Болеста charcot-marie-тут: причини, симптоми, третманот

Здравство И Медицинскиот Видео: Rotary Minsk (Март 2019).

Anonim

Болеста Charcot-Marie-Тут - наследна невролошка болест која не може да се излечи, но навремено дијагностицирање и правилно лекување одбраната може да се постигне стабилна ремисија и значително подобрување на квалитетот на животот.

Болеста Charcot-Marie-Тут влијае на периферниот нервен систем. Овој пораз може да се случи во два вида.

Причините на болеста се мутации во гените. Ако мутација е на 1 видот, структурата е нарушена миелинската обвивка на нервните хипертрофија на типот, кој суштински се дава на брзината на преносот на нервните импулси.

2 тип на мутација оштетување на нервите во некои места. Во секој случај, мускулите на работа инервирани од податоци нерви значително нарушен.

Симптоми на Charcot-Marie-Тут

 • слабост, летаргија, замор, мускулите и стапалата на нозете;
 • вкочанетост, чувства работи мравки во нозете;
 • атрофија на мускулите на нозете доведува до карактеристична структура на нозете на тип на "превртен шише" или "штркот нозе";
 • деформитет на нога на видот на задебелување сводови podzhatye и деформитет пети (kihtepodibni нога);
 • непријатно походка, бидејќи на мускулна слабост и тешкотии во подигање на нозете (мерена чекор, пациентот се обидува да ги укине ногата повисоко од обичен човек);
 • пациентот почнува да се чувствува никаква болка и температура се менува на долните екстремитети;
 • и задебелена нерви погодени често може да се палпираат во долниот дел на ногата;
 • првично се намалува, а потоа целосно потиснување на тетивните рефлекси;
 • текот на болеста се развива мускулна атрофија раце (слабост, непријатност, тешкотии на движење на прстите).

Болеста Charcot-Marie-Тут може да се случи на било која возраст, тоа обично не започнува со акутната фаза, активни и прогресивна болест не се почитуваат.

Главно се манифестира во детството и тип 1 болест, додека на 2 видот на болеста често се манифестира во 18-30 години и се развива побавно од 1-ви.

Третманот на болеста Charcot-Marie-Тут

Радикални третман на болеста Charcot-Marie-Тут не постои. Сепак, симптоматска супортивна терапија дава многу добри резултати во однос на значително намалување на симптомите на болеста.

Испрати третман за подобрување на исхраната на мускулите на долните екстремитети и подобрување импулс спроводливост во нервни влакна.

Третманот на болеста Charcot-Marie-Тут обично вклучува:

 • придржување прошетка и одмор (исклучи долгогодишна);
 • диета богата со калиум, протеини, витамини Е, А, B, C;
 • терапија со лекови;
 • Физиотерапија (електрофореза Proserinum, калциум хлорид, итн, myostymulyatsyya струи, електрична стимулација на нерви, ултразвук, озокерит, кал бањи, бор, сулфид бањи и слично).
 • вежбање терапија;
 • масажа;
 • ортопедски третман во случај на деформација на нога (ортопедски чевли, стеги) разлика должината на нозете и искривување на рбетот.

Третманот треба да биде за живот, избраниот лекар и, што е најважно, треба да бидат сеопфатни, кој се состои од различни видови на терапија.

Болеста charcot-marie-тут: причини, симптоми, третманот
Категорија На Медицински Проблеми: Болести