок 8-10 чаши на ден. Чорбата го зголемува потењето, нормализира столица и го подобрува на дебелото црево и желудникот.

3-кварта тенџере половина исполнет со овес, целосно се покрива со вода и се готви на тивок оган. Супа помине низ сито или cheesecloth, додадете 100 грама невен цвеќиња и кисна во термос за 10-12 часа. Пијте 1 чаша пред јадење. Па чисти цревата, предвидува зајакнување ефект врз телото.

Во 1 литар вода, додадете 10-15 грама на цвеќе barhatok и се готви на тивок оган, мешајќи постојано, за 2-3 минути. Супа помине низ сито или cheesecloth, додадете има 2-3 грама на цвеќе и оставете да кисна во топла темно место за 2-3 часа. Чорбата да се даде на пациентот 4-5 чаши дневно се додека не стане подобро.

Чорбата од колковите - содржи големи количини на витамин Ц, е диуретик, брзо ги отстранува токсините од телото, го зајакнува имунолошкиот систем. Може да се пие чај, наместо на 1 литар дневно.

Марината краставици и зелка - одличен лек за мамурлаци и повлекување од прекумерно. Тоа содржи сол, калиум, електролити и го надополнува на недостаток на телесни течности.

Наместо гастрична лаважа може да се даде на лице пијалок во утринските часови кисело пијалок. Ова може да биде сок од јаболка, лимони и други плодови.

Последиците од долго прекумерно

Долго алкохолот влијае на сите органи и системи на човечкото тело. Нејзините ефекти може да се неповратни и опасни:

 • напади;
 • анемија;
 • цереброваскуларни несреќа;
 • хроничен панкреатит и други болести на гастроинтестиналниот тракт;
 • хипертензивна криза;
 • срцев удар, мозочен удар, кардиомиопатија;
 • Делириум тременс (делириум тременс);
 • канцер;
 • Ментално и нервниот систем, шизофренија, параноја, депресија, психоза.

Не излегувам прекумерно сам, како и веднаш да се побара стручна помош ако симптомите како што се тресе, прободување, жешкото болка во градите, што дава под левото рамо или левата рака, придружени со страв од смртта. Било дефект на срцето. Кога абдоминална болка придружена со гадење, повраќање, опстипација или дебелото црево нарушувања, чувство на горчина во устата, со појава на жолтица iskler боја.

Од прекумерно користење на народни лекови и други лекови им се забранува на вкочанетост, нарушување на чувствителност на кожата, пецкање, силна слабост во рацете или нозете; отежнато голтање, плунка протекување од еден агол на устата, вртоглавица, мачна главоболка или зостер на; замагленост на видот, темно "лета" трепка пред моите очи; појава на крв во урината, фецесот, со темна или црна столица со силна миризба.

Под овие услови и симптоми треба веднаш да се обратат до психијатар за дијагноза и избор на соодветен третман.

Континуирано пиење
Категорија На Медицински Проблеми: Болести