Гори во стомакот: главните причини

Здравство И Медицинскиот Видео: A Simple Way To Break A Bad Habit | Judson Brewer (Јуни 2019).

Anonim

Гори во стомакот - Чувство кое се карактеризира металоиди "пушење", не само што може епигастрична (каде што на стомакот), но градите до вратот.

Гори во може да се случи против позадината на грешки во исхраната на стомакот, а земајќи масна, зачинета, пржена храна, алкохол, кафе, безалкохолни пијалаци, и кога кревање на тешки предмети. Сепак, често металоиди докази за патологија на гастроинтестиналниот тракт.

Главната предизвикува чувство на печење во стомакот

 1. Редовна грешки во исхраната - чести јаде зачинета, солено, зачинета, мрсна храна во големи количини и употребата на газирани пијалаци и алкохол. Ваквите прекршувања во исхраната со текот на времето да предизвика оштетување на гастричната слузница и појава на горушица.
 2. Хроничен гастритис и чир - честа причина за чувство на печење во стомакот. Во овие болести гастричната слузница оштетена и кога се изложени на кисела желудникот сок се појавува чувство на печење и болка.
 3. Рефлукс (обвинување) во жолчката желудникот или панкреасот сок - duodenohastralnohoreflyuks. Оваа состојба се јавува по операција на стомакот, а во одредени заболувања: хронична дуоденитис, немаат голман против Д..
 4. Зголемена гастричната киселост, исто така, предизвикува чувство на печење во стомакот.
 5. Во присуство во стомакот на патогени бактерии. Од најчестите е Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori) и E. coli.
 6. Бременост. Главните причини гори во стомакот на бременоста е хормонски промени во телото, зголемување на нивото на прогестерон и зголемување на притисокот на матката на стомакот.
 7. Езофагитис - воспаление на хранопроводот може да се развие по добивање на гастричната содржина во хранопроводникот на позадина на неуспехот NPO (гастроезофагеален рефлукс).
 8. Diafrahmalnahryzha - издаденост на желудникот низ еден отвор во дијафрагмата во шуплина на градите.

Невообичаени предизвикува чувство на печење во стомакот

Гори во стомакот може да предизвика некои болести не се поврзани со дигестивниот тракт:

 • плеврит;
 • ангина;
 • висок крвен притисок;
 • акутен миокарден инфаркт;
 • аортна аневризма.

Ако металоиди оди по земањето на нитроглицерин, веднаш треба да се консултираат со кардиолог.

Гори во стомакот: главните причини
Категорија На Медицински Проблеми: Болести