Aftoznyystomatyt хронични симптоми и третман

Здравство И Медицинскиот Видео: Д-Р Андреј Петров - Причини, Симптоми И Третман На Кожни Заболувања (Март 2019).

Anonim

Aftoznyystomatyt е хронично воспаление на оралната мукоза. А карактеристика на овој тип на стоматитис е формирање на АФЛ (ерозии).

Механизмот на хронична афтозен стоматитис не се целосно разбрани. Најчестите перцепција дека aftoznyystomatyt е специфична имунолошкиот систем одговор на различни стимули, но само за оние што не може да се препознае.

Причини за хронична афтозен стоматитис

Експертите се уште не се целосно воспоставени зошто се случува на болеста. Сепак, главните причини за хроничен афтозен стоматитис познати.

  1. Механичко оштетување на устата.
  2. Болести на забите, денталниот плак.
  3. Болести на имунолошкиот систем.
  4. Алергиски реакции на храна.
  5. Недостаток на хранливи витамини и минерали.
  6. Влијанието на материјал протези.
  7. Системски заболувања на гастроинтестиналниот тракт, крв.
  8. Аденовирус, стафилококи.
  9. Генетска предиспозиција.

Најкарактеристичните симптоми на хронична афтозен стоматитис

Хронична aftoznyystomatyt карактеризира со периодични ремисија (исчезнувањето на симптомите) и враќања на болести. За време на егзацербација на болеста има следните симптоми:

  • црвенило и отекување на оралната мукоза;
  • присуството на болка, која се интензивираше кога џвакање или зборува;
  • AFL образование, кој може да биде поединец, група, обединети во клетка;
  • треска;
  • воспаление на субмандибуларниот лимфните јазли;
  • прекумерна саливација;
  • губење на апетит, раздразливост, поспаност;
  • халитоза.

Третман на хронична стоматитис за да се формира AFL

Хронична aftoznyystomatyt бара долга и сложена обработка. За лекување се користи антивирусно и антифунгално preparaty.V случај на алергени што предизвика болест, врши мерки за да го елиминира.

А задолжително дел на третманот е за плакнење на устата со антисептик агенси. За олеснување на болката, аналгетик употреба испирање со дополнителни средства кои се користат rastvorami.Kak бањи и растителни mouthwash otvarami.Primenyayut физиотерапија: НЛО, phonophoresis, ласерско зрачење.

Клучот за третирање на хронична афтозен стоматитис - терапија во насока на продолжување на периодот на ремисија и да се спречи релапс на болеста.

Превенција на хроничните стоматитис за формирање на AFL

Спречување на болест го вклучува следново:

  • темелна орална хигиена;
  • се спречи механички или термички оштетувања оралната мукоза;
  • исклучување од исхраната храна кои предизвикуваат алергии;
  • инсталација на високо-квалитетни протези;
  • присуство во храната на доволно витамини и минерали.

Од хронична aftoznyystomatyt бара сложени третман, јавете се на лекар на неговиот прв симптоми. Раниот третман може да помогне во спречување на компликации и да се забрза процесот на лекување.

Aftoznyystomatyt хронични симптоми и третман
Категорија На Медицински Проблеми: Болести