Калории јајца

Здравство И Медицинскиот Видео: Dan Barber: How I Fell In Love With A Fish (Март 2019).

Anonim

Знаете калории содржината на храна е важно за сите луѓе кои сакаат да изгубат тежина. Сите диети во еден или друг начин повикувајќи нас следи енергетската вредност на храната. Од јајца се дел од стандардната Соодносот на украински, тогаш прашањето за тоа колку калории во јајце интересира многу. Треба да се напомене дека нутриционистите врска со овој производ двосмислена. Некој препорачува да се користи јајца за губење на тежината.

Врз основа на ова, на пример, систем на храна ендокринолог Осама Хамди. Други лекари се препорачува строго да се ограничи бројот на јајца во исхраната. Редовно добар совет да се намали внесувањето на две единици неделно. Во оваа статија ние ќе се обиде да одговори не само колку калории во јајце и јајце јадења, но, исто така, да се разговара за да се советува за вклучување на овој вид на храна од менито во борбата против вишокот тежина.

Колку калории во јајца на различни сорти

Најчесто се користи за да се јадат јајца (ваш избор, обични или мали), и плаша јајца. Колку калории во јајце зависи од сортата. Да ги погледнеме на конкретни примери.

Јајце кокошки избор тежи околу 60 грама. Калории содржина е 94-100 калории на 100 грама. Просечна тежина јајце е 50-60 грама. Тоа остава една калорија парче околу 50-60 калории.

Мали јајца тежат помалку од 50 грама. Нивната калории по парче 63-77 калории. Разновидноста на пилешко јајца во исхраната можете да дознаете со читање на етикетата на пакувањето.

Се разбира, вистинската калории може да се инсталира само на лабораториски истражувања. Овие податоци ние во просек и се разликуваат во зависност од годишното време, видови на птици, неговата возраст, составот на храна на фармата.

100 грама секое јајце околу 157-160 калории. 100 грама на плаша јајца уште повеќе калории - околу 168-170. Но, овој вид на јајца е многу помал. Тие тежина околу 9,12 грам. Колку калории во јајце на овој вид на птица? Не повеќе од 20 калории во едно парче.

Ретко се користи во исхрана на другите јајца. Патка или гуска јајце содржи 185 калории во 100 грама мисиркино - 165 калории, ној - 118 калории.

Калории жолчките и јајце

Во јајцето може јасно да се подели на два дела: бела и жолчка. Нивниот состав се разликува драстично во текот на содржината на протеини и масти и калории и микронутриенти. Оние кои користат јајца на телесната тежина треба да бидат свесни за овие разлики.

Жолчка е богата со вредни животински протеини, масти и холестерол. Се состои од околу 11,5% е маст. Една жолчка од јајце холестерол од 210 mg. Се разбира, оние кои се борат со атеросклероза, речиси целосно се откаже од жолчка од јајце. Но, ако не се имаат сериозни проблеми со крвните садови, а потоа целосно да се откаже овој производ не е потребно. Во жолчка е на масата на хранливи материи: омега 3 комплекс, калциум, фолна киселина, витамин D. Calorie секое пилешки жолчка од јајце е околу 55-65 килокалории.

Протеинот има многу различни хранливи својства. Тој е составен од јаглехидрати и протеини (албумин). Во протеини речиси без масти и холестерол, што значи дека нема да биде штетно дури и при многу строга диета. За енергетската вредност на производот може да се класифицираат како нискокалорична. Калории жолчките само 15-20 калории. Ако зборуваме за 100 грама, а потоа содржината на жолчка калории е 352 kcal, и за протеини - само 45 калории.

Калории варени јајца и варени

Како готвење јајца најлесно да се готви. Вриење одредува дали јајцето е тврдо варени или не. Калории производ е речиси иста и во двата случаи.

Калории варено јајце е 160 калории на 100 грама. Калории варени јајца речиси иста - 157-159 калории на 100 грама од производот. Колку подолго јајце е подложен на термичка обработка, толку подолго ќе треба за својата варење во гастроинтестиналниот тракт. Покрај тоа, јајца, варен варени може да се чуваат подолго. Асимилација на хранливите материи, во секој случај, останува висока.

Калории пржени јајца

Пржени јајца kaloriynishe многу сурови или варени. Ова се должи на фактот дека овој метод на готвење се користи масло (растително или путер). Сите масла се многу високи калории храна.

Растителни масла (вклучувајќи маслиново) е рекорд за калории. Во 100 грама, што содржи околу 900 калории. Тоа е толку многу што е многу повисока отколку на енергетската вредност на мајонез, сланина, чоколадо и шеќер. Пржени 100 грама содржи 240 калории. Ова е една третина повеќе од сурови или варени јајца.

Омлет подготвени со јајца со млеко, павлака, брашно, сирење. Калории содржина може да биде 200-350 калории. Калории пржени јајца, често се поврзано со било кој систем за напојување.

јајца

Калории јајце во прав е исклучително висока. Овој производ содржи околу 542 калории на 100 грама. Се разбира, ние никогаш не јадат овој производ во големи количини и чиста форма. Инаку наскоро сите ние се соочуваме акутен е проблемот на дебелината.

Калории белки од јајце и да се исуши премногу различни. 100 грама суво протеини од околу 336 калории. Тоа е многу, но сепак значително пониски отколку во суви јајце. Нивната калории - речиси 625 калории во 100 грама.

Користење на јајца да се губат телесната тежина

Некои губење на тежината диети се користи јајца. Прво на сите ние зборуваме за ниско јаглеродни хидрати диети. Таквата исхрана се базира на тековната разбирање на метаболизмот. Со исклучок на јаглехидрати, ние започнуваме процесот на разделување масти. Како резултат на тоа, постојат кетонски тела во крвта кои промовираат апетитот. Во исхрана нискокалорична може да се користи исто така доста јајца.

Калории варени јајца варени и да покажам овие диететски производи. Нивната енергетска вредност по порција е ниска. Но доаѓа со чувство на ситост за долго време. Јајца во врска со извори на витамини и минерали. Покрај тоа, овие супстанции се апсорбира од јајца многу добро.

Во јајце на кокошка 100 g содржи: фосфор - 192 mg калиум - 140 mg на натриум - 134 мг калциум - 55 mg од магнезиум - 12 mg Железо - 2,5 mg на бакар - 83 микрограми, кобалт - 10 микрограми. Сите овие супстанции се особено потребни за здравјето на оние кои постојано се борат со вишокот тежина преку разни неизбалансирани диети. Сепак, злоупотреба на јајца може да доведе до несакани последици. Ова е особено точно за оние чии нивоа на холестерол во согласност со биохемија на крв од нормалната вредност. Поради губење на јајце тежина треба да се користи само под добри биохемија крв.

Калории јајца
Категорија На Медицински Проблеми: Исхрана