Конзервирана храна - добро или зло?

Здравство И Медицинскиот Видео: Супата - Или Всяко Второ Зло За Добро (Март 2019).

Anonim

Превод од латинскиот збор "sonserv" значи "куќа", односно конзервирани производи се сите долгорочно чување. Во моментов, сепак, овие зборови означуваат производи кои се термички обработени и се чуваат во затворен пакет нив ќе разговараме.

Кога станува збор за здрава исхрана, конзервирана уникатно класифицирани како нездрава храна и да им даде се избегнува.

Оваа уникатност прилично чудно, со оглед на заштита на производи е голем чекор напред, не само во храната, но исто така и во други области на човековата активност и нејзиниот пронаоѓач, француски готвач Никола Франсоа Горна биле награден со титула на "добротвор на човештвото."

Конзервирана го направи животот полесен за патници и сите оние кои врз основа на неговите активности претвори спречи готви или да купат доволно здрава храна, но што е најважно - тие се наметнува на закана од глад, кој дотогаш постојано виси над човештвото. Зошто сега зачувува стекнато толку лоша репутација и како го заслужи тоа?

Опасноста демне во кои конзервирана

Конзервирана храна може да се зеленчук, овошје, млечни производи, месо, риба и мешани. Без оглед на видот на конзервирана храна исхрана се состои само од нив нема да биде од корист, бидејќи продолжената термичка обработка изгуби поголемиот дел од витамини содржани во производите

и ова се однесува на сите лименки без исклучок, вклучително и зеленчук.

Без витамини човек не може да опстане долго. Овој тажен факт бил отворен брзо по откривањето на конзервирана храна, па дури и се гледа во литературата: се сеќавам Џек Лондон приказна "грешка Господ Бог" целото село се разболе од болест затоа што луѓето јадат само конзервирана храна.

Главната опасност поврзани со конзервирана месо. Фактот дека еден од условите на зачувување на конзервирани производи се анаеробна средина, односно отсуство на воздух. Меѓутоа, таквите услови се поволни за активна одгледување бактерии Clostridium botulinum, која лачи токсин кој е еден од најсилните отрови на Земјата. Бактеријата се убиени како резултат на термичка обработка, но во кршење на зачувување технологии може да преживее, а потоа конзервирана полнети со ботулински токсин ќе претставува сериозна опасност за здравјето, бидејќи нивната потрошувачка може да предизвика сериозни труење, па дури и смрт.

Избегнување на опасност? Треба да се обрне внимание на државните банки, кои се конзервирани. Предизвикувачкиот агенс на ботулизам во животот издвојува гас, бидејќи банките ги контаминирана конзервирана отече време на складирањето. Никогаш не јадат содржината на банките порасна и подложен на деформација. Исто така, не треба да ризикуваат јадење конзервирана домашна бидејќи тие често се направени без некоја посебна технологија, или повреда на пастеризација.

За жал, не многу здрава призната од страна на сите вашите омилени конзервирана печурки. Печурки во раст лесно се апсорбира тешките метали и други нечистотии не се многу корисни од почвата, а со тоа, со оглед на тековната животната средина, може да биде опасно, дури и ако се однесуваат на не-отровни видови. Во зачувување на овие отрови од габи во голема мера сочувана, кој може да предизвика фан конзервирана печурки во болнички кревет, па ако не сте сигурни дека печурките се собрани на чисто место далеку од шините и индустриски објекти, ризикот не е достоен за тоа.

Кога конзервирана храна можат да бидат корисни

Погрешно се верува дека ако храна содржи витамини, тие се само празни калории во собата. Ова не е сосема точно. Витамини иако важни, но не и единствениот корисен дел од храната. Основа на човечка храна се протеини, масти и јаглехидрати присутни во конзервирана. Постојат минерали чие присуство во храната не е помалку важен за нормален метаболизам.

На содржината на калциум од витално значење конзервирана само втор семе од сусам и тешко сирење. Особено корисни во овој поглед "сардини во масло" и други направени од морска риба сорти масти. Со цел да се извлече од конзервирана риба максимална корист, треба да ги јадат со семиња, кои се резултат на термичка обработка под притисок се сосема мека. Конзервирана задржи дел од масни киселини кои го прават риба е една од најпознатите корисни производи и оние кои се неопходни за здравјето на минерали како магнезиум, фосфор, калиум.

Малкумина знаат, но постојат супстанции кои ја зголемуваат како резултат на подготвувањето на нивните корисни својства. На пример, ликопен и бета -karotyn врска со антиоксиданти - супстанции кои го штити организмот против ракот и стареењето. Многу од овие супстанции се најде во моркови како конзервирана храна, која ги содржи моркови веќе се прашувам здравје. За оваа причина, се препорачува да се јаде конзервирана домати, тикви и други зеленчуци и овошје црвена и портокалова боја.

Липосолубилните витамини како А, К, Е, Д отпорни на топлина третман, така што тие може да се чуваат и конзервирана храна, на пример, на истата риба.

Точниот состав конзервирана

При купувањето на конзервирана храна, треба да се обрне внимание на наведен на пакувањето. Идеално, конзервирана храна треба да содржи само дека нема штета на здравјето може да се земе за храна: храна, шеќер, сол, зачини. Тие не треба да биде ваше хемикалии се дополнителни конзерванси.

Зошто екстра? Бидејќи главната конзерванси се шеќер и сол. Зачини, исто така, подобрување на чување храна, како што многу од нив содржи антибактериски супстанци. Овие вклучуваат, на пример, чешне нафта содржани во каранфилче и allspice. Од оваа перспектива, зачини може да се класифицираат како конзерванси.

Сите други адитиви, особено вештачки хемиски потекло кои се инјектира во конзервираната храна, со цел да се подолго чување, несаканите. Прво, повеќето од нив се штетни за здравјето, и второ, како адитиви често се маскира лош квалитет конзервирана бидејќи направени во согласност со утврдените технологија, тие се добро сочувани и без нечистотии. Како доказ, може да донесе пронајден најстариот лименки. Тие биле печени патки, обработени зачини, исполнет со топла маслиново масло и се чуваат во глинени садови, запечатени специјални смола. Тие биле откриени по 3.000 години по производството, а според експертите, и покрај таква напредна возраст, тие се уште се погодни за човечка исхрана.

Конзервирана храна - добро или зло?
Категорија На Медицински Проблеми: Исхрана